اخبار فقط 15 درصد ایرانی ها رژیم غذایی سالم دارند چهار شنبه 7 آذر 1397 ساعت 13:36
نایب رئیس انجمن پیشگیری و درمان چاقی ایران گفت: فقط 15 درصد مردم ایران از رژیم غذایی سالم پیروی می کنند و درست غذا می خورند و 85 درصد مردم پرخوری یا کم خوری دارند.
دکترضیاءالدین مظهری افزود: سوءتغذیه (کم خوری و پرخوری) در بین مردم بیداد می کند؛ با غذا خوردن نیازهای بدن مانند آنتی اکسیدان ها، اسید آمینه ها و فیبرهای مطلوب تامین می شود درحالی که کم خوری و پرخوری تعادل در تامین این نیازها را به هم می زند.
وی اظهار داشت: در حال حاضر سه میلیارد نفر در دنیا دچار سوءتغذیه و عدم تعادل در خوردن غذاهای مورد نیاز بدن هستند که اثرات زیان آوری بر سلامت جسم و روان آنها دارد.
مظهری اضافه کرد: در حال حاضر حدود 75 درصد مردم کمبود کلیسم در کشور دارند و باید مصرف موادی مانند لبنیات، دانه های گیاهی و برخی سبزیجات را در تغذیه خود قرار دهند تا این کمبود جبران شود.
وی اظهار داشت: همچنین 20 درصد خانوارهای کشور کمبود دریافت کالری دارند و از زیرخط فقر نیز پایین تر هستند و توان خرید مواد غذایی را ندارند.
این متخصص تغذیه، کمبود ویتامین های A, D, B6 در بین مردم را مشهود دانست و ادامه داد: این کمبودها در کشور چشمگیر است و اکنون که قیمت مواد غذایی افزایش یافته بسیاری از افراد به دلیل ناتوانی مالی، بیشتر دچار بیماری های ناشی از کمبود این ویتامین ها می شوند.
وی تصریح کرد: اگر مردم نتوانند مواد غذایی مورد نیاز و اساسی را به دلیل افزایش قیمت آنها تهیه کنند، بدن که همیشه در حال ساخته شدن و کار کردن است، دچار مشکلات اساسی می شود.
به گفته مظهری، سلول های بدن نیاز به موادغذایی دارند و در واقع این مواد تامین کننده نیازهای سلول ها هستند. اگر مردم به دلیل ناتوانی مالی نتوانند موادغذایی اساسی را تامین و مصرف کنند، میزان بیماری ها به ویژه بیماری های چشمی و گوارشی بیشتر می شود و آنها توانمندی خود را از دست می دهند.
وی اظهار داشت: این مساله در زنان باردار و در دوره 6 سال اول زندگی بسیار مهم است و عدم تامین و مصرف مواد غذایی اساسی و ضروری باعث تاثیرات منفی روی نسل های آینده خواهد شد.
منبع: salamatnews.com  تعداد بازدید : 345 نوشته شده توسط: ادمین بهسایت

کلمات کلیدی:  سوءتغذیه ,کم خوری و پرخوری,عدم تعادل در خوردن غذا,رژیم غذایی سالم, پیشگیری و درمان چاقی
چاپ خبر
آخرین اخبار
پربازدید ترین ها
کرونا با غذا منتقل می شود؟ شنبه 22 آذر 1399 ساعت 0:53
رژیم لاغری دخترانه دوشنبه 4 شهریور 1398 ساعت 13:37
سندروم پیکا چیست سه شنبه 24 دی 1398 ساعت 14:49

عضویت در خبرنامه

جهت عضویت در خبر نامه ایمیل خود را در قسمت روبرو وارد کنید
شما بعد از عضویت در خبرنامه در هر زمان می توانید با وارد کردن ایمیل خود عضویتتان را لغو کنید
لینک های مفید خدمات الکترونیکی شبکه های اجتماعی تماس با ما
تهران خیابان سئول شمالی شهرک سئول خیابان نسترن کوچه دوم شرقی پلاک 2 طبقه اول
تلفن تماس 1 : 88037734 (+9821)
تلفن تماس 2 : 88037834 (+9821)
پست الکترونیک : behsite@gmail.com