اخبار پشه های تراریخته، تهدید یا فرصت؟ پنجشنبه 6 شهریور 1399 ساعت 13:16
فعالان درباره آسیب احتمالی اکوسیستم ها و ایجاد پتانسیل پشه های ترکیبی و ضد حشره کش هشدار می دهند. اما شرکت درگیر می گوید این پروژه هیچ خطری برای انسان و محیط زیست نخواهد داشت
مقامات محلی در فلوریدا رهاسازی 750 میلیون پشه را باهدف مبارزه با   جمعیت پشه Aedes Ae مصر که مسبب بیماری هایی مانند دنگو یا ویروس زیکا هستند ؛ را تصویب کردند.
نورپردازی سبز یک پروژه آزمایشیست که پس از سالها بحث و جدال  مطرح شده که واکنش سریع گروههای محیط زیست  و هشدار آنان در مورد پیامدهای ناخواسته  را بدنبال داشت.
حتی یک گروه این طرح را به عنوان "آزمایش پارک ژوراسیک" عمومی محکوم کردند.
فعالان درباره آسیب احتمالی اکوسیستم ها و ایجاد پتانسیل پشه های ترکیبی و ضد حشره کش هشدار می دهند. اما شرکت درگیر می گوید  این پروژه هیچ خطری برای انسان و محیط زیست نخواهد داشت و به حمایتی که دولت از این طرح کرده اشاره می کند.  
 

آیا جهان برای حیوانات تراریخته  آماده است؟

 قرار است طرح رهاسازی پشه ها در سال 2021 در فلوریدا کیز ، رشته ای از جزایر ، ماه ها پس از  اینکه تولید پشه های اصلاح شده توسط مسئولین فدرال  تصویب شده، صورت گیرد.
در ماه مه ، آژانس محیط زیست آمریکا به شرکت Oxitec که مستقر در انگلیس است ، اجازه تولید پشه های نر Aedes Ae Egypti مهندسی ژنتیکی شده  ، معروف به OX5034 را صادر کرد.
پشه های Aedes ae Egypti بیماریهای مهلک مانند دنگو ، زیکا ، چیکونگونیا و تب زرد را گسترش می دهد.
 چون تنها پشه های ماده  که برای تولید تخم نیاز به خون دارند انسان را گاز می گیرند بنابراین برنامه این است که پشه های نر تراریخته رها شوند و با پشه های ماده آمیخته شوند چون نرها پروتئینی دارند که فرزندان زن را قبل از رسیدن به سن گزش از بین می برند  با این روش  نرها ، که فقط از شهد تغذیه می شوند ، زنده می مانند و ژن ها را منتقل می کنند.
و به این طریق در طول زمان  جمعیت پشه های Aedes ae مصر در این منطقه  کاهش می یابد و در نتیجه کاهش شیوع بیماری را بدنبال خواهد داشت.
مقامات منطقه کنترل پشه های فلوریدا Keys (FKMCD) توافق نهایی برای آزادی 750 میلیون پشه اصلاح شده در یک دوره دو ساله را تصویب کردند
این طرح منتقدان بسیاری دارد ، از جمله نزدیک به 240000 نفر که طوماری را در Change.org امضا کرده اند  برنامه Oxitec را برای استفاده درایالت های ایالات متحده "به عنوان شروع آزمایش این پشه های جهش یافته" مورد انتقاد قرار داد.
براساس گزارش وب سایت Oxitec ، این شرکت نتایج مثبتی را برای انجام آزمایشات میدانی در برزیل یافته است. براساس گزارش ها ، این برنامه همچنین قصد دارد كه آنها را از ابتدا در سال 2021 در تگزاس مستقر كند و تأیید فدرال را بدست آورد. 
گروه محیط زیست دوستان زمین ( Friends of Earth  ) در بیانیه ای با رد این پروژه ، گفت: "آزادسازی پشه های ژنتیکی باعث به خطر افتادن محیط زیست فلوریدا می شود اما یک دانشمند Oxitec به آژانس خبری AP گفت: "ما طی سالها بیش از یک میلیارد پشه را رها کرده ایم. هیچ گونه خطری برای محیط زیست یا انسان وجود ندارد."
در جنوب فلوریدا  این نوع پشه در مناطق شهری خصوصا در برکه ها و استخر ها   زندگی می کنند علاوه بر این با این روش  در بسیاری از مناطق از جمله Florida Keys مقاومت در برابر سموم دفع آفات ایجاد شده و این روش می تواند از استفاده از سموم قوی تر جلوگیری کند.
دکتر ربابه شیخ الاسلام مدیر بهسایت در رابطه با این خبر اظهار داشت:  ممکن است دستکاریهای ژنتیکی جنبه های مثبتی نیز برای رهایی مردم  از بیماریهای خطرناک و کشنده داشته باشد .البته برای قضاوت باید منتظر نتایج دراز مدت این اقدام ماند.
 
منبع: بهسایت  تعداد بازدید : 2509 نوشته شده توسط: ادمین بهسایت

کلمات کلیدی: 
چاپ خبر
آخرین اخبار
پربازدید ترین ها
کرونا با غذا منتقل می شود؟ شنبه 22 آذر 1399 ساعت 0:53
رژیم لاغری دخترانه دوشنبه 4 شهریور 1398 ساعت 13:37
سندروم پیکا چیست سه شنبه 24 دی 1398 ساعت 14:49
چگونه لاغر شویم و لاغر بمانیم یکشنبه 9 خرداد 1400 ساعت 15:18

عضویت در خبرنامه

جهت عضویت در خبر نامه ایمیل خود را در قسمت روبرو وارد کنید
شما بعد از عضویت در خبرنامه در هر زمان می توانید با وارد کردن ایمیل خود عضویتتان را لغو کنید
لینک های مفید خدمات الکترونیکی شبکه های اجتماعی تماس با ما
تهران خیابان سئول شمالی شهرک سئول خیابان نسترن کوچه دوم شرقی پلاک 2 طبقه اول
تلفن تماس 1 : 88037734 (+9821)
تلفن تماس 2 : 88037834 (+9821)
پست الکترونیک : behsite@gmail.com