• دکتر ربابه شيخ الا سلام دانشيارو عضو هیئت علمی وزارت بهداشت ،درمان و آموزش پزشكي
  بنیان گذار دفتر بهبود تغذیه در وزارت بهداشت 1368-
  1384( سال 1385 بازنشستگی از وزارت بهداشت)
  عضو گروه بهداشت و تغذیه فرهنگستان علوم پزشکی کشور 1384
  موسس و مدیر موسسه تغذیه سلامت و توسعه 1385
  مدیر و موسس انجمن علمی غذا و تغذیه حامی سلامت ایران 1385
  مدیر و موسس تارنمای بهسایت ایران www.behsite.ir 1386
  اولین تارنمای علمی آموزش تغذیه برای فارسی زبانان جهان
  موسس و مدیر موسسه کودک سلامت و توسعه 1392
  آدرس: خیابن سئول شمالی .شهرک سئول خیابان نسترن . کوچه دوم شرقی ، پلاک 2 زنگ اول
  تلفن 88037734 ،88037834 I_shey@yahoo.com
  تحصیلات
  · اخذ مدرك دكتراي داروسازي از دانشگاه تهران در سال 1348
  · اخذ مدرك مديريت بهداشت MPH از دانشگاه تهران در سال 366 1
  · اخذ مدرك تخصصي اپيدميولوژي با گرايش تغذيه از دانشگاه تهران 1373

  عناوین شغلی در وزارت بهداشت
  · معاونت امور برنامه ريزي وهماهنگي دفتر نظارت بر امور دارويي وزارت بهداشت 1360
  · کارشناس حوزه بهداشت و مدیر امور دارویی معاونت بهداشتی 1367
  · مدیر کشوری برنامه پیشگیری از کمبود ید از سال 1368 تا سال 1384
  · معاونت اداره كل بهداشت خانواده و مسوول اداره تغذیه سال1370
  · مدیر اداره تغذیه معاونت بهداشتی در وزارت بهداشت 1371-1375
  · بنیان گذار دفتر بهبود تغذيه جامعه در معاونت سلامت وزارت بهداشت
  · مدیر دفتر فوق از سال 1375تا 1384
  · مدير پروژه بهبود وضعيت تغذيه كودكان زير 2 سال و زنان باردار و شيرده مشترك با بانك جهاني تا سال 1384

  ایجاد ساختار اداری برای تغذیه جامعه در وزارت بهداشت
  · ايجاد اداره تغذيه در معاونت بهداشتي در وزارت بهداشت ،درمان و آموزش پزشکی سال 1373
  · پيگيري ايجاد پست و صدور مجوز استخدام كارشناس تغذيه در مركز بهداشت استان و شهرستان در سال هاي 74- و استخدام بیش از 170 کارشناس در استانها و شهرستانها 1373 و ایجاد شبکه همکار کارشناسان در کشور.
  · طراحي ساختار دفتر بهبود تغذيه جامعه و نهایتا
  · تصويب ساختار و تشكيلات دفتر بهبود تغذيه جامعه در سال 1380 توسط سازمان مديريت و برنامه ريزي کشور( این ساختار متاسفانه بعد از انحلال سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور در دولت نهم عملی نشد )

  تحقیقات کشوری بررسی وضع موجود برای شناخت مشکلات حاد تغذیه ای
  1- بررسي كشوري شيوع گواتربه تفکیک استان ، مناطق شهری و روستایی و جنس 1368 با کمک مرکز تحقیقات غدد دانشگاه شهید بهشتی و کمیته کشوری پیشگیری از اختلالات ناشی از کمبود ید .
  برنامه تزریق ید روغنی در منطقه کیگا امازاده داود و ید دارکردن نمک بعد از این بررسی انجام شد
  2- بررسي مجدد كشوري IDD شيوع گواتر و ميزان يد ادرار در سال 1375بعد از سه سال مصرف نمک ید دار در استان هاي كشور به تفکیک استان ، مناطق شهری و روستایی و جنس برای تعیین اثر بخشی برنامه IDDD با کمک مرکزز تحقیقات غدد دانشگاه شهید بهشتی و کمیته کشوری پیشگیری از اختلالات ناشی از کمبود ید ارائه گزارش به سازمانهای بین المللی1380
  مانیتورینگ مرتب ید در نمک ها و ایجاد آزمایشگاههای استانی برای تعیین ید ادرار و استفاده مجدد از ید روغنی در مناطق هیپر اندمیک توسط بهورزان قبل و در حین انجام بررسی اجرا گردید .
  4- اولين بررسي كشوري وضعيت تن سنجي و مراقبت هاي تغذيه اي كودكان زير 5 سال كشور يا ANIS1 (Anthropometric National Indicator Survey به تفکیک استان ، مناطق شهری و روستایی و جنس و رتبه بندی استانها از نظر مشکل سوتغذیه کودکانسال1377 ا نتیجه این تحقیق کشوری بنام سیمای کودکان استانها با کمک یونیسف چاپ شد و بعنوان اولین سند وضعیت سوتغذیه کودکان به کلیه استانهای کشور ارسال شد . در این کتاب وضعیت سلامت تغذیه ای و مراقبت ها کودکان هر استان در یک صفحه قابل مشاهده است .
  1-برنامه ملی شیر مدرسه ، 2-برنامه مشارکتی کاهش سوتغذیه کودکان زیر 5 سال کشور تحت نام (مشکات سلامت ) و 3- برنامه حمایت تغذیه ای از کودکان مبتلا به سوتغذیه به دلیل فقر خانواده 4- چاپ کارت جدید پایش رشد و ترویج استفاده از آن 5- ایجاد شبکه همکاران تغذیه 6 _ ایجاد کلینیک های تغذیه کودک در بعضی از استانها متعاقب این بررسی در کشور صورت گرفت
  5- اولین بررسي كشوري وضعيت ريزمغذي هاي آهن، روي، ويتامين A و ويتامين D در 7 گروه سني در 11 اقليم جغرافيايي كشور سال 1380با همكاري انستيتو تحقيقات تغذيه كشور و آزمايشگاه رفرانس بنام National Integrated Micronutrient Survey (NIMS ) و به فارسی بنام پژوهشی در وضعیت ریز مغذی های ایران ( پورا ) نامیده شد . که مقالات متعددی از وضعیت ریز مغذیها بر آساس آن در مجلات معتبر داخلی و خارجی و کنگرهه های و همایش های مختلف ارایه گردید .
  1- تلاش در جهت ترویج مصرف قطره آهن بعد از 6 ماهگی و قطره ویتامین آ ود از پانزده سالگی تولد ، غنی سازی آرد با آهن و اسید فولیک ( اولین پروژه در بوشهر و سپس استانهای جنوبی با کمک مالی و معنوی استانداران بطوریکه در زمان باز نشستگی 11 میلیون نفر در استانهای جنوبی از نان غنی شده استفاده میکردند طرح غنی کردن روغن با ویتامین آ و د در اردبیل و آذر شرقی هم بعد از این تحقیق آغاز شد که با فراهم شدن مقدمات و تشکیل کمیته کشوری در سال 1385 متوقف شد .
  6- اولین بررسي كشوري [1]LBW تولد نوزاد کم وزن در كشور به تفكيك استان سال 1382
  7- دومين بررسي كشوري ANIS يا وضعيت تن سنجي كودكان زير 5 سال كشور  1382
  • نتیجه این بررسی متاسفانه در ابتدای روی کار آمدن دولت نهم بدست آمد و بهمین دلیل اجازه چاپ نگرفت این بررسی نشان داد که سوتغذیه کودکان کشور بنحو چشمگیری پایین آمده ولی با توجه به نتایج آن بصورت ترند 10 ساله سوتغذیه کودکان کشور در مجله تخصصي اپيدميولوژي ايران دوره چهارم شماره 1 بهار 1387 چاپ شد.
  برنامه های اجرایی موفق در وزارت بهداشت :
  1- برنامه پیشگیری از اختلالات ناشی از کمبود ید و کسب رتبه IDD Free در منطقه EMRO سازمان جهانی بهداشت سال 2000. در اجلاس دبی
  2- طراحي و چاپ كارت مراقبت كودك( با رنگ متفاوت مخصوص پسر و دختر) به عنوان ابزار ساده پايش رشد كودك ويژه مادر براي درگير كردن مادر در رشد كودك همراه با مدل تصویری تغذیه تکمیلی و جدول واکسیناسیون در این کارت برای اولین بار تفاوت رشد پسران و دختران ملحوظ شد و منحنی های رشد دور سر و قد نیز اضافه گردید و در کشور جایگزین کارت قبلی شد .
  3- برنامه فرهنگ سازی استفاده از کارت پایش رشد مخصوص مادر و توانمند سازی مادران به تفسیر کارت 1375 تا 1378
  4- تحقیق مداخله ای کاهش سو تغذیه کودکان در سه منطقه روستایی از سال 1375 تا 1387با مدل مشارکتی و حمایت فرمانداران منطقه ( این طرح بنام مشکات سلامت معروف شد ) که منجر به کاهش 50 در صدی سوتغذیه کودکان شد و برنامه بصورت کشوری در دست اجرا قرار گرفت. این تحقیق مداخله ای در سال 2004 توسط مجله سازمان یهداشت جهانی vol 10 شماره 6 تحت عنوان Multidisciplinary intervention for reducing malnutrition among children in the Islamic Republic of Iran چاپ شد
  5- اجراي برنامه مكمل ياري مگادوز ويتامين A در مناطق محروم
  6- اجراي طرح آهن ياري هفتگي و آموزش تغذيه دختران دبيرستاني از پایلوت ساوجبلاغ شروع و در سال 1383 کشوری گردید و در سالهای بعد در برنامه دوران راهنمایی نیز گنجانده شد.
  7- اجراي برنامه شير مدرسه. (با همكاري وزارت جهاد – وزارت آموزش و پرورش)
  8- تدوین سبد قابل عرضه براي تغذيه رايگان 3 ميليون دانش آموز
  9- طراحي و توليد كيك غني شده با ويتامين A و آهن براي تامين نياز 30 درصد نیاز دانش آموزان به اين دو ريزمغذي در تغذيه رايگان مدارس
  10- غني سازي آرد با آهن و اسيد فوليك در استان هاي بوشهر، فارس، سيستان و بلوچستان( که در حال حاضر کشوری اجرا میشود
  11- غني سازي شير با ويتامين D در یک کارخانه ( متاسفانه گسترش نیافته است )
  12- تشويق صنايع روغن براي بهبود كيفيت روغن هاي خوراكي و كاهش اسيدهاي چرب اشباع و ترانس.
  13- توصیه به تولید تخم مرغ کلمبوس حاوی امگا 3 با تغییر تغذیه مرغ در یک مرغداری نمونه که افراد مبتلا به کلسترول بالا میتوانند از آن استفاده کنند . طرح در دولت نهم متوقف شد.
  14- تهيه پروتكل تغذيه در مراكز عمومي و ابلاغ به كليه وزارتخانه ها ونهادهاي كشور

  پروژه مشترك تغذيه با بانك جهاني
  • برنامه ظرفيت سازي در دانشگاه هاي كشور براي ايجاد تخصص هاي گوناگون تغذيه از پهنه سلول تا جامعه و دسترسي به مرزهاي دانش جهاني و ايجاد يك جهش 30 ساله در زمينه آموزش و پژوهش. با همکاری ( International Union for Nutrition Sciences) IUNS و دانشگاه فیلیپین و سه دانشگاه علوم پزشکی تهران (شهید بهشتی ،ایران و تهران) از سال 2003 تا 2005 اين برنامه با كمك يك تيم 31 نفره ازز تخصص هاي گوناگون از دانشگاه هاي معتبر جهان صورت گرفت که منجر به تدوین کریکولوم های جدید تغذیه ملکولی سلولی ، تغذیه حیطه انسان و جامعه گردید كه در صورتي كه مورد حمايت قرار گيرد و ادامهه يابد مي تواند ايران را به بهترين قطب آموزشي تغذيه و به عنوان Center of excellence در منطقه و جهان تبديل سازد.
  • تدوين برنامه ملي غني سازي با تاكيد بر غني سازي آرد اين برنامه نيز با قرارداد مشترك PIU و سازمان جهاني بهداشت صورت گرفت .
  • تدوین کتاب راهنمای بهبود تغذیه کودکان مخصوص پزشگان با همکاری دانشگاهها و افراد معتبر علمی در زمینه تغذیه و سلامت کودکان زیر 5 سال .
  • تربیت Master trainers در استانها برای آموزش این کتاب و آموزش آبشاری این کتاب به 13 هزار پزشک در بخش خصوصی و دولتی توسط آموزشگران استانی در طول سه سال.
  • تدوین کتاب راهنمای غنی سازی آرد با ریز مغذیهای ضروری
  • تهیه و چاپ برشور های مرتبط با غنی سازی آرد
  برنامه هاي منطقه اي:
  · برگزاري اجلاس مشورتي كم خوني فقر آهن براي كشورهاي منطقه با همكاري سازمان جهاني بهداشت در تهران
  · برگزاري دو دوره آموزشي پايش و ارزيابي حذف اختلالات ناشي از كمبود يد براي 20 كشور منطقه با همكاري سازمان جهاني بهداشت و مرکز تحقیقات غدد شهید بهشتی .
  · راه اندازي خط توليد نمك يددار در كشور هاي سوريه و افغانستان
  · ارائه خدمات مشاوره اي در زمينه برنامه پيشگيري از كمبود يد براي كشورهاي سودان، يمن، افغانستان، به دعوت سازمان جهاني بهداشت، مركز ريزمغذي هاي كانادا و يونيسف

  مشاور سازمان بهداشت جهانی
  مشاور موقت سازمان جهاني بهداشت منطقه مديترانه شرقي در 12 مجمع علمي منطقه اي و بين المللي
  1. Temporary Consultant in the Regional workshop on “Control of Iodine Deficiency, Based on Laboratory Results”, EMRO, Syria 1992
  2. Temporary Consultant in the Counseling Meeting on “Prevention of IDA”, Tehran. 1994
  3. Short-time Consultant to help Sudan prepare its National USI program with the support of WHO, Sudan 1995
  4. WHO consultant in the workshop and symposium on “Monitoring and Evaluation of IDD”, Tehran, Iran 1999
  5. WHO consultant in the joint meeting of UNICEF/WHO/MI/RISPA with the participation of representatives from Eastern Mediterranean, Middle East and North of Africa Countries, Dubai 2000
  6. Temporary consultant in the Session on “Control and Prevention of Micronutrients’ Deficiency”, Egypt 2001
  7. WHO - EMRO temporary consultant in the Counseling Mission on Flour Fortification, Egypt 2001
  8. WHO temporary consultant in “Setting Up an International Network for Iodine Laboratories”, Thailand 2001
  9. WHO temporary consultant in "The Counseling Regional meeting for promotion of IDD Program"- Chiang Mai thailand. 2003
  10. WHO temporary consultant in "The Counseling Regional meeting for Preparation of global strategy of Diet, Physical activity and Health-Egypt. 2003
  11. Unicef consultant on Micronutrients Deficiency Prevention IDD,IDA,VDA with emphasis on USI May 15-May 24 ,2006 Tashkent Uzbakistan
  12. WHO temporary consultant on Technical Consultation to finalize the Training Module “Management of Nutrition Programme for Senior Health Programme Managers”, in EMRO, Cairo, Egypt, 3-5 July 2006.
  Research papers
  1- The effect of iodized oil injected to pregnant women during pregnancy and its effect on their infants and children, 3rd international congress for endocrine diseases and metabolism. 1995
  2- The effect of iodized oil injected to pregnant women during pregnancy and its effect on their infants and children, 4th international congress for endocrine diseases and metabolism. 1996
  3- Monitoring the IDD elimination program in 13 provinces, 4th international congress for endocrine  diseases and metabolism 1996
  4- Progress towards elimination of IDD in Iran, a KAP survey for iodized salt consumption, Eastern Mediterranean health journal 1996
  5- The growth status of children below 5 defined as urban or rural, 21st commemoration of Dr. Gharib  1998
  6- PEM prevalence in children under 5 using the classic and standardized methods and comparing the results obtained – 5th National Nutrition Congress, Tehran,Iran 1999
  7- Serum level of T3, T4 and TSH and urinary iodine level in 8 – 10 year-old schoolchildren, Journal of Research in Medicine, Shahid Beheshti University- 2000-24th year-No.2- Pages 121-131 2000
  8- Consumption of unworthy junk food in children under 3 in urban and rural areas nationwide, a survey, 5th National Nutrition Congress 2000
  9- Total Goiter Rate and urinary iodine levels in the schoolchildren of Lorestan province, a paper, scientific and research seasonal journal of Lorestan University of medical sciences and health services 2001, Third year – No . 8 – pages 49 –53 2001
  10- Total Goiter rate and urinary iodine levels in the 8 – 10 year-old schoolchildren nationwide in 1996, monitoring report, medicine and Purification Journal – 2001-No. 40- Pages 409-416 2001
  11- Total Goiter rate and urinary iodine levels in the 8 – 10 year-old schoolchildren in Tehran in 1996, monitoring report, Research Journal of Shahid Beheshti University of Medical Sciences and Health Services 2001- 25th year – No.2 – pages 25-29 2001
  12- National IDD elimination program, Research Journal of Shahid Beheshti University of Medical Sciences and Health Services 2001
  13- Total Goiter Rate and urinary iodine levels in the schoolchildren of Khorasan province, a paper, Journal of Mashhad University, faculty of medicine-2001-45th year- No.75- pages 35-40 2001
  14- The best way to monitor iodine supplementation, a paper, Journal of Research in Medicine, Shahid Beheshti University of Medical Sciences and Health Services – 2001- 25th year- No 2, pages 3-8. 2001
  15- Consumption of unworthy junk food in children under 3 in urban and rural areas nationwide, a survey, 13th international congress of pediatrics’ disease 2001
  16- Prevalence of different kinds of malnutrition in children under 5 in urban and rural areas nationwide, a survey in 1998, Pazhoohandeh seasonal journal, Shahid Beheshti University of Medical Sciences and Health Services. 2001
  17- Total goiter rate and urinary iodine levels in the schoolchildren of Zanjan province in 1996, Zanjan University of Medical Sciences Scientific Journal, 2001, 35th volume, pages 52 – 57 2001
  18- Total Goiter Rate and Urinary Iodine Levels in the Schoolchildren of Gilan
  Province in 1996- Gilan University of MEDICAL Sciences Journal – 2001-
  39th and 40th volume 2001
  19- Total Goiter Rate and Urinary Iodine levels in the Schoolchildren of Boushehr
  Province in 1996- Teb-e-Jonoob Journal – 2001-4th year-No.1 – pages 30-35
  1- Total Goiter Rate and Urinary Iodine Lvels in the Schoolchildren of Markazi Province in 1996- Rahavard-e-Danesh Journal – 2001-Fourth year– No. 3-pages 1-6
  2- Total goiter rate and urinary iodine levels in the schoolchildren of Kerman province in 1996, Kerman University of Medical Sciences Journal No. 1, pages 1 – 6
  3- Sustainable control of Iodine deficiency in Iran: Beneficial results of the implementation of mandatory law on salt iodization, Journal of Endocrinol. Invest, 25: 409 – 413 2002
  4- The Relation Between Serum Ferritin and Goiter, Urinary Iodine and Thyroid Hormone Concentration International Journal of Vitamin and Nutrition Research – 2002-72(5)-pages 296-299
  5- The effect of Zinc on lactating mothers and infants’ status in Yazd city in 2001 – 7th National  Nutrition Congress – Gilan University of Medical Sciences2002
  6- Determining the relation between birth weight and prevalence of malnutrition in children under 2, 7th National Nutrition Congress – Gilan University of Medical Sciences 2002
  7- The food consumption pattern in children of 12 – 23 months of age in urban and rural areas nationwide, 7th National Nutrition Congress – Gilan University of Medical Sciences 2002
  8- Qualitative Research to Revise the Growth Monitoring Card -7th National Nutrition Congress- Gilan  University of Medical Sciences 2002
  9- The prevalence of obesity in children under 5 nationwide – Annals of Nutrition and Metabolism, Official Journal of the Federation of European Nutrition Societies - Released August 2001- 17thInternational Congress of Nutrition2001-Vienna- Austria
  10- Replacement of traditional snacks with junk food as an Indicator to Change Dietary Habits and Urbanization in Iranian Children - Annals of Nutrition& Metabolism- Official Journal of the Federation of European Nutrition Societies- Released August 2001- 17th International Congress of Nutrition2001-Vienn- Austria
  11- Total goiter rate and urinary iodine levels in 6-8 years old school children in khoozestan province,in 1996 Ahvaz University of Medical Sciences and Health Services Scientific Journal – 2002 Vol:35-Pages:9-15
  12- Prevalence of iron deficiency, anemia and iron deficiency anemia among child-bearing age women (15-49 years old) in urban and rural areas nationwide- Teb-VA-Tazkieh Journal -2002-Vol:47- Pages:37- 44
  13- Total goiter rate and urinary iodin levels in 6-8 years old school children in khorasan province in 1996- Mashhad University of Medical Sciences, Scientific Journal – 2002- Vol: 75-Page:35
  14- The inter – sectional intervention pattern for decreasing malnutrition of children nationwide between 1996-1999 – Hakim Research Journal – 2003- Vol:6-No:1-8 – Page:1-6
  15- Dietary pattern of 2 years old Iranian children- Articles Collection of 9th Asian Congress of  Nutrition -2003 – Page:274
  16- The multisection interventation pattern for promoting of knowledge, attitude and practice of mothers on child nutrition – Articles Collection of 9th Asian Congress of Nutrition-2003 – Page: 294
  17- To examinee the effectiveness of fortified milk with Vitamin D in increasing the serum level of Vitamin D- Articles Collection of 2nd Congress on prevention of non-communicable diseases- 2004- page:281
  18- Prevalence of obesity among under 5 years old Iranian children – 17th International Congress of Nutrition- 2001 – Vienna, Austriaa.
  19- Dietary pattern and Risk Factors of non- Communicable diseases in Iran (Abstract)- the 2nd congress on prevention of non-communicable diseases (Tehran)- 2004- page:111
  20- Iron deficiency anemia among Iranian children 6 years old, 2nd national epidemiology congress,  published in the special issue of the scientific magazine of Zahedan university of Medical science,2004
  21- Zinc deficiency among pregnant women in Iran, 2nd national epidemiology congress, published in  the special issue of the scientific magazine of Zahedan university of Medical science,2004
  22- Nutrition intervention for reducing PEM among children under 3 years in Islamic Republic of Iran, published in the special issue of the 9th international clinical nutrition congress, Westminster university, London, 2002
  23- Mid Term Evaluation: The flour fortification program in Iran, The Official African Journal of Clinical Nutrition ( S A J C N), Sep.2005,volume 18,suppl
  24- Managing nutritional programs in developing countries. Eastern Mediterranean Health Journal, Vol.10,No. 6:737-746 ,2004.
  25- Multidisciplinary intervention for reducing malnutrition among children in the Islamic Republic of Iran. Eastern Mediterranean Health Journal, vol.10, No.6:844-852, 2004.
  26- Prevalence of overweight and obesity in middle-aged women , published in the special issue of the 9th Iranian Nutrition Congress , Tabriz,2006
  27- Iron status in middle-aged Iranian women, published in the special issue of the 9th Iranian  Nutrition Congress , Tabriz,2006
  28- Interpretation of the trend of malnutrition among Iranian children under 6 , published in the special issue of the 9th Iranian Nutrition Congress , Tabriz,2006
  29- Micronutrient status among Iranian children 15-23 months, published in the special issue of the 9th Iranian Nutrition Congress , Tabriz,2006
  30- Micronutrient status among Iranian pregnant women, published in the special issue of the 9th Iranian Nutrition Congress , Tabriz,2006
  31- Prevalence of LBW in Iran, published in the special issue of the 9th Iranian Nutrition Congress ,  Tabriz,2006
  32- Study of vegetable oil consumption in 15 pilot universities of Iran , 2 published in the special issue of the 9th Iranian Nutrition Congress , Tabriz,2006
  33- Prevalence of malnutrition among under -6 years old children over 10 years , published in the special issue of the 9th Iranian Nutrition Congress , Tabriz,2006
  34- Nutritional status assessment of 6-year-old children in Iran , published in the special issue of the 9th Iranian Nutrition Congress , Tabriz,2006
  35- Prevalence of Lead poisoning and its contributory factors among 6-year-old Iranian children , published in the special issue of the 9th Iranian Nutrition Congress , Tabriz,2006
  36- Correlation between low weight and mother’s age at the time of pregnancy in Iran , published in the special issue of the 9th Iranian Nutrition Congress , Tabriz,2006
  37- Pregnancy nutritional care using weight gain monitoring , published in the special issue of the 9th Iranian Nutrition Congress , Tabriz,2006
  38- Zinc status in Iranian pregnant women , published in the special issue of the 9th Iranian Nutrition  Congress , Tabriz,2006
  39- Standards of medical nutrition therapy in hospitals, published in the special issue of the 9th Iranian Nutrition Congress , Tabriz,2006
  40- Assessment of diet therapy units in Isfahan hospitals, published in the special issue of the 9th Iranian Nutrition Congress , Tabriz,2006
  41- Prevalence of LBW in relation to Socio-economic status of Iranian households , 2006
  42- Vitamin A status in Iranian 15-23 month –old children , 2001 , published in the special issue of the 9th Iranian Nutrition Congress , Tabriz,2006
  43- Prevalence of Zinc deficiency among Iranian pregnant women, published in the special issue of the 9th Iranian Nutrition Congress , Tabriz,2006
  44- Prevalence of iron deficiency anemia among adolescents boys and girls in Iran , published in the special issue of the scientific magazine of International Micronutrient Forum , Turkey , 2007
  45- Zinc and iron deficiency among Iranian children under 6 years , published in the special issue of the scientific magazine of International Micronutrient Forum , Turkey , 2007
  46- Mid Term Evaluation of flour fortification with iron and folic acid in Iran, published in the special issue of the scientific magazine of International Micronutrient Forum , Turkey , 2007
   
  1369 کتاب: فارسی
  1- كتاب دارونامه خانه هاي بهداشت
  1371 2- كتاب دارونامه خانه هاي بهداشت
  1371 3- كتاب اختلالات ناشي از كميود يد براي آموزش كاركنان بهداشتي (رده مياني)
  1372 4- كتاب راههاي پايش و كنترل كيفي نمكهاي يددار در پيشگيري از اختلالات ناشي از كمبود يد
  1375 5- مجموعه آموزشي پيشگيري و كنترل كمبود آهن و كم خوني ناشي از آن براي كاركنان رده مياني در نظام شبكه هاي بهداشتي درماني كشور
  1376 6- كتاب مجموعه آموزشي براي ياران چند پيشه
  1376 7- مجموعه آموزشي تغذيه كودكان در سنين مدرسه براي كاركنان رده مياني در نظام شبكه هاي بهداشتي درماني كشور
  1378 8- مجموعه آموزشي راهنماي پايش رشد و بهبود تغذيه كودكان زير 6 سال
  1378 9- كتاب سيماي تغذيه كودكان در استانها
  1378 10- كتاب پايش و ارزيابي نمكهاي يددار
  1378 11- كتاب بهداشت و توليد مواد غذايي (مجموعه آموزشي براي زنان روستايي)
  1378 12- كتاب تغذيه، تنظيم خانواده و بهداشت محيط (مجموعه آموزشي براي زنان روستايي)
  1378 13- كتاب تغذيه گروههاي آسيب پذير (مجموعه آموزشي براي زنان روستايي)
  1380 14- مجموعه آموزشي بهبود رشد و تغذيه كودكان (ويژه پزشكان)
  1381 15- ويرايش و راهنمايي كتاب نيازهاي غذايي شيرخواران و دستور تهيه غذاي كمكي
  1381 16- مجموعه آموزشي تغذيه در سنين مدسه براي كاركنان بهداشتي، درماني و مراقبين بهداشت مدارس، دكتر ربابه شيخ الاسلام،زهرا عبداللهي،دكتر فروزان صالحي
  1381 17- آموزش فعال براي تغذيه سالم خودآموز ويژه دانش آموزان
  1381 18-آموزش فعال براي تغذيه سالم خودآموز ويژه معلمان
  1381 19- دستور عمل كارت مراقبت كودك،
  1381 20-مجموعه آموزشي پيشگيري و كنترل كمبود يد و اختلالات ناشي از آن
  1383 21- كتاب جامع بهداشت عمومي ( فصل 9 گفتار 18 پيشگيري و كنترل كمبود يد و اختلالات ناشي از آن) انتشارات ارجمند چاپ اول جلد دوم
   
   
  1372 1- كتاب گزارشي از وضعيت اختلالات ناشي از كمبود يد در ايران (فارسی و انگیسی)
    2- كتاب سيماي تغذيه كودكان در استانها (فارسی و انگليسي)
  1379
  3- كتاب غلبه بر اختلالات ناشي از كمبود يد در كشور ايران (انگليسي)
  ترجمه :
  1372 راهنماي پايش و كنترل كيفي نمك هاي يددار در پيشگيري از اختلالات ناشي از كمبود يد
  1375 اصول مديريت تغذيه در مراقبتهاي اوليه بهداشتي (سازمان جهاني بهداشت)
  1375 راهنماي فني مبارزه با كمبود يد چاپ اول 1371 و چاپ دوم 1375
  1378 نقش مراقبت در بهبود وضعيت تغذيه، بررسي، تجزيه و تحليل، اقدام ،انگل.پ،لوتسكا.ل،آرمسترانگ.ه ترجمه : زهرا عبداللهي، دكتر ربابه شيخ الا سلام
  1379 راهنماي راه اندازي سيستم پايش غذا و تغذيه براي كشورهاي مديترانه شرقي سازمان جهاني بهداشت
    Essential Nutrition
  1380 راهنمايي براي مديران بهداشتي WHO/BASICC/UNICEF
   
   
   
  مقاله مروري با هدف آموزش همگاني و چاپ درنشريات داخلي و ارائه در سمينارها و كنگره ها:
  1371 1- پيشگيري از اختلالات ناشي از كمبود يد، گزارشي از فعاليتهاي انجام شده در زمينه IDD، مجله دارو و درمان
  1371 2- پيشگيري از اختلالات ناشي از كمبود يد در كشور، سومين كنگره سراسري انجمن متخصصين بيماريهاي داخلي ايران
  1372 3- نمكهاي يددار واقعيتها وتوهمات، مجله دارو و درمان
  1373 4- IDD اپيدمي بيصدا وراههاي پيشگيري ازآن دردومين سمينار طب اجتماعي اطفال در ايران
  1374 5- شمارش معكوس آغاز شده است
  1374 6- برنامه كشوري مبارزه با اختلالات ناشي از كمبود يد، مجله طب و تزكيه
  1374 7- كمبود يد فاجعه اي قابل پيشگيري
  1375 8- اهميت تغذيه صحيح در تندرستي انسان به مناسبت روز جهاني غذا
  1375 9- پايش رشد كودك، تضمين سلامتي آينده كشور
  1375 10- توليد و توزيع نمك يددار در ايران، چهارمين كنگره بين المللي بيماريهاي غدد درون ريز
  1376 11- مصرف بي رويه آنتي بيوتيكها در دام زنگ خطري براي سلامت
  1377 12- سوءتغذيه پروتئين انرژي، سدي فراراه توسعه
  1377 13- تغذيه و ريزمغذيها
  1377 14- تنقلات غذايي كم ارزش
  1380 15-امنيت غذايي پايدار يا گرسنگي پايدار ، روزنامه همشهري 28/7/80
  گزارشات فارسي
  1371 1- گزارشي از مشكلات تغذيه اي كشور و اهداف برنامه اجرايي كنفرانس جهاني غذا و تغذيه
  1372 2- گزارش برنامه هاي تغذيه در تايلند
  1372 3- گزارشي از كنفرانس بين المللي تغذيه در استراليا
  1373 4- گزارشي از فعاليتهاي انجام شده در زمينه IDD
  1376 5- گزارش طرح تحقيقاتي تعيين الگوي مداخله مناسب براي كاهش سوء تغذيه انرژي – پروتئين در كودكان مناطق روستايي شهرستانهاي بردسير، ايلام و برازجان
  1378 6- گزارش بازديد از كارخانجات غني سازي مواد غذايي سوئيس
  1379 گزارش سمپوزيم نمك در سال0 200 در شهر هگ ،هلند
  2001 7- گزارش شركت در هفدهمين كنگره بين المللي تغذيه 27 الي 31 آگوست ، وين ،اتريش
  2003 8-گزارش شركت در كنگره اروپايي تغذيه 4 الي 10 اكتبر ،رم ،ايتاليا
  2003 9-گزارش شركت در نشست مشورتي منطقه اي براي تهيه استراتژي جهاني تغذيه ، فعاليت بدني وسلامت ” 30 اپريل تا 2 مي ،قاهره مصر
  2005 گزارش شركت در نشست مشورتي غني سازي

  گزارشات انگلیسی
  1- Progress towards elimination of IDD in the Islamic Republic of Iran.
  A KAP survey of iodized salt consumption. 1370
  2- Situation of Iodine deficiency disorders and control measures in I.R. of Iran 1372
  3- Iran uses national immunization day to educate public about IDD, IDD newsletter1373
  4- Iranian nationwide IDD educational campaingn1373
  فصل 2 فعالیت های انجام شده در موسسه تغذیه، سلامت و توسعه از سال 1384 به بعد

  اجراي طرح هاي تحقيقاتي
  · طرح مشاركت علمي در آموزش پرسنل نيروي دريايي جمهوري اسلامي فروردين‌ماه1390
  • تهيه طرح توجيه علمي " توليد فرآورده هاي آردي سلامت محور " باصنايع غذايي حامكو 1389
  · پروژه مشترك با دانشگاه ساسكاچوآن كانادا براي تعيين عوامل اجتماعي، اقتصادي و امنيت غذايي پناهندگان افغاني مقيم ايران و مقايسه آن با پناهندگان مقيم در ايالت ساسكاچوان
  · برگزاري دو مين همايش تغذيه و غذاي سالم در محيط كار 1389
  • "مطالعه غني سازي كيك و بيسكوئيت براي كودكان دبستاني" با سازمان جهاني بهداشت
  • Feasibility study on zinc fortification of food products for primery school children11 ژانويه 2009
  • برگزاري اولين همايش تغذيه و غذاي سالم در محيط كار 1388
  · بررسي وضعيت ناامني تغذيه اي مهاجرين افغاني در پاكدشت تهران با برنامه جهاني غذا1387
  · طرح "بهبود وضعيت تغذيه اي كاركنان شركت ملي صادرات گاز ايران "1387
  · طرح " مدل سازي سلامت محله با مشاركت شورا ياران ورابطين سلامت " با شهرداري منطقه 22 ،1387
  · طرح " فرهنگ سازي مصرف شير مدرسه" با تتراپك 1387
  · طرح مطالعاتي فرمولاسيون صبحانه كامل براي گروه هاي سني (ارمغان سلامتي)
  · بررسي سلامت و ايمني غذا به سفارش كميته كشاورزي كميسيون زير بنايي و توليدي مجمع تشخيص مصلحت نظام13861386
  · بررسي فني آب معدني شركت آبمعدني تهران گوار 1385
  · طرح "رئوس پيشنهادي جهت بررسي و بازنگري سيستماتيك كارخانه توليدي شهد آرنگ "1385
  · بررسي شرايط تغذيه اي غذاهاي آماده در رابطه با بيماري هاي قلبي – عروقي با اداره قلب وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشكي 1385

  مقالات
  • " نگاهي به كمبود آهن و روئ در ده سال اخير در كشور"؛ ربابه شيخ الاسلام ،زهرا عبدالهي
  مجله دانشگاه علوم پزشكي كرمان دانشگاه علوم پزشكي ايران، دوره هفدهم شماره 1 زمستان 1388
  • "برنامه ملي كمبود آهن و غني سازي آرد در ايران " خلاصه مقالات دومين كنگره عناصر كمياب
  • "وضعيت كنوني و روند ده ساله شاخص هاي سوء تغذيه كودكان زير 5 سال ايران" ؛ ربابه شيخ الاسلام ، محسن نقوي، زهرا عبدالهي، ميترا زراتي، ساناز واثقي، فرزانه صادقي قطب آبادي، فريبا كلاهدوز، مينا مينايي، سيمين عربشاهي مجله تخصصي اپيدميولوژي ايران دوره چهارم شماره 1 بهار 1387
  · "ارزيابي پاياني و مقبوليت ترازوي uniseale " ؛ ربابه شيخ الاسلام – ژيلا صديقي - حامد پور آرام مجله علمي پژوهشي پايش فصلنامه پژوهشكده علوم بهداشتي جهاد دانشگاهي
  • عضوكميته علمي هفتمين كنگره سلامت خانواده 15و 16ديماه 1389
  • عضو كميته علمي يازدهمين كنگره تغذيه ايران در شيراز آبان‌ماه 1389
  • دبير علمي دومين همايش تغذيه و غذاي سالم در محيط كار 1389
  • عضو گروه همكاريهاي دانشگاه و صنعت معاونت علمي و فن آوري رياست جمهوري1389
  • عضو كميسيون تخصصي سلامت امنيت غذايي و رفاه اجتماعي شوراي عالي علوم و تحقيقات و فناوري 1388
  • دبير علمي نخستين همايش تغذيه و غذاي سالم در محيط كار 1388
  • عضو كميته علمي كنگره ملي سلامت خانواده 1388
  • عضو كميته علمي دهمين كنگره تغذيه ايران با شعار جهش به سوي مرزهاي دانش تغذيه 6تا 9 آبان 1387
  • رئيس كميته مطالعاتي اقتصاد و امنيت غذايي در مركز تحقيقات استراتژتيك مجمع تشخيص مصلحت نظام 1387
  • عضو علمي كميته مطالعات راهبردي بهداشت و سلامت شهري از تاريخ 1386
  • مشاور سازمان بهداشت جهاني سال 2007
  • مشاور سازمان بهداشت جهاني 2008
  شركت در مجامع علمي
  • شركت در كارگاه كشوري تعيين اولويت هاي ملي سلامت 10 بهمن 1388 و دريافت گواهينامه از معاونت تحقيقات و فن آوري وزارت بهداشت
  • ارائه سخنراني با عنوان پيامد هاي نا امني غذايي در شهر در اولين كنگره ملي سلامت شهري
  • ارائه سخنراني در همايش تغذيه و سلامت كودكان 4و5 تير ماه 88
  · طرح :" امكان سنجي غني سازي مواد غذايي با روي مخصوص كودكان " با سازمان بهداشت جهاني1388
  · طرح " تهران عاري از چاقي " با شهرداري تهران1388
  · طرح "الگوي محله دوستدار كودك منطقه 12 تهران ( دروازه غار ) " باشهرداري تهران87 و 88
  • ارائه سخنراني در دومين سمينار كودك سالم 17و 18 بهمن 1387
  • ارائه سخنراني در كنگره ملي سلامت خانواده ديماه 1387
  • ارائه سخنراني در چهارمين كنگره آسيايي سلامت خانواده 5و 6 ژانويه
  • ارائه سخنراني در همايش ( Urban heart)
  • Urban Health Equity Assess and Response Tool 19, 21 April2008
  • سخنراني در دهمين كنگره تغذيه ايران آبانماه 1387
  • برگزاري نخستين همايش روز جهاني غذا در 25 مهر 1387 در شهر گرگان
  تاليفات جدید
  · تهيه و انتشار پوستر راهنماي غذايي ايران
  · تهيه و انتشار كتابچه هاي آموزشي درزمينه تغذيه 7 عنوان
  · مدیریت سایت آموزشی علمی بهسایت ایران ( اولین تارنمای علمی آموزشی تغذیه به زبان فارسی )و قرار دادن مقالات متعدد در آن که هر فصل بصورت خبر نامه برای یازده هزار نفر ارسال میشود
  · تهیه و اجرای اپلیکیشن و سایت مهدک برای برنامه مراقبت های همه جانبه دوران کودکی
   

عضویت در خبرنامه

جهت عضویت در خبر نامه ایمیل خود را در قسمت روبرو وارد کنید
شما بعد از عضویت در خبرنامه در هر زمان می توانید با وارد کردن ایمیل خود عضویتتان را لغو کنید
لینک های مفید خدمات الکترونیکی شبکه های اجتماعی تماس با ما
تهران خیابان سئول شمالی شهرک سئول خیابان نسترن کوچه دوم شرقی پلاک 2 طبقه اول
تلفن تماس 1 : 88037734 (+9821)
تلفن تماس 2 : 88037834 (+9821)
پست الکترونیک : behsite@gmail.com