اخبار فلور روده‌ای بر چاقی تاثیر دارد سه شنبه 20 اردیبهشت 1401 ساعت 11:25
نتایج مطالعات نشان می‌دهد باکتری‌های فلور روده‌ای تاثیر مستقیم بر چاقی دارند. ساختار این باکتری‌ها در افراد چاق نسبت به افراد با وزن متناسب کاملا خاص و متفاوت است.
فلور روده‌ای یا میکروبیوم به مجموعه میکروارگانیسم‌ها به‌خصوص 300 نوع باکتری‌ زنده در روده اطلاق می شود که نقش اساسی در بدن ما ایفا می‌کنند. این باکتری‌ها علاوه بر اینکه در جذب کالری دریافتی و رشد و تکثیر سلول‌های بافت شکم تاثیر جدی دارند، در بسیاری از عملکردهای مختلف از جمله سیستم ایمنی مؤثر هستند.
مطالعات بسیاری بر تاثیر فلور روده‌ای در تنظیم واکنش‌های متابولیک، عملکرد گوارش، پوست، کبد، مغز و اندام‌های دیگر تاکید دارد. اما در مطالعه اخیر تاثیر این باکتری‌ها بر کاهش و افزایش وزن کودکان و نوجوانان بررسی شد. محققان دپارتمان کودکان دانشگاه ییل آمریکا وضعیت فلور روده‌ای و وزن 84 کودک و نوجوان بین 7 تا 20 سال را ارزیابی کردند. از بین افراد، 27 نفر چاق، 37 نفر دچار اضافه وزن شدید، 7 نفر دچار اضافه وزن متوسط و 15 نفر وزن نرمال داشتند. علاوه بر بررسی فلور روده‌ای، از هر شرکت‌کننده MRI گرفته شد تا توزیع چربی‌های بدن نیز موردتوجه باشد.
محققان ارتباط 8 نوع باکتری را با مقدار چربی‌های بدن تشخیص دادند. به‌نظر رسید چهار نوع از این باکتری ها بیشتر در بدن افراد چاق وجود داشت و عملکرد بهتری نسبت به هضم قندها در مقایسه با افراد دارای وزن نرمال نشان داد. این تفاوت در نوع باکتری‌‌های فلور روده‌ای می‌تواند در پیشگیری و درمان زودهنگام چاقی در کودکان و نوجوانان موردتوجه باشد.
محققان همچنین دریافتند سطح بسیار بالاتری از زنجیره‌های کوتاه اسیدهای چرب در خون کودکان و نوجوانان چاق دیده شد. اسیدهای چرب با زنجیره‌های کوتاه می‌تواند در کبد به چربی تبدیل شده و در بافت‌های چربی تجمع یابد. این مسئله نیز در کنار باکتری‌های متفاوت روده زمینه چاقی را افزایش می‌دهد.
مطالعات پیشین نیز نشان داد موفقیت کاهش وزن در خانم‌های چاق که طی مدت 6 ماه پروبیوتیک مصرف کردند دو برابر بیشتر بود. همچنین این کاهش وزن پایدار است و پروبیوتیک‌ها به کنترل اشتها نیز کمک می‌کند.
مترجم: مریم سادات کاظمی
منبع: pressesante.com  تعداد بازدید : 605 نوشته شده توسط: مریم سادات کاظمی

کلمات کلیدی:  فلور روده ای، باکتری، چربی، چاقی، اضافه وزن
چاپ خبر
آخرین اخبار
پربازدید ترین ها
کرونا با غذا منتقل می شود؟ شنبه 22 آذر 1399 ساعت 0:53
رژیم لاغری دخترانه دوشنبه 4 شهریور 1398 ساعت 13:37
سندروم پیکا چیست سه شنبه 24 دی 1398 ساعت 14:49
چگونه لاغر شویم و لاغر بمانیم یکشنبه 9 خرداد 1400 ساعت 15:18

عضویت در خبرنامه

جهت عضویت در خبر نامه ایمیل خود را در قسمت روبرو وارد کنید
شما بعد از عضویت در خبرنامه در هر زمان می توانید با وارد کردن ایمیل خود عضویتتان را لغو کنید
لینک های مفید خدمات الکترونیکی شبکه های اجتماعی تماس با ما
تهران خیابان سئول شمالی شهرک سئول خیابان نسترن کوچه دوم شرقی پلاک 2 طبقه اول
تلفن تماس 1 : 88037734 (+9821)
تلفن تماس 2 : 88037834 (+9821)
پست الکترونیک : behsite@gmail.com