گرگرفتگی در دوران یائسگی

گرگرفتگی وتعریق شبانه از اولین علائم یائسگی است که بااحساس گرم شدن ناگهانی وشدید همراه است ومعمولا 4تا5 دقیقه طول می کشد .گاهی این احساس با تعریق ودرانتها احساس سرما همراه است.
گرگرفتگی وتعریق شبانه از اولین علائم یائسگی است که بااحساس گرم شدن ناگهانی وشدید همراه است ومعمولا 4تا5 دقیقه طول می کشد .گاهی این احساس با تعریق ودرانتها احساس سرما همراه است.

گرگرفتگی وتعریق شبانه از اولین علائم یائسگی است که بااحساس گرم شدن ناگهانی وشدید همراه است ومعمولا 4تا5 دقیقه طول می کشد .گاهی این احساس با تعریق ودرانتها احساس سرما همراه است. گرگرفتگی به علت کاهش و قطع هورمون استروژن ایجاد می شود ومعمولا درطول شب بیشتر ازروز است وممکن است موجب اختلال در خواب شبانه بشود.


برای کاهش گرگرفتگیتوصیه می شود:

  ازمصرف زیاد چای وقهوه ،ادویه های تند ونوشابه های کولادار اجتناب کنید.کافئین موجود درنوشابه های کولادار موجب تشدید گرگرفتگی می شود.

دربرنامه غذایی خود سویا را بگنجانید . سویا حاوی فیتواستروژن ها یاهمان استروژن گیاهی است که دربسیاری از کشورهای آسیایی به عنوان یک غذای اصلی مصرف می شود. درکشورهایی مثل ژاپن که فراورده های مختلف سویا درغذاهای اصلی مصرف می شود گرگرفتگی درزنان یائسه بسیار نادر است. سویا به عنوان یک ماده پروتئینی باارزش اسید های امینه ضروری بدن را تامین می کند واز این نظر با گوشت برابری می کند درحالی که میران چربی وکلسترول آن پایین است. یکی دیگر از اثرات سودمند سویا کاهش عوارض یائسگی ازجمله گرگرفتگی است . سویا دارای موادی است که بدون ایجادمشکلات ناشی ار استروژن ، با تنظیم سطح هورمون بدن زنان حالت گرگرفتگی را کاهش می دهد. تحقیقات نشان داده است که مصرف مرتب سویا به مدت 4تا6 هفته می تواند گرگرفتگی را درحد قابل ملا حطه ای کم کند. امروزه انواع غذاهای تهیه شده از سویا در بازار دردسترس است از جمله آجیل سویا، شیر سویا ،آرد سویا که مثل آرد سفید درتهیه انواع غذاها بکار می آید وپروتئین سویا که جایگزین خوبی برای گوشت قرمز است ، می توان استفاده کرد. درصورتی که ا طعم سویا رادوست ندارید می توانید انرا با کمی گوشت مخلوط کنید . ترکیب یک سوم گوشت ودوسوم سویا هم از نطر اقتصادی به صرفه است وهم شما را از خواص باارزش سویا از جمله کاهش عوارض یائسگی مثل پوکی استخوان وگرگرفتگی بهره مند می سازد.

   استفاده ازبرخی از گیاهان ودارو های گیاهی در کاهش علائم یائسگی موثر است وموجب افزایش ترشح هورمون های استروژن وپروژسترون می شوند. رازیانه یکی از این گیاهان است که مصرف روزانه ان بصورت قطره ویا پودر در کاهش گرفتگی موثر است. پودررازیانه را می توانید درمنزل تهیه کنید. برای این کار دانه رازیانهرا آسیاب کنید وپودر انرا در یحچال نگداری کنید . از این پورد می توانید روزانه یک تا 3قاشق مربا خوری بصورت تنها ویا همراه با ماست ،سالاد ویا غذاهای دیگر مصرف کنید.

   مکمل های ویتامین Eبطور خاص در کاهش علانمیائسگی وازجمله گرگرفتگی موثراست. تحقیقات نشان داده است که ویتامین Eیک تنظیم کننده هورمونی است و سطح استروژن خون را ثابت نگه می دارد. مکمل های ویتامینEمعمولابصورت  400 میلی گرمیموجود است ومصرف روزانه یک عدد از مکمل های مذکور توصیه شده است.

نام نویسنده
کلمه های کلیدی
تاریخ ثبت1395/12/26
نام و نام خانوادگی:  
پست الکترونیک:  
متن پیام:  
 بازسازی
کد امنیتی :  

عضویت در خبرنامه

جهت عضویت در خبر نامه ایمیل خود را در قسمت روبرو وارد کنید
شما بعد از عضویت در خبرنامه در هر زمان می توانید با وارد کردن ایمیل خود عضویتتان را لغو کنید
لینک های مفید خدمات الکترونیکی شبکه های اجتماعی تماس با ما
تهران خیابان سئول شمالی شهرک سئول خیابان نسترن کوچه دوم شرقی پلاک 2 طبقه اول
تلفن تماس 1 : 88037734 (+9821)
تلفن تماس 2 : 88037834 (+9821)
پست الکترونیک : behsite@gmail.com