روزه داری در شرایط شیوع کرونا

مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت گفت: با خوردن مواد غذایی به ویروس کرونا مبتلا نمی ‌شویم. زیرا غذا یا پخته می‌ شود که ویروس در اثر حرارت از بین می‌رود. در عین حال وقتی مواد غذایی چون میوه را می ‌خوریم، اسید معده باعث می ‌شود که ویروس از بین برود. زمانی مشکل ایجاد می شود که دستمان به ویروس کرونا آلوده باشد و بعد میوه به ویروس آلوده شود و سپس در اثر تماس آن با دهان و بینی منجر به آلودگی می ‌شود.
مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت گفت: با خوردن مواد غذایی به ویروس کرونا مبتلا نمی ‌شویم. زیرا غذا یا پخته می‌ شود که ویروس در اثر حرارت از بین می‌رود. در عین حال وقتی مواد غذایی چون میوه را می ‌خوریم، اسید معده باعث می ‌شود که ویروس از بین برود. زمانی مشکل ایجاد می شود که دستمان به ویروس کرونا آلوده باشد و بعد میوه به ویروس آلوده شود و سپس در اثر تماس آن با دهان و بینی منجر به آلودگی می ‌شود.
 
دکتر زهرا عبداللهی در نشست خبری که به صورت ویدئوکنفرانس برگزار شد، اظهار کرد: با توجه به اینکه در ماه رمضان سال جاری، با کرونا مواجهیم، خوب است که نکاتی را درباره تغذیه صحیح در ایام روزه داری بدانیم. اولین نکته اینکه اصولا در ایام روزه داری و ماه مبارک رمضان هم رعایت اصول تغذیه درست در وعده های سحر، افطار و بعد از آن، نقش مهمی در حفظ سلامت ما دارد و باید اصول تغذیه یعنی رعایت تعادل و تنوع را در تغذیه داشته باشیم و از همه گروه های غذایی به میزان کافی استفاده کنیم.
 
 
وی با بیان اینکه از مصرف زیاد مواد قندی و چربی ها در این ایام نیز باید خودداری کنیم، گفت: مصرف بی رویه مواد قندی، نوشیدنی های شیرین و مواد چرب و سرخ شده و مصرف زیاد نمک باعث تحریک و تضعیف سیستم ایمنی بدن می شوند. در حالیکه برای مقابله با کرونا و تقویت سیستم ایمنی بدن نوع غذایی که می خوریم اهمیت زیادی دارد.
 
دکتر عبداللهی تاکید کرد: بنابراین، در وعده سحر نکاتی را که خوب است رعایت شود؛ مصرف سبزی، صیفی جات و سالاد است؛ زیرا این مواد حاوی آب هستند و در طول روز از تشنگی و خشکی گلو و دهان جلوگیری می کنند. باید توجه کرد که یکی از عوامل زمینه ساز برای فعالیت کرونا خشکی گلو و دهان است. بر همین اساس به میزان کافی سبزی و سالاد در وعده سحر بخورید که از خشکی دهان پیشگیری می کند. در عین حال این مواد حاوی ویتامین A و C هستند.
 
وی تاکید کرد: نوشیدنی های شیرین، مواد قندی شیرین برای سحر توصیه نمی شوند. زیرا احساس تشنگی را در طول روز تشدید می کنند. غذاهای چرب و پر ادویه هم برای سحر مناسب نیستند. در وعده افطار مهم است که با مایعات گرم، مواد قندی که سالم ترین آنها خرما است و یک غذای ساده و سبک مصرف شود. از افطار تا سحر باید به میزان لازم مایعات مصرف شود.
 

تنوع و تعادل در غذای روزانه را رعایت کنید

 
دکتر عبداللهی در ادامه سخنانش، گفت: در موضوع تغذیه توصیه کلی مورد تاکید این است که باید تعادل و تنوع را در برنامه غذایی روزانه رعایت کنیم. یعنی اگر شش گروه اصلی غذایی داریم همه آن ها را به میزان کافی در برنامه غذایی خود گنجانیم که منابع پروتئینی و سبزی ها یکی از این موارد است. همه گروه‌ های غذایی باید به اندازه کافی و توصیه شده وجود داشته باشد. برای تقویت سیستم ایمنی بدن مجموعه ای از مواد غذایی مختلف که در گروه های غذایی مختلف قرار دارند، به مقدار کافی باید مصرف شود تا سیستم ایمنی به درستی کارش را انجام دهد و در برابر بیماری ها از بدن دفاع کند.
 
وی افزود: هیچ رژیم غذایی خاصی که بگوید فقط پروتئین بخورید یا فقط سبزی و میوه مصرف کرده و گیاهخوار باشید تا سیستم ایمنی بدن تقویت شود، وجود ندارد. سیستم ایمنی بدن به ویتامین، املاح و پروتئین نیاز دارد که این مواد در مواد غذایی مختلفی وجود دارند. در عین حال نمی‌ گوییم فقط سبزی و میوه بخورید و پروتئین هم لازم است.
 
 
دکتر عبداللهی در پاسخ به سوالی درباره روزه داری با وجود کم تحرکی مردم که ناشی از شیوع کرونا بوده است، گفت: باید توجه کرد که یک دسته از افراد سالم هستند و دچار ویروس کرونا نشده‌اند که این افراد در این شرایط هم می‌توانند روزه بگیرند، اما به شرطی که اصول تغذیه‌ای لازم را در برنامه غذایی خود رعایت کنند. یعنی باید حتما وعده سحری را بخورند و آن را حذف نکنند. در وعده سحری و افطاری، نکات تغذیه ‌ای را شامل تعادل و تنوع رعایت کنند. همچنین از افطاری تا سحری، میوه و مایعات مصرف کنند. اگر اصول صحیح تغذیه رعایت شود، در شرایط کرونا هم مشکلی ایجاد نمی کند، بلکه خودش به تقویت سیستم ایمنی بدن هم کمک می کند. مهم این است که دچار افراط و تفریط نشویم و تغذیه درستی داشته باشیم.
 

مبتلایان کرونا روزه نگیرند

 
وی ادامه داد: کسانی که به ویروس کرونا مبتلا هستند، قطعا نباید روزه بگیرند و باید زیر نظر پزشک معالج خود باشند. برخی افراد هم مبتلا شده و حالا بهبود یافته‌اند. بر اساس توصیه متخصصین کسانی که بیمار شدند از آنجایی که احتمال بازگشت بیماری کرونا تا ۶ هفته پس از بهبودی آنها وجود دارد، روزه نگیرند. دسته دیگر هم افرادی هستند که بیماری زمینه‌ای مانند دیابت و فشار خون دارند و تحت درمان و دارو درمانی هستند که این افراد هم حتما باید با نظر پزشک معالج نسبت به روزه گرفتن اقدام کنند. البته مشکل عدم تحرک به دلیل قرنطینه خانگی وجود دارد، اما توصیه می شود که تا جای ممکن در خانه هم تحرک داشته باشیم. در فضای خانه راه رویم، کارهایی را دستی انجام دهیم و ...
 
دکتر عبداللهی ادامه داد: برخی رفتارها مانند مصرف چای به ویژه چای پررنگ بعد از غذا خوردن که باعث می‌شود آهن خون به خوبی جذب نشود هم نباید انجام شود.
 
وی در پاسخ به سوالی درباره برخی توصیه‌ها مبنی بر مصرف مکمل‌های تغذیه ای پروتئینی در شرایط شیوع کرونا و آغاز ماه رمضان، اظهار کرد: مصرف هیچ مکملی را در این شرایط توصیه نمی‌کنیم. باید پروتئین‌ها و املاح معدنی و ریزمغذی‌ها از برنامه روزانه غذایی تامین شود و هیچ توصیه‌ای برای مصرف مکمل نداریم. مگر برای افرادی که دچار کمبودهایی هستند و برای رفع این کمبودها افراد به مکمل‌های دارویی نیاز داشته باشند. مصرف مکمل پروتئینی هم توصیه نمی شود، بلکه پروتئین در گوشت، تخم مرغ و نان و غلات و... وجود دارد. باید توجه کرد که اگر مصرف مکمل های پروتئینی به صورت سرخود باشد، مشکلاتی ایجاد می‌کند. زیرا بار زیادی به کبد و کلیه تحمیل شده و منجر به تضعیف سیستم ایمنی بدن خواهد شد.
 

غذای کادر درمان بیمارستان ها در شرایط کرونا

 
مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت در پاسخ به سوالی درباره کیفیت تغذیه کادر درمان در بیمارستان‌ها، گفت: کادر درمان که در حال حاضر به عنوان مدافعان سلامت برای کمک به بیماران کرونا اقدام می کنند نیز باید تغذیه مناسبی داشته باشند. همان توصیه هایی را که به مردم داریم تا تغذیه درستی داشته باشند را به همکاران مان در تیم درمانی هم انجام می دهیم. اگر تغذیه درستی برای کادر درمان وجود نداشته باشد، سیستم ایمنی بدن آنها تضعیف شده و احتمال ابتلا به بیماری را خواهند داشت. یعنی هم خود کادر درمان و هم محیط کاری آنها باید در این زمینه حمایت کند.
 
دکتر عبداللهی افزود: از آنجایی که دیدیم که همکاران ما ساعت‌ها کار کرده و غذا نمی‌خورند و در نهایت دچار سوء تغذیه می‌شوند، در نتیجه مطالب آموزشی که گروه هدف آن تیم درمان است را به شکل پوستر تهیه کردیم تا در مراکز درمانی نصب شود و افراد به نوع تغذیه خود حساس‌تر شوند و به موقع غذا بخورند، ساعات طولانی گرسنه نمانند و به اندازه مایعات بخورند.
 
وی ادامه داد: در عین حال بیمارستان‌ها هم با راهنماها و دستورالعمل‌هایی که توسط وزارت بهداشت ارسال شده، این توجه را دارند که در نوع غذای کادر درمان دقت کافی انجام شود. بر همین اساس در معاونت درمان، دفتر مدیریت بیمارستانی وجود دارد که همه مسائل بیمارستان‌ها اعم از تغذیه کادر درمان و پرسنل و نوع خدمات بخش غذایی را تحت نظر دارد. بنابراین این نظارت بر غذای مصرفی کادر درمان قطعا وجود دارد.
 
دکتر عبداللهی ادامه داد: از طرفی در بیمارستان‌ها بخش تغذیه داریم که کارشناسان و متخصصان تغذیه حضور دارند و نوع رژیم غذایی بیماران را کنترل کرده و پیشنهاد می‌کنند. بیمارستان هم موظف است که مطابق با دستورالعمل‌های موجود، غذای بیماران را با توجه به نوع بیماری تهیه کرده و در اختیار بیماران قرار دهند. رژیم غذایی بیماران کرونایی هم تحت نظر متخصصین تغذیه در بیمارستان ها است.
 
 
وی در پاسخ به سوالی درباره نوع تغذیه بیماران فشار خونی در ماه رمضان، گفت: کسانی که دچار فشار خون بالا هستند باید تحت نظر پزشک درمان شوند و فشار خون شان کنترل شده و داروهای تجویز شده را به موقع استفاده کنند. در کنار دارو، باید نکات تغذیه‌ای را هم رعایت کنند. به طور کلی این افراد باید کمتر از سه گرم نمک در روز مصرف کنند. برای افراد عادی کمتر از ۵ گرم را توصیه می کنیم. حذف نمکدان یکی از توصیه‌های اصلی به افراد با فشار خون بالاست. همچنین باید توجه کرد که برخی مواد غذایی نمک پنهان دارند. به طور مثال پنیر که منبع نمک است. افراد دارای فشار خون بالا باید از نوع پنیر کم نمک‌ و کم چربی استفاده کنند. نشانگرهای تغذیه ای بر روی مواد غذایی قرار دارد و افرادی که فشار خون یا چربی خون بالا دارند، به این نشانگرها توجه کنند. باید توجه کرد که فست فودها مملو از نمک و چربی هستند و این افراد نباید این مواد غذایی را استفاده کنند. همچنین مصرف زیاد سبزی توصیه می شود و حداقل مصرف پنج واحد میوه و سبزی برای این افراد توصیه می شود.

با پزشک مشورت کنید

 
دکتر عبداللهی گفت: اگر این افراد قصد روزه داری داشته باشند باید با مشورت پزشک این کار را انجام دهند.
 
مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت در پاسخ به سوالی درباره ضدعفونی کردن مواد غذایی بسته بندی شده مانند خرما، اظهار کرد: مواد غذایی که بسته بندی دارند که حتما باید بسته بندی آن ضدعفونی شود. در مورد ضدعفونی خرما هم اولین توصیه این است که بسته بندی باشد و این ماده غذایی را به صورت فله‌ای خریداری نکنند. زیرا مواد غذایی که فله هستند ممکن است آلودگی داشته باشند. خود خرما را که نمی‌شود ضدعفونی کرد، اما می‌توان خرمای بسته بندی شده خرید، بسته بندی آن را ضدعفونی کرد و خرما را از جعبه در آورده و در ظرف تمیز بریزیم و بعد از آن استفاده کنیم.
 
وی افزود: با خوردن مواد غذایی به ویروس کرونا مبتلا نمی ‌شویم. زیرا غذا یا پخته می‌ شود که ویروس در اثر حرارت از بین می‌رود. در عین حال وقتی مواد غذایی چون میوه را می ‌خوریم، اسید معده باعث می ‌شود که ویروس از بین برود. زمانی مشکل ایجاد می شود که دستمان به ویروس کرونا آلوده باشد و بعد میوه به ویروس آلوده شود و سپس در اثر تماس آن با دهان و بینی منجر به آلودگی می ‌شود.

منبع:  بهسایت ایران

نام و نام خانوادگی:  
پست الکترونیک:  
متن پیام:  
 بازسازی
کد امنیتی :  

عضویت در خبرنامه

جهت عضویت در خبر نامه ایمیل خود را در قسمت روبرو وارد کنید
شما بعد از عضویت در خبرنامه در هر زمان می توانید با وارد کردن ایمیل خود عضویتتان را لغو کنید
لینک های مفید خدمات الکترونیکی شبکه های اجتماعی تماس با ما
تهران خیابان سئول شمالی شهرک سئول خیابان نسترن کوچه دوم شرقی پلاک 2 طبقه اول
تلفن تماس 1 : 88037734 (+9821)
تلفن تماس 2 : 88037834 (+9821)
پست الکترونیک : behsite@gmail.com