دیابت ، کووید19 و تغذیه سالم

تغذیه صحیح و مبتنی بر اصول تغذیه ای متناسب با بیماری به همراه داروهایی که برای کنترل بیماری دیابت تجویز شده اند؛ بهترین ابزار مقابله با عوارض هم دیابت و هم در صورت ابتلا، کووید 19 است.
امسال در شرایطی روز جهانی دیابت را طی می کنیم که با خطر ویژه ای برای مبتلایان به این گروه مواجهیم : شیوع جهانی ویروس کرونا و بیماری ناشی از آن کووید 19
با اینکه همه اقراد در خطر ابتلا به بیماری کووید 19 هستند اما بر اساس اطلاعات به دست آمده این بیماری کسانی را که از پیش به مشکلات و بیماری های زمینه ای مانند بیماری های قلبی-عروقی، سرطانها ، دیابت و... مبتلا بوده اند در معرض تهدید بیشتری قرار داده و در صورت ابتلا به صورت حادتری آنها را با عوارض خود درگیر می کند.

خطر کرونا برای مبتلایان به دیابت

مبتلایان به بیماری های مزمن از جمله دیابت که به دلیل بیماری شان از قبل سیستم ایمنی ضعیف تری دارند مانند سایر بیماری های عفونی از مقاومت کمتری نسبت به این بیماری برخوردارند.همچنین مبتلایان به دیابت به دلیل بالا بودن میزان قند خونشان محیط مناسبتری برای رشد و تکثیر سریع ویروس در بدنشان دارند.مبتلایان به دیابت نوع یک و دو هر دو به یک اندازه در معرض این خطر هستند و چنانچه هر دو گروه مبتلایان به دیابت بتوانند میزان قند خون خود را در سطح طبیعی و کنترل شده نگهدارند با شانس ابتلایی مشابه افراد عادی در برابر این بیماری قرار می گیرند.
هدف اولیه مراقبت در این دوران پیشگیری از ابتلاست و به این منظور رعایت اصول بهداشتی اعلام شده شامل استفاده از ماسک، حفظ فاصله فیزیکی با سایر افراد و شستشوی مرتب دستها مانند همه افراد جامعه باید توسط مبتلایان به دیابت رعایت گردد. اگرچه در شرایط فعلی همچنان بهتر گزینه برای پیشگیری از ابتلا به کووید 19 ماندن در خانه و خودداری از حضور در مراکز پرجمعیت و تجمعات است.
همواره گفته شده که برای مبارزه با بیماری های عفونی بهترین سلاح بدن سیستم ایمنی قوی و فعال است.
برای حفظ و تقویت سیستم ایمنی راه های مختلفی مثل کاهش استرس، خواب و فعالیت کافی و مناسب و البته تغذیه مناسب و متناسب با نیازهای بدن راهکارهای اصلی هستند.
همان عواملی که همواره به مبتلایان به دیابت گوشزد شده است و در کل می بایست به عنوان شیوه زندگی در زندگی آنها نهادینه شود. اصولی که در عین حال به حفظ سلامت همه مردم کمک می کنند.


 


تغذیه صحیح و مبتنی بر اصول تغذیه ای متناسب با بیماری به همراه داروهایی که برای کنترل بیماری دیابت تجویز شده اند؛ بهترین ابزار مقابله با عوارض هم دیابت و هم در صورت ابتلا، کووید 19 است.
مبتلایان به دیابت به خوبی می دانند که با رعایت رژیم غذایی که توسط متخصصین و کارشناسان تغذیه برای آنها در قالب برنامه های روزانه غذایی تنظیم شده اند ؛ می توانند سطح خونی گلوکز و یا قند خون را در حد قابل قبول نگه دارند.

مواد مغذی لازم برای سلامت سیستم ایمنی

علاوه بر این می دانند که بسیاری از مواد مغذی مورد نیاز بدن برای انجام فعالیت های معمول و نیز نیازهای خاص در هنگام بیماری ؛از طریق دریافت مواد غذایی متنوع تامین می شوند. بنابر این اصول تغذیه سالم در این موارد نیز به شرح زیراست: تنوع ، تعادل و اعتدال در مصرف مواد غذایی بسیاری از ریز مغذی های مهم در حفظ ایمنی و تقویت سیستم ایمنی بدن در سبزی ها و میوه ها وجود دارند. ویتامین ها و مواد معدنی مانند ویتامین ث، ویتامین دی، ویتامین آ ، همچنین مواد معدنی مثل روی، آهن ، کلسیم، سلنیوم و منیزیوم که این روزها حتی در درمان عوارض کووید بر مصرف و تامین مقدار مورد نیاز تاکید فراوانی می شود.
برای همین مصرف سبزی و میوه باید بخش مهمی از مواد غذایی مصرفی روزانه به شمار آید.


 


همچنین برای ساخت ارگانهای سلولی و مواد شیمیایی دخیل در تقویت سیستم ایمنی پروتیین ها نقش مهمی به عهده دارند.
کربوهیدراتها مهمترین بخش بشقاب غذایی بیماران است که بیشترین توجه و دقت در انتخاب، مقدار و مصرف انواع مختلف آن نقش کلیدی در تنظیم برنامه غذایی این گروه از مبتلایان دارد.
بدون شک این موارد در صورت تنظیم رژیم غذایی توسط دانش آموختگان تغذیه و رژیم درمانی در نظر گرفته می شود.
مقدار کالری مورد نیاز روزانه با توجه به شرایط و وضعیت فرد، نوع و زمان مصرف داروهای تنظیم قند خون از جمله انسولین دریافتی و امکانات در دسترس فرد توسط کارشناسان تغذیه به دقت محاسبه گردیده و برنامه غذایی بر اساس آن تنظیم می شود.
جدا از اینکه مبتلایان در شرایط اپیدمی می بایست به رعایت رژیم غذایی خود توجه کامل کنند باید از مصرف شیرینی ها و مواد شیرین به مقدار زیاد خودداری کنند و مصرف غذاهای پرچرب و پر کربوییدرات را محدود کنند.
دقت در حفظ وزن بدن در اندازه های طبیعی و پیشگیری از اضافه وزن و انجام فعالیت بدنی مناسب می تواند در مجموع به بهبود شرایط بدن در مقابله با ویروس کرونا موثر باشد. این موارد به علاوه استراحت و خواب کافی در مبتلایان به دیابت نقش برجسته تری دارد.

 
نام نویسندهزیبا کاوه ئی
تاریخ1399/08/25
کلمه های کلیدیدیابت, روزجهانی دیابت, تغذیه سالم, هفته ملی دیابت,زیبا کاوه ئی
نام و نام خانوادگی:  
پست الکترونیک:  
متن پیام:  
 بازسازی
کد امنیتی :  

عضویت در خبرنامه

جهت عضویت در خبر نامه ایمیل خود را در قسمت روبرو وارد کنید
شما بعد از عضویت در خبرنامه در هر زمان می توانید با وارد کردن ایمیل خود عضویتتان را لغو کنید
لینک های مفید خدمات الکترونیکی شبکه های اجتماعی تماس با ما
تهران خیابان سئول شمالی شهرک سئول خیابان نسترن کوچه دوم شرقی پلاک 2 طبقه اول
تلفن تماس 1 : 88037734 (+9821)
تلفن تماس 2 : 88037834 (+9821)
پست الکترونیک : behsite@gmail.com