اخبار گیاهخواری برای نجات جهان پنجشنبه 17 مرداد 1398 ساعت 2:59
کشاورزی بخش زیادی از منابع آب را تحت تاثیر قرار می دهد و متهم اصلی مصرف بی رویه آب است این در حالی است که گزارش تحقیقاتی هیات سازمان ملل از تغییر رژیم گوشت خواری به گیاهخواری سخن به میان می آورد؛ راه حلی که با توجه به آمارها و نظر متخصصین، غیر واقعی بوده و پاک کردن صورت مسئله است.

کشاورزی بخش زیادی از منابع آب را تحت تاثیر قرار می دهد و متهم اصلی مصرف بی رویه آب است این در حالی است که گزارش تحقیقاتی هیات سازمان ملل از تغییر رژیم گوشت خواری به گیاهخواری سخن به میان می آورد؛ راه حلی که با توجه به آمارها و نظر متخصصین، غیر واقعی بوده و پاک کردن صورت مسئله است.

 بنا بر اخبار واصله یک نسخه درز شده از گزارش تحقیقاتی هیات سازمان ملل که بزودی رسما منتشر خواهد شد عنوان می‌کند که برای مقابله با بحران اقلیمی و جلوگیری از عبور متوسط حرارت زمین از ۱/۵ درجه باید الگوهای تغذیه بشر به رژیم های گیاهخواری تغییر پیدا کند چرا که در این گزارش عنوان شده استفاده امروز ما از خاک و منابع طبیعی برای مصرف گوشت "پایدار نیست".
این در حالی است که بسیاری از متخصصان امر محیط زیست این راه حل را غیر واقعی می‌دانند چراکه معتقدند بیشتر آب مصرفی به حوزه کشاورزی اختصاص دارد و با این نگاه همه محصولات تولیدی در جهان شامل تحریم خواهد شد. از این رو مصرف بهینه آب و منابع طبیعی به جای تغییر الگو باید مدنظر قرار بگیرد.

بخش زیادی از مصارف کشاورزی، ضایعات است

عادل سپهر، عضو هیئت علمی دانشکده منابع طبیعی و محیط زیست دانشگاه فردوسی مشهد، در گفتگو با خبرنگار برنا با اشاره به غیرواقعی دانستن این گزارش عنوان کرد: حجم مصرف آب در بخش کشاورزی، حدود 70 میلیارد مترمکعب برای ایران است و بیش از 90 درصد مصرف آب به بخش کشاورزی اختصاص دارد و بقیه صرف بخش خانگی و صنعت می‌شود.
وی افزود:  طی سال 76 حجم آب مصرفی در بخش کشاورزی  و بنا به تائید وزارت نیرو و هیات دولت حدود 83 میلیارد مکعب برآورد شده است که در سال 1400 دولت تلاش می کند  که این حجم به 103 میلیارد متر مکعب افزایش پیدا کند.
سپهر تاکید کرد: در حالی که باید در بخش کشاورزی مصرف بهینه شود نه اینکه مقدارش افزایش پیدا کند.
این متخصص حوزه محیط زیست با اشاره به عدم مصرف بهینه آب در بخش کشاورزی گفت: از این مقدار آب در بخش کشاورزی، بخش زیادی به تولید ضایعات می‌رود. متاسفانه در استان خراسان رضوی نزدیک به یک میلیارد متر مکعب آب به ضایعات اختصاص پیدا می کند و مقدار زیادی دور ریخته می شود.
وی با انتقاد از این گزارش عنوان کرد: گیاهخواری یعنی تولید مصرف گیاهی، این در حالی است که مصرف بخش زیادی از آب به بخش کشاورزی اختصاص پیدا می کند.
مدیریت مصرف بهینه راهکار مقابله با وضعیت کنونی
عضو هیات علمی دانشکده منابع طبیعی و محیط زیست دانشگاه فردوسی مشهد بیان کرد: طی آماری که در دنیا در بخش‌های مختلف ثبت شده حدود 70 درصد مصرف آب مربوط به بخش کشاورزی است. 20 درصد مربوط به صنعت و 10 درصد مربوط به مصارف خانگی است. این در حالی است 70 درصد مصرف آب در بخش کشاورزی دنیا، در کشورهای در حال توسعه است نه کشورهای توسعه یافته. یعنی کشاورزی آن‌ها از طریق کشورهای در حال توسعه صورت می گیرد. بدین معنا  مشکلی که این کشورها دارند مدیریت بهینه مصرف آب است.
سپهر خاطرنشان کرد: با تغییر الگو تغذیه  این ارقام تغییر نمی‌کند مگر اینکه به سمت دیگری برویم.
این متخصص حوزه محیط زیست با بیان برخی آمارها در حوزه مصرف منابع آب در بخش‌های مختلف گفت:  برای تولید یک کیلوگرم گوشت گاو چیزی حدود 15 هزار لیتر آب مصرف می شود و برای تولید یک کیلو گوسفند، 10 هزار لیتر و مرغ 4 هزار لیتر و برای کشورهای غیر مسلمان گوشت خوک حدود 6 هزار لیتر آب مصرف می‌شود. برای لباس تی شرت غیر برند  4 هزار لیتر آب مصرف می‌شود. برای کفش چرم همچنین حدود 8 هزار لیتر آب مصرف می شود. برای تولید یک خودرو همچنین نزدیک 800 هزار لیتر آب مصرف می‌شود و برای یک ساندویچ همبرگر چیزی حدود 2 هزار لیتر آب مصرف می‌شود.
سپهر اظهار کرد: بنابر این آمارها نباید تی شرت بپوشیم! بگوییم کسی خودرو سوار نشود! قیمت چرم هم بالا است پس به اصل قلع و مس برگردیم و از این مواد استفاده نکنیم.

کشورها به سمت سازگاری بروند

 عضو هیات علمی دانشکده منابع طبیعی و محیط زیست دانشگاه فردوسی مشهد افزود: نباید صورت مسئله را پاک کنیم. ما قطعا برای تغییر اقلیمی نیاز به الگوی بهینه مصرف داریم. سازمان ملل در مقیاس جهانی می‌گوید که کشورها برای جلوگیری از کاهش گونه‌ها و... به سمت سازگاری بروند. هر کشور با توجه به شرایط خودش باید به این سمت حرکت کند. ایران در کمربند خشک و نیمه خشک قرار دارد و نمی‌تواند خود را با آلمان مقایسه کند.
وی با اشاره به شرایط اقلیمی ایران اظهار کرد: باید برای شرایط اقلیمی ایران و 85 میلیون جمعیت برنامه‌ریزی کنیم. کشاورزی کشور ما به صورت سنتی انجام می شود. دولت باید سرمایه گذاری کند که تکنولوژی مکانیزه صورت گیرد اما کشاورزی ما بیش از 70 میلیارد متر مکعب آب مصرف می کند که بخش بزرگی به ضایعات اختصاص پیدا می کند. یعنی برای تولید ضایعات هزینه می شود. باید الگوی مصرف بهینه شود.
این متخصص حوزه محیط زیست افزود: اینکه می گوییم گوشت نخورید یعنی ویتامین های گروه b را به بدن نرسانیم. نکته دیگر اینکه از لحاظ تکامل، انسان همه چیز خوار است. فک و آرواره انسان و مرفولوژی انسان با همه چیز خواری عادت کرده است. باید الگوی دیگری برای مصرف وجود داشته باشد.
میلیون‌ها لیتر آب هزینه، برای ضایعات کشاورزی در خراسان رضوی
سپهر ضمن انتقاد از افراط در تغییر الگوها عنوان کرد: باید در بخش  کشاورزی و در مدیریت پسماند و مدیریت آب فعالیت کرد. تا زمانی که یک نفر سرفه می‌کند که شیمی درمانی نمی‌شود. چرا یک میلیارد لیتر آب در بخش ضایعات تنها در خراسان رضوی هدر می‌رود این ضایعات در بخش صنعت، دام و... استفاده نمی‌شود بلکه در بخش کشاورزی دور ریخته می‌شود.
 عضو هیات علمی دانشکده منابع طبیعی و محیط زیست دانشگاه فردوسی مشهد افزود: باید در بخش کشاورزی که 90 درصد آب کشور را استفاده می‌کند، سرمایه‌گذاری کرد. کتمان بد بودن و یا خوب بودن گیاهخواری را نمی‌کنم اما می گویم باید سازگاری با تغییر اقلیم صورت بگیرد و در مصرف برنامه ریزی شود.
وی در پایان تصریح کرد: اگر با دید تغییرات اقلیمی برنامه‌ریزی کنیم و بگوئیم فقط باید گیاهخواری کرد بنابراین کفش چرم و لباس و... نباید استفاده کرد. خودرو هم نباید استفاده کرد و به نظر می‌رسد این نگاه واقع‌بینانه نیست.
خبرنگار: سیمین برادران
منبع: خبرگزاری برنا  تعداد بازدید : 2486 نوشته شده توسط: ادمین بهسایت

کلمات کلیدی: 
چاپ خبر
آخرین اخبار
درباره ی مکمل ها بدانید چهار شنبه 30 تیر 1400 ساعت 13:21
در گرما خنک تر بمانیم سه شنبه 22 تیر 1400 ساعت 11:56
یافته های علمی در باره عسل چهار شنبه 16 تیر 1400 ساعت 15:37
علم برای رهایی از " چربی های شکم" چهار شنبه 16 تیر 1400 ساعت 15:27
دستگاه گوارش مغز دوم انسان چهار شنبه 16 تیر 1400 ساعت 10:11
پربازدید ترین ها
کرونا با غذا منتقل می شود؟ شنبه 22 آذر 1399 ساعت 0:53
رژیم لاغری دخترانه دوشنبه 4 شهریور 1398 ساعت 13:37
سندروم پیکا چیست سه شنبه 24 دی 1398 ساعت 14:49

عضویت در خبرنامه

جهت عضویت در خبر نامه ایمیل خود را در قسمت روبرو وارد کنید
شما بعد از عضویت در خبرنامه در هر زمان می توانید با وارد کردن ایمیل خود عضویتتان را لغو کنید
لینک های مفید خدمات الکترونیکی شبکه های اجتماعی تماس با ما
تهران خیابان سئول شمالی شهرک سئول خیابان نسترن کوچه دوم شرقی پلاک 2 طبقه اول
تلفن تماس 1 : 88037734 (+9821)
تلفن تماس 2 : 88037834 (+9821)
پست الکترونیک : behsite@gmail.com