تخمدان پلی کیستیک دارید؟ سویا بخورید!

سندرم تخمدان پلی کیستیک یکی از اختلالات هورمونی شایع در زنان سنین باروری می باشد. این سندرم زمانی اتفاق می افتد که تولید تستوسترون و سایر هورمون های اندروژن (هورمون های جنسی مردانه) در بدن افزایش می یابد 
سندرم تخمدان پلی کیستیک یکی از اختلالات هورمونی شایع در زنان سنین باروری می باشد. این سندرم زمانی اتفاق می افتد که تولید تستوسترون و سایر هورمون های اندروژن (هورمون های جنسی مردانه) در بدن افزایش می یابد 

سندرم تخمدان پلی کیستیک یکی از اختلالات هورمونی شایع در زنان سنین باروری می باشد. این سندرم زمانی اتفاق می افتد که تولید تستوسترون و سایر هورمون های اندروژن (هورمون های جنسی مردانه) در بدن افزایش می یابد . این عدم تعادل هورمونی منجر به توقف دوره قاعدگی و یا نامنظم شدن این دوره ها می شود. ناباروری، افزایش وزن، آکنه و پرمویی از سایر عوارض این سندرم می باشند.  همچنین در زنان مبتلا به این سندرم ریسک ابتلا به دیابت و بیماری های قلبی عروقی نیز بالاتر است.

لوبیای سویا حاوی 40 درصد پروتئین و 20 درصد روغن می باشد. این دانه ها در رنگ های سبز، زرد، سفید و سیاه وجود دارند. نوع زرد رنگ آن معمولا در تهیه شیر سویا ، توفو و آرد سویا استفاده میشود. سویا یک پروتئین کامل است و همه 9 اسیدآمینه ضروری را دارا می باشد و منبع خوبی از پروتئین بخصوص برای گیاهخواران می باشد.

گروهی از محققان ایرانی در مطالعه اخیرشان به این نتیجه رسیدند که مصرف سویا می‌تواند برای بهبود سلامت قلبی-عروقی و متابولیک در زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی‌کیستیک (PCOS) مفید باشد. نتایج این مطالعه در Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism منتشر شده است. در این مطالعه 70 زن مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک در محدوده سنی 18 تا 40 سال شرکت کردند. نیمی از این زنان روزانه 50 میلی گرم مکمل ایزوفلاون سویا به مدت 12 هفته  دریافت کردند و نیمی دیگر نیز دارونما دریافت کردند. این میزان از مکمل سویا معادل 500 سی سی  از ایزوفلاون های سویای موجود در شیر سویا می باشد.

نتایج نهایی این مطلعه نشان داد که استفاده از ایزوفلاون‌های سویا با کاهش قابل توجه سطح انسولین در گردش خون و سایر نشانگرهای مرتبط با مقاومت به انسولین همراه است. علاوه بر این، مشخص شد که استفاده از مکمل‌های حاوی ایزوفلاون سویا، میزان تستوسترون، کلسترول بد خون (LDL) و تری‌گلیسیرید را در بدن این زنان کاهش می‌دهد. 

دکتر عاصمی، از مسئولان این مطالعه، می‌گوید  که زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی‌کیستیک (PCOS) می‌توانند با اضافه کردن سویا به رژیم غذایی‌شان از فواید ایزوفلاون‌ها بهره‌مند شوند.

www.sciencedaily.com
 
نام نویسندهزهرا غلامپور (کارشناس ارشد تغذیه)
کلمه های کلیدیسویا،تخمدان پلی کیستیک، ایزوفلاون
تاریخ ثبت1397/04/20
نام و نام خانوادگی:  
پست الکترونیک:  
متن پیام:  
 بازسازی
کد امنیتی :  

عضویت در خبرنامه

جهت عضویت در خبر نامه ایمیل خود را در قسمت روبرو وارد کنید
شما بعد از عضویت در خبرنامه در هر زمان می توانید با وارد کردن ایمیل خود عضویتتان را لغو کنید
لینک های مفید خدمات الکترونیکی شبکه های اجتماعی تماس با ما
تهران خیابان سئول شمالی شهرک سئول خیابان نسترن کوچه دوم شرقی پلاک 2 طبقه اول
تلفن تماس 1 : 88037734 (+9821)
تلفن تماس 2 : 88037834 (+9821)
پست الکترونیک : behsite@gmail.com