محصولات ارگانیک ، مشکلات انتظارات و راه حل ها

همه مردم قدرت تشخیص کاملا دقیق محصولات ارگانیک را ندارند و این موضوع طبیعی است. بنابر این بهتر است مردم به هر محصولی اطمینان نکنند و از فروشگاه های معتبر و مورد تایید خرید کنند.

 زوبین امیری

سوءاستفاده زیادی از بازار ارگانیک وجود دارد و برخی متخلفان محصولات خود را برای سود بیشتر با نام «ارگانیک» به فروش می رسانند.  شاید همه مردم قدرت تشخیص کاملا دقیق محصولات ارگانیک را نداشته باشند و این موضوع هم طبیعی است.  مردم  نباید به هر محصولی اطمینان کنند و از فروشگاه های معتبر و مورد تایید خرید کنند.

 با وجود تخلفات موجود، نظارت ها بیشتر نشده است چون نیروی بیشتری نسبت به گذشته به کار گمارده نشده اند. باید نیروهای بیشتری را در اختیار داشت تا بتوان نظارت ها را دقیق تر و بیشتر کرد. اتفاقا الان بحثی در انجمن ارگانیک ایران مطرح است که نیروها را افزایش داده و از نیروهای جوان یا حتی دانشجو استفاده کنیم. قرار است این نیروها در سطح شهر و در مراکز مختلف حضور یابند و در صورت مشاهده تخلف در زمینه ارائه محصولات ارگانیک آن را به سازمان حمایت از حقوق مصرف کنندگان گزارش دهند.

کسانی که بر محصولات ارگانیک نظارت می کنند باید آموزش هایی دیده و برخی استانداردها را بلد باشند. مراجع ذیصلاح باید افراد ناظر را به لحاظ دانش فنی و مسئولیت پذیری تایید کنند تا محصولی که به عنوان «ارگانیک» به بازار وارد می شود واقعا استانداردهای ارگانیک را داشته باشد.

در تمام کشورهای دنیا برای کسانی که از نام «ارگانیک» سوءاستفاده کرده و مرتکب تخلف می شوند جزای سنگینی در نظر گرفته شده است. نه تنها فرد متخلف را در رسانه ها بی اعتبار می کنند، بلکه جزای نقدی یا حتی زندان هم در مجموعه این قوانین گنجانده شده است. همانطور که وقتی به مذهبی توهین می شود مجازات اجرا می شود، وقتی به شرف تغذیه ای جامعه هم تجاوز شده و ادعاهای پوچ ارائه شود مجازات هایی انجام می گیرد. در ایران هم توافقنامه هایی با سازمان حمایت از تولیدکنندگان و مصرف کنندگان وجود دارد تا بر تخلفات نظارت وجود داشته باشد. به این صورت که انجمن ارگانیک متخلفان را شناسایی کرده و به سازمان حمایت از مصرف کنندگان معرفی می کند، این سازمان هم وظیفه دارد که با متخلفان برخورد کند. برخوردها هم طبق قوانینی است که برای سایر متخلفین محصولات وجود دارد.

در ایران جزای افراد متخلف در حوزه محصولات ارگانیک مثل جزای افراد کم فروش است، یعنی طبق همان قوانین کم فروشی با متخلفینی که محصول غیرارگانیک را به عنوان ارگانیک ارائه می دهند برخورد می شود. با توجه به تخلفاتی که در زمینه محصولات ارگانیک وجود دارد به نظرم باید جزای سنگین تری برای متخلفان در نظر گرفته شود. سلامت و بهداشت جامعه موضوع مهمی است که باید راه را تا حد امکان برای تخلف بست. در تمام کشورهای خارجی هم همینطور است و جریمه های سنگینی برای تقلب در زمینه محصولات ارگانیک درنظر گرفته می شود.

وظیفه دولت است که تولیدکنندگان محصولات ارگانیک که سلامت جامعه را تضمین کرده و باری از دوش وزارت بهداشت بر می دارند را مورد حمایت قرار دهند. باید سیاست های حمایتی در این زمینه وجود داشته باشد که متاسفانه در حال حاضر فقدان این سیاست ها حس می شود. 

در تمام کشورهای دنیا برای حمایت از تولیدکنندگان ارگانیک وام های بلاعوض ارائه می دهند. یا برای رونق بازار این محصولات، همه سازمان های دولتی را موظف می کنند از محصولات ارگانیک استفاده کنند.

 حمایت هایی که دولت می تواند انجام دهد به دو صورت است: اول حمایت های مالی به صورت اختصاص یارانه یا وام های بلا عوض و بلندمدت، و دیگری ایجاد بازار مناسب برای ارائه محصولات ارگانیک. تولیدکننده ای که قرار است به تولیدکننده ارگانیک تبدیل شود هزینه زیادی باید بپردازد، دولت باید حداقل به تامین بخشی از این هزینه ها را به صورت وام یا یارانه کمک کند. در مورد ایجاد بازار مناسب هم باید گفت ما سازمان های دولتی زیادی داریم که مواد مصرفی زیادی هم نیاز دارند. اگر مقرر شود که برای تامین مواد مصرفی این سازمان ها از محصولات ارگانیک استفاده شود هم به نوعی فرهنگ سازی برای مصرف این محصولات انجام می شود و هم بازار مناسب برای این محصولات ایجاد شده است. فقط مثال چای را در نظر بگیرید: در سازمان های مختلف چای زیادی مصرف می شود که می توان از چای های وارداتی بی کیفیت که آغشته به انواع و اقسام اسانس ها و رنگ های شیمیایی است صرف نظر کرده، در عوض از محصولات ارگانیک تولید داخل استفاده کرد. در این صورت هم به تولید داخل کمک شده و هم فرهنگ استفاده از محصلات ارگانیک حداقل در کارمندان همان سازمان ها نهادینه خواهد شد.

در حال حاضر توزیع گسترده محصولات ارگانیک را شرکت هایی مثل شرکت زوبین انجام می دهند. توزیع و ایجاد بازار برای این محصولات کار آسانی نیست و کار یک شرکت نیست، دولت باید وارد کار شود و برخی حمایت ها را بر عهده بگیرد. این موضوع به سلامت جامعه ارتباط دارد و مجلس، شورای شهر و... باید وارد قضیه شوند. تغذیه سالم یعنی سلامت جامعه و سلامت جامعه یعنی عملکرد بهتر در همه زمینه ها. بنابراین درمورد تغذیه مردم نمی توان اهمال کاری کرد. 

نام نویسنده
تاریخ1395/12/26
کلمه های کلیدی
نام و نام خانوادگی:  
پست الکترونیک:  
متن پیام:  
 بازسازی
کد امنیتی :  

عضویت در خبرنامه

جهت عضویت در خبر نامه ایمیل خود را در قسمت روبرو وارد کنید
شما بعد از عضویت در خبرنامه در هر زمان می توانید با وارد کردن ایمیل خود عضویتتان را لغو کنید
لینک های مفید خدمات الکترونیکی شبکه های اجتماعی تماس با ما
تهران خیابان سئول شمالی شهرک سئول خیابان نسترن کوچه دوم شرقی پلاک 2 طبقه اول
تلفن تماس 1 : 88037734 (+9821)
تلفن تماس 2 : 88037834 (+9821)
پست الکترونیک : behsite@gmail.com