اخبار فعالیت ورزشی منظم تمایل به خوراکی‌‌های چرب را کاهش می‌دهد دوشنبه 12 اردیبهشت 1401 ساعت 10:18
انجام تمرینات منظم ورزشی بر عادات غذایی تاثیر می‌گذارد محققان به‌تازگی دریافتند که گنجاندن ورزش منظم در برنامه زندگی تمایل به خوراکی‌های چرب را کاهش می‌دهد.
ورزش یکی از بهترین راهکارها بر کنترل وزن و اصلاح عادات غذایی است. بر این اساس، محققان دانشگاه واشنگتن با بررسی روی موش‌های آزمایشگاهی دریافتند که ورزش منظم تمایل به خوردن موادغذایی چرب را کاهش می‌دهد. آنها در این مطالعه طی مدت 30 روز وضعیت 28 موش را بررسی کردند تا متوجه شوند که مغز آنها تا چه حد می‌تواند نسبت به خوراکی‌های چرب تمایل نشان دهد. محققان اهرمی برای روشن‌کردن چراغ و تولید صدا توسط موش‌ها درنظر گرفتند و هر بار که اهرم فعال می‌شد، یک پاستیل چرب به موش به‌عنوان جایزه داده می دادند. محققان دریافتند موش‌ها اهرم را فقط برای دریافت نشانه نور و صدا فشار دادند که نشان دهنده وسوسه پاداش غذایی بود.
در مرحله بعد برای تشخیص سطح مقاومت موش‌ها نسبت به وسوسه غذایی، چهارده موش تشویق به دویدن روی سطح مشخصی شدند و بقیه موش‌ها این فعالیت را نداشتند. در ضمن هر دو گروه طی مدت یک ماه به خوراکی‌های خوشمزه قبل دسترسی نداشتند.
پس از این مدت، دوباره همه موش‌ها تمرین اهرم و دریافت پاداش غذا را داشتند. محققان متوجه شدند موش‌هایی که ورزش نداشتند در مقایسه با موش‌های فعال تعداد دفعات بیشتری اهرم را فشار می‌دادند تا پاداش دریافت کنند. از همین‌رو به این نتیجه رسیدند که دویدن می‌تواند باعث کاهش اشتها شود. همچنین آنها تاکید کردند که ورزش منظم نه‌تنها از نظر جسمی برای کاهش وزن مناسب است بلکه از نظر ذهنی نیز به کنترل عادات غذایی ناسالم کمک می‌کند.
مترجم‌: مریم سادات کاظمی
منبع: Obesity  تعداد بازدید : 539 نوشته شده توسط: مریم سادات کاظمی

کلمات کلیدی:  ورزش، خوراکی های چرب، کاهش وزن، عادات غذایی
چاپ خبر
آخرین اخبار
پربازدید ترین ها
کرونا با غذا منتقل می شود؟ شنبه 22 آذر 1399 ساعت 0:53
رژیم لاغری دخترانه دوشنبه 4 شهریور 1398 ساعت 13:37
سندروم پیکا چیست سه شنبه 24 دی 1398 ساعت 14:49
چگونه لاغر شویم و لاغر بمانیم یکشنبه 9 خرداد 1400 ساعت 15:18

عضویت در خبرنامه

جهت عضویت در خبر نامه ایمیل خود را در قسمت روبرو وارد کنید
شما بعد از عضویت در خبرنامه در هر زمان می توانید با وارد کردن ایمیل خود عضویتتان را لغو کنید
لینک های مفید خدمات الکترونیکی شبکه های اجتماعی تماس با ما
تهران خیابان سئول شمالی شهرک سئول خیابان نسترن کوچه دوم شرقی پلاک 2 طبقه اول
تلفن تماس 1 : 88037734 (+9821)
تلفن تماس 2 : 88037834 (+9821)
پست الکترونیک : behsite@gmail.com