• مقالات ویژه
  سرمقاله به سایت ایران
  جستجو بر اساس
  آیا فقر غذایی می تواند منجر به چاقی شود؟
  خلاصه :
  ناامنی غذایی با چاقی در سایر سنین می تواند مرتبط باشد که علل مختلفی برای این پدیده مطرح است. اینکه ناامنی غذایی و چاقی می تواند همزمان وجود داشته باشد لزوماً به این معنی نیست که ناامنی غذایی می تواند با چاقی رابطه علت و معلولی داشته باشد. هم ناامنی غذایی و هم چاقی می توانند پیامدهای مستقل درآمد کم باشند.
  تاریخ :
  1401/02/17
  آیا ایلان ماسک می‌تواند مشکل گرسنگی جهانی را حل کند؟
  خلاصه :
  تا زمانی که اراده‌ای جدی در میان رهبران جهان برای حل چنین مشکلاتی وجود نداشته باشد، کمک‌های غذایی صرفا در حد مسکن‌های موقتی عمل خواهند کرد.
  تاریخ :
  1401/01/29
  تأثیر تهاجم روسیه به اوکراین بر امنیت غذایی جهان
  خلاصه :
   

  تأثیر تهاجم روسیه به اوکراین بر امنیت غذایی جهان

   
  تهاجم روسیه به اوکراین ضمن آسیب به زندگی، معیشت و اقتصاد مردم اوکراین، تلفات چشمگیری بر اقتصاد جهان وارد کرده است و بخش عظیمی از جمعیت جهان، به ویژه در کشورهای در حال توسعه در معرض خطر فزاینده‌ای قرار گرفته‌اند. طبق گزارش سازمان ملل، این بحران باعث ایجاد یک "طوفان کامل" از اختلالات در بازارهای جهانی غذا، انرژی و مالی شده است که زندگی و معیشت میلیاردها نفر در سراسر جهان را تهدید می‌کند. و این علاوه بر چالش‌های جهانی دیگری مانند ویروس کووید ـ 19 و تغییرات آب و هوایی است که در طی سالیان اخیر همه جهان را تحت‌الشعاع خود قرار داده است. 
  تاریخ :
  1401/01/26
  دور باطل قیمت‌گذاری دستوری غذا!
  خلاصه :
  دنیای واقعی بر اساس منطق اقتصادی عمل می‌کند و کاری به نیت سیاستگذاران ندارد. دخالت در بازارها هرگز راه به جایی نمی‌برد. تجربۀ بسیاری از کشورهای توسعه یافته نشان می‌دهد که برای ارتقاء امنیت غذایی هیچ راهی سریع‌تر و بهتر از فراهم‌سازی بازار رقابتی و تجارت آزاد غذا نیست.
  تاریخ :
  1401/01/23
  تغذیه و روزه داری در شرایط کرونا و واکسیناسیون
  خلاصه :
  در پاسخ به ابهامات احتمالی در خصوص همزمانی شیوع کووید-19 با ایام روزه داری باید گفت، براساس گزارش اخیر سازمان جهانی بهداشت هیچ مطالعه ای مبنی بر افزایش خطر ابتلا به بیماری کووید -19 در دوران روزه داری دیده نشده است.
  تاریخ :
  1401/01/17
  تغذیه در رمضان ماه میهمانی خدا
  خلاصه :
  از زمان سحر تا افطار در یک فاصله طولانی، فعالیت سیستم گوارشی کم می شود و با فرا رسیدن زمان افطار، تغییراتی در بدن به وجود می آید که باید با کمک تغذیه آن را به درستی تنظیم کرد.
  تاریخ :
  1401/01/14
  چالش های استراتژی ملی غذایی در بریتانیا
  خلاصه :
  دستیابی به اهداف استراتژی غذایی بریتانیا مستلزم  اختصاص 3 میلیارد پوند مالیات بر شکر و نمک برای بهبود رژیم غذایی مردم بریتانیا است.
  تاریخ :
  1401/01/04
  تغذیه سفر در نوروز کرونایی
  خلاصه :
  این روزها با کاهش موارد ابتلا به کرونا امکان بیشتری برای سفر ایجاد شده است . اما موارد بهداشتی در تهیه و مصرف غذا در این دوره در کنار پروتکل های بهداشتی پیشگیری از کرونا می بایست با دقت بیشتری رعلیت شوند.
  تاریخ :
  1400/12/21
  پزشکی سبک زندگی چیست و چرا باید به آن توجه کرد؟
  خلاصه :
  به عنوان کسی که سالهاست در حوزه ی پزشکی سبک زندگی(Lifestyle Medicine کار میکنم معتقد به لزوم تلفیق طب مدرن و درمانهای مکمل هستم .
  تاریخ :
  1400/12/15
  بحران چاقی، همه با هم اقدام کنیم
  خلاصه :
  روز جهانی چاقی  برای جلب توجه همه ی مردم به این بحران جهانی پیشنهاد شده و هر ساله به این مناسبت سازمان جهانی بهداشت برای کمک به افراد در جهت دستیابی و حفظ وزن سالم، انجام درمان مناسب و معکوس کردن بحران چاقی به ارائه راه حل های عملی می پردازد
  تاریخ :
  1400/12/14
  تغذیه سالم ومحافظت از کودکان در برابر اومیکرون
  خلاصه :
  کودکان مبتلا به سوء تغذیه و یا کودکانی که به هر دلیل تغذیه خوبی ندارند و یا از مصرف غذای لازم و کافی خودداری می کنند، بیش از سایر کودکان در معرض ابتلا به اومیکرون از نوع متوسط تا شدید هستند.
  تاریخ :
  1400/11/21
  برنامه ملی بسیج تغذیه سالم از پانزده تا سی دی به مدت دو هفته اجرا می‌شود.
  خلاصه :
  مدیرکل دفتر بهبود تغذیه وزارت بهداشت گفت: ما رصد تغذیه کودکان زیر پنج سال را به خصوص در مناطق محروم انجام می‌دهیم و اطلاعات به دست آمده نشان می‌دهد ظرف دو سال کرونا و افزایش قیمت‌ها و خشکسالی، شیوع سوءتغذیه در کودکان بسیار افزایش داشته و با شیوع دو برابری آن در سیستان و بلوچستان و بیرجند مواجهیم
  تاریخ :
  1400/10/13
  محصولات ارگانیك ، آبی بر آتش بهانه رفیق و رقیب
  خلاصه :
  رییس اتحادیه انجمن‌های علوم گیاه پزشکی در واکنش به مرجوع شدن فلفل ایرانی از روسیه، گفت: ما باید می‌توانستیم بگوییم فلفل بدون سم و کود (ارگانیک) هم داریم، ولی قیمت آن بیشتر است؛ که مشخص شود قیمت کمتر را می‌خواهد یا سلامت شهروندان خود را؟
  تاریخ :
  1400/10/07
  فعالیت شرکت‌های بیمه‌ای در پیشگیری از بیماری بسیار کمرنگ است
  خلاصه :
  استاد دانشکده علوم تغذیه و رژیم درمانی دانشگاه علوم پزشکی تهران، گفت: متاسفانه فعالیت شرکت‌های بیمه‌ای درحوزه پیشگیری بسیارکمرنگ است و اغلب خدمات زیر پوشش بیمه گران به خدمات درمانی اختصاص داده می‌شود درحالیکه با بهره گیری از خدمات پیشگیری، می‌توان جلوی بیماری وهزینه‌های گزاف ناشی از آن را گرفت.
  تاریخ :
  1400/09/20
  نقش مدیریت دورریز مواد غذایی در توسعه کشور
  خلاصه :
  دورریز مواد غذایی یا به عبارتی مصرف نشدن بخش­ هایی از قسمت­های خوراکی غذا با منشأ گیاهی یا حیوانی که برای مصرف توسط مردم برداشت یا فرآوری شده است، در طول زنجیره غذا از مزرعه تا سفره رخ می ­دهد. این دورریز به دلیل اثرات منفی روی امنیت غذایی، منابع طبیعی (خاک، آب و انرژی)، محیط (گازهای گلخانه­ای) و سلامت انسان (مواد سمی ناشی از سوزاندن)، مانعی برای پایداری جهانی است(
  تاریخ :
  1400/09/07
  مداخلاتی که به امنیت غذایی آسیب رسانده است
  خلاصه :
   اعمال مداخلاتی چون اعطای یارانه دولتی به اقلام غذایی، قیمت‌گذاری، تعرفه‌گذاری، و ممانعت از تجارت آزاد هرگز راه به جایی نمی‌برد. تجربه بسیاری از کشورهای توسعه یافته نشان می‌دهد برای ارتقاء امنیت غذایی هیچ راهی سریع‌تر و بهتر از فراهم‌سازی بازار رقابتی و تجارت آزاد غذا نیست.
  تاریخ :
  1400/09/02
  دسترسی به درمان دیابت، اگر امروز نه پس چه زمانی؟
  خلاصه :
  تاریخ :
  1400/08/23
  روز جهانی غذا 1400؛ قیمت غذا روز به روز در حال افزایش است و مردم به غذا دسترسی ندارند
  خلاصه :
  در خواست دکتر ربابه شیخ الاسلام از مسئولین : بر قیمت غذا نظارت کنید و یارانه را به غذاهایی بدهید که برای سلامت ضروری اند. برای گرسنگی سلولی که بار بیماری ها را افزایش می دهد فکری بکنید.
  تاریخ :
  1400/07/25
  روز جهانی غذا" آینده ما حاصل اقداماتی است که امروز انجام می دهیم"
  خلاصه :
  روز جهانی غذا 2021  در دومین سال همه گیری کووید 19 و آثار گسترده آن در جهان  با شعار " آینده ما حاصل اقداماتی است که  امروز انجام می دهیم. تولید بهتر ، تغذیه بهتر ، محیط بهتر و زندگی بهتر"  برگزار می شود و به کشورهای جهان هشدار می دهد که با توجه به تبعات اقتصادی کرونا ، خشکسالی و تغییرات آب و هوایی و افزایش قیمت مواد غذایی باید برای جلوگیری از افزایش ناامنی غذایی و سوءتغذیه در سال های آتی برای ایجاد یک سیستم پایدار تامین غذا برنامه ریزی کنند.
  تاریخ :
  1400/07/24
  دسترسی اقتصادی مردم به غذای مطلوب فاجعه بار شده است!
  خلاصه :
  سیری سلولهای در حال رشد فرزندان میهن ما و حفظ سلامت خانواده ها بیش از نان و روغن است که سوبسید به آن تعلق گرفته است
  ما با گرسنگی کودکان امروز نسل آینده مان را تباه می کنیم ، پدران بیکار شده به دلیل کرونا غم دارند که چرا نمی توانند حتی مایحتاج غذایی روزانه زن و فرزندشان را تامین کنند 
  تاریخ :
  1400/07/14

  صفحه قبلی  نمایش صفحه   از 17 صفحه بعدی

عضویت در خبرنامه

جهت عضویت در خبر نامه ایمیل خود را در قسمت روبرو وارد کنید
شما بعد از عضویت در خبرنامه در هر زمان می توانید با وارد کردن ایمیل خود عضویتتان را لغو کنید
لینک های مفید خدمات الکترونیکی شبکه های اجتماعی تماس با ما
تهران خیابان سئول شمالی شهرک سئول خیابان نسترن کوچه دوم شرقی پلاک 2 طبقه اول
تلفن تماس 1 : 88037734 (+9821)
تلفن تماس 2 : 88037834 (+9821)
پست الکترونیک : behsite@gmail.com