اخبار نوشیدنی های انرژی زا سلامت کودکان را تهدید می کنند جمعه 5 دی 1399 ساعت 2:31
کافئین و محرک های گیاهی موجود در این نوشابه ها می تواند باعث وابستگی ، کم آبی ، بی خوابی ، تپش قلب و یا افزایش ضربان قلب در کودکان و بزرگسالان شود
به گزارش بهسایت ایران؛ .شهزاد محمدیان رئیس کمیته تغذیه پارالمپیک ضمن هشدار به خانواده ها در خصوص استفاده کودکان از نوشیدنی های انرژی زا که این روزها در بازار به قیمت های کم فروخته می شوند  گفت: نوشیدنی های انرژی زا به طور فزاینده ای به منبع مصرف بیش از حد کافئین تبدیل شده اند.
وی با اشاره به اینکه این نوشیدنی ها حاوی مقادیر زیادی کافئین، محرکهای گیاهی و اسید آمینه تورین هستند گفت : مقدار کافئین مصرفی برای کودکان نباید روزانه از 45 میلی گرم بیشتر شود در حالی که این نوشیدنی ها بین 80 تا 250 میلی لیتر کافئین دارند.
وی همچنین اظهار کرد :کافئین و محرک های گیاهی موجود در این نوشابه ها  می تواند باعث وابستگی ، کم آبی ، بی خوابی ، تپش قلب و یا افزایش ضربان قلب در کودکان و بزرگسالان شود. اما در کودکان ، این علائم اغلب حتی شدیدتر هستند. مصرف نوشیدنی های انرژی زا حتی در موارد نادر منجر به تشنج ، شیدایی ، سکته مغزی و مرگ شده است.
همچنین این نوشابه ها در هر 250 میلی لیتر یک گرم تائورین دارند که تاثیرات و عوارض ناخواسته ی  مصرف این مقدار از این اسید آمینه حتی برای بزرگسالان شناخته شده نیست.  نتایج حاصل از یک بررسی در دانشگاه یوتای آمریکا  نشان داده است کودکانی که از مکمل های تورین استفاده می کنند ممکن است دچار قد کوتاهی شوند.
 بر اساس توصیه های آکادمی متخصصین کودکان آمریکا نوشیدنی های انرژی زا هیچگونه فایده درمانی ندارند و دربسیاری از مورد ترکیبات آن مورد بررسی مطالعه قرار نگرفته ومیزان این ترکیبات کنترل نمی شوند. ناشناخته بودن اثرات دارویی و غیر دارویی این نوشیدنی ها در کنار گزارش مسمومیت های ناشی از مصرف زیاد آنها ، نگرانی ها در مورد عوارض جانبی ناشناخته آنها را افزایش داده است.
وی در پایان با تاکید بر اینکه نوشابه های انرژی زا جزو نوشیدنی های ورزشی محسوب نمی شوند  توصیه کرد ورزشکاران باید از مصرف این نوشابه ها به دلیل ترکیب نامناسب آنها از جمله میزان قند  بالا، خودداری کنند.


زیبا کاوه ئی
منبع: بهسایت ایران  تعداد بازدید : 2193 نوشته شده توسط: ادمین بهسایت

کلمات کلیدی:  نوشابه ها ی انرژی زا ,کودکان, سلامت کودکان
چاپ خبر
آخرین اخبار
پربازدید ترین ها
کرونا با غذا منتقل می شود؟ شنبه 22 آذر 1399 ساعت 0:53
رژیم لاغری دخترانه دوشنبه 4 شهریور 1398 ساعت 13:37
سندروم پیکا چیست سه شنبه 24 دی 1398 ساعت 14:49
چگونه لاغر شویم و لاغر بمانیم یکشنبه 9 خرداد 1400 ساعت 15:18

عضویت در خبرنامه

جهت عضویت در خبر نامه ایمیل خود را در قسمت روبرو وارد کنید
شما بعد از عضویت در خبرنامه در هر زمان می توانید با وارد کردن ایمیل خود عضویتتان را لغو کنید
لینک های مفید خدمات الکترونیکی شبکه های اجتماعی تماس با ما
تهران خیابان سئول شمالی شهرک سئول خیابان نسترن کوچه دوم شرقی پلاک 2 طبقه اول
تلفن تماس 1 : 88037734 (+9821)
تلفن تماس 2 : 88037834 (+9821)
پست الکترونیک : behsite@gmail.com