آیا ممکن است بهبود یافتگان کرونا مجددا مبتلا شوند؟

 شواهد و گزارش‌ها نشان می‌دهد که تست کرونای برخی از بیماران پس از بهبود یافتن، مجدداً مثبت اعلام شده است. ولی آیا این تست مثبت کرونا می‌تواند به معنی بازگشت بیماری باشد؟
 شواهد و گزارش‌ها نشان می‌دهد که تست کرونای برخی از بیماران پس از بهبود یافتن، مجدداً مثبت اعلام شده است. ولی آیا این تست مثبت کرونا می‌تواند به معنی بازگشت بیماری باشد؟
تست کرونا

مدتی پیش خبری منتشر شد که توجهاتی زیادی به خود جلب کرد. خبری که از احتمال ابتلای مجدد افراد بهبود یافته از بیماری کرونا، خبر می‌داد. طبق این گزارش، تست کرونای تعدادی از بیماران در کشورهای چین، ژاپن و کره جنوبی که پیش‌تر از این به ویروس کرونا مبتلا شده و بهبود یافته بودند، مجدداً مثبت اعلام شد! از آن جا سابقه مواجهه ما با ویروس کرونا بیشتر از 2-3 ماه نیست، دانشمندان و محققان هنوز اطلاعات دقیقی در مورد نحوه عملکرد و رفتار این ویروس ندارند. سؤالات بسیاری هنوز بدون پاسخ هستند که یکی از مهم‌ترین آن‌ها، احتمال بازگشت بیماری در افراد بهبود یافته است.
تحقیقاتی که در مورد ویروس‌های مشابه (کرونای غیر جدید) انجام شده است، نشان می‌دهد سیستم ایمنی افرادی که به این بیماری مبتلا شده و بهبود پیدا می‌کنند به مدت چند ماه تا چند سال به آنتی‌بادی آن ویروس مجهز می‌شود. ولی واکنش سیستم ایمنی بدن در مورد ویروس کرونا هنوز به‌طور دقیق مشخص نیست. پاسخ به این سؤال می‌تواند درک ما از چگونگی انتشار بیماری را افزایش داده و طبیعتاً به کاهش و کنترل آن کمک کند.
RNA ویروس کرونا

آیا بیماران بهبود یافته از کرونا ممکن است مجدداً به کرونا مبتلا شوند؟

هنوز نمی‌توان به این سؤال به‌طور قطعی پاسخ داد. شواهد و گزارش‌ها نشان می‌دهد که تست کرونای برخی از بیماران پس از بهبود یافتن، مجدداً مثبت اعلام شده است. ولی آیا این تست مثبت کرونا می‌تواند به معنی بازگشت بیماری باشد؟ احتمالاً خیر. از آن جا که تست کرونای فعلی خطای منفی دارد (یعنی ممکن است تست کرونای افراد مبتلا، به‌اشتباه منفی اعلام شود)، تست مثبت افراد بهبود یافته را به‌طور قطع نمی‌توان به‌عنوان بازگشت کرونا تلقی کرد.
به‌علاوه اینکه حتی در افراد بهبود یافته هم ممکن است همچنان RNA ویروس کرونا را باقی مانده باشد ولی نه به‌اندازه‌ای که باعث بیماری گردد. باقی ماندن RNA ویروس پس از نابودی آن ممکن است خود باعث مثبت اعلام شدن تست کرونا در افراد بهبود یافته شود که به معنی بازگشت بیماری نیست.
بدن افراد نسبت به حضور ویروس با تولید آنتی‌بادی واکنش نشان می‌دهد. این بدان معنی است که بیشتر افراد بهبود یافته همچنان این آنتی‌بادی‌ها را در بدن خود داشته و به‌احتمال زیاد در مقابل این ویروس ایمنی می‌شوند. ( بدن فرد بیمار معمولاً طی 7 تا 10 روز پس از ابتلا آنتی‌بادی تولید می‌کند )
.

موارد تست مثبت افراد بهبود یافته در چه کشورهایی مشاهده شده است؟

یکی از اولین مطالعات انجام گرفته بر روی بیماران بهبود یافته کرونا، در شهر شنزن چین انجام شده است که در طی آن 262 نفر مورد بررسی قرار گرفتند. از میان این افراد، تست کرونای 38 نفر از آن‌ها (تقریباً 15 درصد) پس از بهبود یافتن مجدداً مثبت اعلام شد. برای این کار از تست PCR یا واکنش زنجیره‌ای پلیمراز استفاده شد که فعلاً تست استاندارد و تائید شده برای تشخیص کرونا محسوب می‌شود. این مطالعه یکی از تحقیقاتی بود که احتمال ابتلای مجدد بیماران به کرونا را مطرح کرد. هر چند که برای نتیجه گیری قطعی نیاز به مطالعات و تحقیقات بیشتر است. در این مطالعه بیشتر افرادی که تست مجدد مثبت داشتند، افراد نو جوان بودند (زیر 14 سال) و در طول دوران بیماری هم علائمی بسیار خفیف از خود نشان داده بودند. به‌علاوه اینکه هنگام گرفتن تست کرونای مجدد، این افراد هیچ گونه علائمی از بیماری از خود نشان نداده بودند.
در یکی از مطالعات دیگر که در ووهان چین انجام شد، مشخص شد تست کرونای 4 نفر از کارکنان مراکز درمانی مبتلا به کرونا، حتی پس از بهبودی تا 3 مرتبه مثبت اعلام شده است. این افراد هم مشابه افراد تحت آزمایش در مطالعه شهر شنزن، علائمی از ابتلا به کرونا در خود نداشتند و افراد خانواده آن‌ها هم هیچ کدام به این ویروس مبتلا نشده بودند.
در خارج از کشور چین هم حداقل 3 مورد تست مثبت کرونا پس از بهبودی گزارش شده است که دو مورد از آن‌ها در ژاپن و دیگری در کره جنوبی بوده است. البته در هر 3 این گزارش‌ها (بر خلاف گزارشات مربوط به چین)، بیماران علائم ابتلا به کرونا را از خود نشان می‌دادند.

تست مثبت مجدد کرونا

آیا ابتلا به کرونا باعث ایمن شدن نسبت به آن می‌شود؟

مانند بسیاری از سؤالات اساسی دیگر در مورد کرونا، این سؤال هم هنوز پاسخ قطعی ندارد، چرا که تحقیقات و مطالعات طولانی مدت را می‌طلبد. ولی مطالعات اولیه چند نکته را مشخص می‌کنند که در ادامه به‌طور خلاصه آن‌ها را بررسی می‌کنیم.
در یکی از مطالعات انجام شده (بر روی میمون‌ها) مشخص شد آنتی‌بادی‌هایی که هنگام مبارزه با ویروس در بدن آن‌ها تولید شده است از آن‌ها در مقابل ابتلای مجدد به ویروس حفاظت می‌کند. مطالعه‌ای دیگر که در تایوان انجام شده نشان می‌دهد بهبود یافتگان بیماری سارس در سال 2003، آنتی‌بادی‌هایی در بدن داشتند که تا 3 سال آن‌ها را در برابر آن ویروس ایمن می‌کرد، این در حالی است که بازماندگان سندرم تنفسی خاورمیانه یا همان مرس، تنها 1 سال در برابر این ویروس ایمن بودند.
با توجه به پاسخ بدن در مقابل ویروس‌های مشابه (سارس و مرس) تخمین زده می‌شود که آنتی‌بادی‌های ویروس کرونا بتوانند تا 2 الی 3 سال در بدن افراد بهبود یافته باقی بمانند. هر چند هنوز نمی‌توان در مورد آن نظر قطعی داد. به‌علاوه اینکه درجه ایمنی نسبت به ویروس ممکن است در هر فرد و بسته به قدرت آنتی‌بادی متفاوت باشد. ولی به‌طور کلی می‌توان تصور کرد که اگر فردی آنتی‌بادی‌هایی در بدن خود داشته باشد که قادر به شکست دادن ویروس کرونا هستند، احتمالاً تا مدتی می‌توانند ویروس‌های مشابه راه یافته به بدن را هم خنثی کرده و فرد محافظت کنند. با این حال یک سؤال اصلی و اساسی همچنان مطرح است. اینکه آنتی‌بادی‌ها تا چه مدت کارایی دارند و می‌توانند فرد بهبود یافته را در برابر ویروس ایمن نگه دارند؟

منبع: time.com
نام و نام خانوادگی:  
پست الکترونیک:  
متن پیام:  
 بازسازی
کد امنیتی :  

عضویت در خبرنامه

جهت عضویت در خبر نامه ایمیل خود را در قسمت روبرو وارد کنید
شما بعد از عضویت در خبرنامه در هر زمان می توانید با وارد کردن ایمیل خود عضویتتان را لغو کنید
لینک های مفید خدمات الکترونیکی شبکه های اجتماعی تماس با ما
تهران خیابان سئول شمالی شهرک سئول خیابان نسترن کوچه دوم شرقی پلاک 2 طبقه اول
تلفن تماس 1 : 88037734 (+9821)
تلفن تماس 2 : 88037834 (+9821)
پست الکترونیک : behsite@gmail.com