راهنمای غذایی مناسب برای کنترل چربی خون

مقدار و نوع چربی دریافتی توسط رژیم غذایی نقش موثری در بروز برخی از بیماریهای مزمن از جمله بیماریهای قلبی – عروقی دارد.
مقدار و نوع چربی دریافتی توسط رژیم غذایی نقش موثری در بروز برخی از بیماریهای مزمن از جمله بیماریهای قلبی – عروقی دارد.

دریافت مقدار مناسب از چهار گروه اصلی غذایی مختلف شامل گروه نان و غلات، گروه شیر و لبنیات، گروه گوشت، حبوبات، تخم مرغ، و مغزها و گروه میوه ها و سبزی ها، علاوه بر تامین انرژی و مواد مغذی مورد نیاز روزانه افراد موجب سلامتی، پیشگیری و کنترل برخی از بیماریهای مزمن نظیر فشارخون، قلبی – عروقی و چاقی می گردد. انجمن قلب آمریکا توصیه نموده است افراد جامعه برای حفظ سلامتی خود از یک رژیم غذایی متنوع شامل میوه ها، سبزی ها، مواد غذایی کم چربی یا بدون چربی، غلات، حبوبات، دانه ها، مغزها و گوشت سفید استفاده نمایند. مقدار و نوع چربی دریافتی توسط رژیم غذایی نقش موثری در بروز برخی از بیماریهای مزمن از جمله بیماریهای قلبی – عروقی دارد. بنابراین لازم است با تعدیل دریافت چربی رژیم غذایی، میزان چربی خون را در حد مطلوب نگه داشت. بدین منظور اصلاحات زیر در برنامه غذایی روزانه توصیه می گردد:

- کاهش دریافت مواد غذایی غنی از اسیدهای چرب اشباع

            با توجه به نقش موثر اسیدهای چرب اشباع در افزایش سطح LDL ، کاهش دریافت این نوع از اسیدهای چرب می تواند تاثیر فراوانی در کنترل چربیهای خون داشته باشد. انجمن قلب آمریکا توصیه نموده است به منظور کاهش سطح LDL، مصرف چربیهای اشباع کمتر از 10% از کل انرژی باشد. برای رسیدن به این هدف باید دریافت مواد غذایی غنی از اسیدهای چرب اشباع (روغن های نباتی جامد، فرآورده های لبنی پرچرب، چربیهای گوشت و .......) محدود شود.

- کاهش دریافت مواد غذایی حاوی اسیدهای چرب ترانس

            ثابت شده است که اسیدهای چرب ترانس موجب افزایش LDL و کاهش HDL می گردد. اسیدهای چرب ترانس در روغن های نباتی جامد شده موجود در شیرینی ها، کراکرها، غذاهای سرخ شده، آمــاده و بــرخی از مارگارین ها وجود دارد. بیشتر اسیدهای چرب ترانس از طریق روغن های هیدروژنه شده یا جامد به بدن می رسند. توصیه می شود متوسط دریافت اسیدهای چرب ترانس در حدی باشد که کمتر از 1% انرژی روزانه را تامین نماید. این مقدار برای یک رژیم غذایی با متوسط کالری دریافتی 2360 کیلوکالری حداکثر 6/23 کالری و حدودا" معادل 5/2 گرم اسید چرب ترانس می باشد. بعنوان مثال اگر بر روی برچسب روغن قید شده باشد که این روغن 10% ایزومرترانس دارد بدان معنی است که اگر در طول روز غیر از روغن مصرفی از سایر منابع غذایی حاوی اسیدهای چرب ترانس استفاده نشود نهایتا" می توان 25-20 گرم از این روغن را در پخت موادغذایی استفاده نمود.

- کاهش دریافت مواد غذایی حاوی کلسترول

            کلسترول رژیم غذایی موجب افزایش LDL می شود اگر چه تاثیر آن بسیار کمتر از اسید چرب اشباع است. بیشتر مواد غذایی حاوی چربی های اشباع (جامد) منبع کلسترول غذایی می باشند. بنابراین محدود نمودن آنان کمک به کاهش کلسترول دریافتی می نماید.

            زرده تخــم مـــرغ غنی از کلسترول است ولی به دلیل این که میزان چربی اشباع در تخم مرغ پایین است، تاثیر کلسترول زرده تخم مرغ بر روی سطح LDL کمتر از سایر منابع غذایی حاوی کلسترول می باشد. انجمن قلب آمریکا بر اساس یافته های تحقیقات اخیر، اعلام نموده است که کلسترول تخم مرغ در بروز بیماریهای قلبی – عروقی نقش موثری ندارد. بر اساس توصیه های این انجمن در حال حاضر هر فرد سالم می تواند روزانه یک عدد تخم مرغ مصرف نماید. انجمن قلب آمریکا همچنین توصیه نموده است که دریافت کلسترول روزانه کمتر از mg/dl300 باشد. با محدود نمودن کلسترول از طریق کاهش مصرف چربی های حیوانی می تــوان در جهت تعدیل دریافت چربی های اشباع گام برداشت.

جایگزین نمودن میوه ها، حبوبات، دانه ها ، اسیدهای چرب غیراشباع بجای مواد غذایی دارای اسیدهای چرب اشباع (جامد)

کاهش دریافت چربیهای اشباع و ترانس نیاز به مواد غذایی جایگزین شونده دارد بعنوان مثال باید از اسیدهای چرب غیر اشباع یا کربوهیدراتها استفاده شود. علاوه بر اینها، فیبرهای محلول موجود در میوه ها، حبوبات و جودوسر موجب کاهش LDL در افراد هایپرکلسترولمیک می گردد. نتایج مطالعات نشان داده است افزایش هر یک گرم دریافت فیبر محلول موجب کاهش LDL به میزان mg/dl 2/2 می گردد.


نام نویسنده
کلمه های کلیدی
تاریخ ثبت1395/12/26
نام و نام خانوادگی:  
پست الکترونیک:  
متن پیام:  
 بازسازی
کد امنیتی :  

عضویت در خبرنامه

جهت عضویت در خبر نامه ایمیل خود را در قسمت روبرو وارد کنید
شما بعد از عضویت در خبرنامه در هر زمان می توانید با وارد کردن ایمیل خود عضویتتان را لغو کنید
لینک های مفید خدمات الکترونیکی شبکه های اجتماعی تماس با ما
تهران خیابان سئول شمالی شهرک سئول خیابان نسترن کوچه دوم شرقی پلاک 2 طبقه اول
تلفن تماس 1 : 88037734 (+9821)
تلفن تماس 2 : 88037834 (+9821)
پست الکترونیک : behsite@gmail.com