گیاهخواری چیست

گیا ه خواری با تاریخ پیدایش انسان ها آغاز شده است. ثابت شده انسان های اولیه که در جنگل های گرمسیری می زیستند، خوراک شان میوه درختان و گیاهان بوده است و میلیون ها سال با همان خوراک می زیست
گیا ه خواری با تاریخ پیدایش انسان ها آغاز شده است. ثابت شده انسان های اولیه که در جنگل های گرمسیری می زیستند، خوراک شان میوه درختان و گیاهان بوده است و میلیون ها سال با همان خوراک می زیست

گیا ه خواری با تاریخ پیدایش انسان ها آغاز شده است. ثابت شده انسان های اولیه که در جنگل های گرمسیری می زیستند، خوراک شان میوه درختان و گیاهان بوده است و میلیون ها سال با همان خوراک می زیستند اما به واسطه پیشامدهای ناگهانی مانند زمین لرزه، سیل و غیره ناگزیر شدند که به نواحی دیگری کوچ نمایند و به تناسب تغییرات آب و هوایی و کمیاب شدن میوه ها به علت گرسنگی ناگزیر شدند گوشت جانورانی را که برای دفاع از خود می کشته اند، مصرف کنند و پس از کشف آتش، این عادت را حفظ کردند و در نتیجه گیاه خواری کم کم جای خود را به همه چیزخواری داد. بودا، زرتشت، فیثاغورس، سقراط، افلاطون، مولانا و عطار نیشابوری از جمله افرادی هستند که گیاه خوار بوده اند و این شیوه را به شاگردان و پیروان خود توصیه کرده اند.

 

گیاهخواران گوشت، مرغ و ماهی نمی خورند. گیاهخواران مطلق، سایر فرآورده های حیوانی و فرآورده های تهیه شده از تخم مرغ، لبنیات، عسل، چرم، پشم، ابریشم، لوازم آرایشی و صابون های تهیه شده ازمشتقات حیوانی را استفاده نمی کنند.

رژیم گیاه خواری برخلاف رژیم همه چیزخواری که شامل تمام منابع حیوانی و گیاهی است،به معنی محدود کردن رژیم غذایی به منابع گیاهی و پرهیز از مصرف گوشت قرمز، پرندگان، ماهی، صدف و نیز محصولات حاصل از گوشت مثل ژلاتین، رنین، ,... است و حتی در برخی رژیم های گیاه خواری غذاهای به دست آمده از حشرات مانند عسل نیز مصرف نمی شوند.

 

افراد به دلایل گوناگونی گیاهخواری را انتخاب می کنند. به طور مثال، به دلیل برخورداری از سلامت یا حفظ محیط زیست و یا به دلایل اخلاقی یااز دید مذهبی . برخی افراد کشتن حیوانات و مصرف گوشت آنها را گناه می دانند و به همین دلیل گیاه خواری در میان بوداییان و هندوان بسیار شایع است. برخی گیاهخواران معتقدند هنگامی که گاو شیرده یا مرغ های تخم گذار به منظور تولید بسیار پیر هستند، گوشت آنها فروخته می شود و گوساله های نر شیر تولید نمی کنند و آنها بیشتر برای استفاده از گوشت و سایر فرآورده هایشان پرورش داده می شوند. برخی از افراد از این فرآورده ها پرهیز می کنند که به علت شرایط مرتبط با تولیدشان است. . گروه دیگر برای حفظ سلامتÙ¬ مسایل درمانی و برای زیبایی اندام گیاه خوار می شوند و برخی دیگر به علت فقر مالی و دلایل اقتصادی به این رژیم روی می آورند.

بسیاری از گیاهخواران، این روش زندگی را انتخاب می کنند برای اینکه انسانیت و حفظ طبیعت را گسترش دهند. آنها می دانند که کامل نیستند اما معتقدند که مسوول اند تا بیشترین تلاش شان را بکنند و در عین حال درباره دیگران داوری نمی کنند.

نام نویسندهالناز سیفی
کلمه های کلیدی
تاریخ ثبت1395/12/26
نام و نام خانوادگی:  
پست الکترونیک:  
متن پیام:  
 بازسازی
کد امنیتی :  

عضویت در خبرنامه

جهت عضویت در خبر نامه ایمیل خود را در قسمت روبرو وارد کنید
شما بعد از عضویت در خبرنامه در هر زمان می توانید با وارد کردن ایمیل خود عضویتتان را لغو کنید
لینک های مفید خدمات الکترونیکی شبکه های اجتماعی تماس با ما
تهران خیابان سئول شمالی شهرک سئول خیابان نسترن کوچه دوم شرقی پلاک 2 طبقه اول
تلفن تماس 1 : 88037734 (+9821)
تلفن تماس 2 : 88037834 (+9821)
پست الکترونیک : behsite@gmail.com