• به نام او که جان را حکمت آموخت

  روزهای آخر سال ۱۳۹۶ است.  اگرچه یاور  دیرین  بهسایت فکر می کند کودک ما  7 ساله شده ولی بهسایت در وجود من  دهمین سال زندگی خود را می گذراند. سال تولد بهسایت سال بازنشستگی من از وزارت بهداشت یعنی سال 1385 است . آنجا از بس با پیچاندنم در خم و چم های اداری و به بهانه کمبود بودجه نگذاشتند برای آموزش تغذیه مردم سایتی بسازم به محض باز نشستگی و دریافت حقوق بازنشستگی نیت کردم  سایتی آموزشی برای تغذیه بسازم و از این طریق هم به مردم کشورم خدمت کنم وهم به متولیان وزارت بهداشت ثابت کنم که با حد اقل پول به اندازه همان حقوق باز نشستگی ناقابل که در مقابل پولهای اغلب بهدر رفته آن وزارت عظیم و طویل  هیچ نیست می توان یک سایت آموزشی خوب و قابل استفاده همگانی ساخت . اگر چه در کشوری از سر تا پا دولتی اگر سایت در آنجا راه می افتاد می توانست مخاطبین بیشماری داشته باشد چون تبلیغش از طریق رسانه ها آسان بود در حالی که اکنون این امکان وجود ندارد. ضمنا می خواستم  با ایجاد سایت  الگویی برای کارشناسان تغذیه کشور که همکاران خوبم هستند باشم  که می دانند اولین و مهمترین خدمتشان آموزش همگانی تغذیه است.

  یادم می آید بیش از شش ماه  برای اسمش فکر می کردیم و با این و آنهای مهم عرصه تغذیه مشورت می کردیم ونتیجه ای حاصل نشد آنگاه یاد داستان ایام کودکی بلدرچین و برزگر افتادیم و خودمان به دل خودمان واژه به را پسند کردیم  وتمام ذوقمان را روی هم گذاشتیم و از شعرایی که اشعاری در زمینه بهی و بهترین و بهبودی داشتند کمک گرفتیم تا شعر زیبای عارف وارسته شیخ سعید ابوالخیرکه گوی اصلی زیبایی را در مورد واژه زیبای به در یک رباعی بکار گرفته بود  به عاریت گرفتیم و بهسایت را انتخاب کردیم شعری که هر بار می خوانم از استعداد این شیخ که در بستر بیماری بهی را که از طرف یار آورده اند  برای بهبودی به رخ می مالد تا به یار نشان دهد که عشق  او چه قدرتی دارد که حتی به دست قاصد او می تواند اورا شفا دهد و بهبودی او را سرعت دهد.
  آمد بر من قاصد آن سرو سهی
  آورد بهی تا نبود دست تهی
  من هم رخ خود بدان بهی مالیدم
  یعنی ز مرض نهاده‌ام رو به بهی
   در مورد به و  بعد از تولد اسم تازه فکر کردیم این صفحه جادویی چه شکل و شمایلی داشته باشد تا بتواند دوستداران سلامت و مردم  را جذب کند می دانید چر؟ا  برای این اعتقاد مستحکم که غذا و تغذیه مناسب مهمترین و ا صلی ترین عامل  حفظ و بهبود سلامت و طول عمر همراه با نشاط و سر زندگیست است  وهیچ گروه از  تخصص های مختلف پزشکی  که همه برای درمان بیماران و نه حفظ سلامت آنها درس خوانده و تخصص های گوناگون گرفته اند برای درمان بهتر بیمار و حفظ او  نمی توانند نیاز به دانش تغذیه را انکار کنند .
   اگر بگویم تغذیه از زمان لقاح یا قبل از آن در شکل گیری سلامت جنین تا زمانی که حیات ادامه دارد بر سلامت تاثیر دارد باز راه را نیمه رفته ام چون  تغذیه در طول نسلها هم اثرات مثبت و منفی خود را بر مادری که اکنون دوران جوانی خود را می گذراند اثرات پاینده ای می گذارد  ، مادری که اوان زندگی از مراقبت های تغذیه ای و بهداشتی محروم بوده و برای مثال کودکی او با سو تغذیه مزمن و کوتاه قدی طی شده است با زنی که با دوران کودکی و نوجوانی مرفه رشد کرده ووارد چرخه بارداری می شود متفاوت است، ما اکنون با مقایسه کشور هایی مانند بنگلادش و سایر مناطق فقیر نشین این کره خاکی و کشور هایی که روی تغذیه و سلامت سرمایه گذاری کرده اند تفاوت های محسوسی می بینیم . تفاوت هایی که  نه تنها روی اندازه قد ، توانایی های ذهنی و جسمی بلکه در توسعه یافتگی کشورشان با  تولید دانش فنی و فن آوریهای نوین و بدست گرفتن بازار جهانی و رتبه اقتصادی بالا  موثر بوده است   تقسیم جهان به  بخش توسعه یافته و در حال توسعه و عقب مانده  بر مبنای همین تلاش بخشی از جهان ما را از بخش دیگر متمایز می کند .
  کلام آخر به همه عزیزانی که در زمینه های متفاوت علوم پیشگیری مانند  علم تغذیه در سلامت ،  تولید غذای سا لم وبهداشتی و تغذیه و رژیم درمانی و نهایتا بهبود شیوه زندگی تلاش می کنند  دعوت میک نم برای انتشار علمشان به زبان ساده برای مردم بعنوان عضو تحریریه ذکات علم خود را بپردازند.
  بهسایت جدید در سال جدید که امیدوارم برای کشور و همه مردم ما برکت و آرامش و شادی بهمراه داشته باشد امکانات بیشتری برای دستیابی به اهداف آموزشی دارد که  همکار سختکوشم سرکار خانم کاوه ئی که بدون تلاشهای ایشان این بستر آموزشی  فراهم نمی شد وجزو موسسسین و هدایت کننده اصلی سایت هستند  در هر قسمت توضیح کافی را ارایه خواهند داد.


  چرا بهسایت؟ 1385
   
  ما که برای شما بهی و بهروزی آرزو می کنیم، خودمان را نیز ملزم می دانیم که بهترباشیم تا لایق بهتر ساختن جهان اطرافمان باشیم تا بتوانیم در پرتوی این حال و اندیشه بهترین ها را برای شما فراهم کنیم در آرزوی پدید آوردن تارنمایی چنین به دنبال نامی زیبنده به کلمه "به" آویختیم که خود نیز می خواهیم در همین دو حرف کوچک خلاصه شویم.
  تارهای فکر و و احساس و عشقمان مارا به آفریدن تارنمایی به نام بهسایت راهنما شد. جایگاهی که بتوانیم در آن آموخته های خود، دانش جهانی، و آنچه را برای سلامت , و بهبودی مفید می دانیم با زبان شیرین فارسی برای مردم ایران و همه پارسی زبانان در همه جهان گردآوری و در
  بهین روزی‌ از موسم نوبهار
  که گیتی شد از خرمی چون نگار
  به مردم ایران زمین هدیه کنیم، و گفتیم بهی از همه ی اشعار به
  در بهسایت آرزو داریم تو را بهر چه نزد تو دارد نشان خیر و بهی برسانیم
  به نام میوه ای نیز هست. میوه ای ایرانی که عطر خوشایند ی دارد و می تواند رایحه خوشی در فضای اطراف خود
  بپراکند و بهی بیافریند.
  به ترش و شیرین و گاهی گس است درست مثل زندگی
  عارف و شاعر بزرگ ما ابو سعید ابوالخیر درشعری زیبا بهی شدن را توصیف کرده است و هردو معنای این کلمه را در کنار هم آورده است:
  آمد بر من قاصد آن سرو سهی
  آورد بهی تا نبود دست تهی
  من هم رخ خود بدان بهی مالیدم
  یعنی ز مرض نهاده‌ام رو به بهی

  و اینگونه بود که بهسایت ایران به دنیا آمد

   
 • پایه گذاران بهسایت

   

  دکتر ربابه شیخ الاسلام مدیر سایت

  Dr.Robabeh Sheikholeslam
    زیبا کاوه ئی مدیر اجرایی

  Ziba  kavehee
   

 •                                           

   
      

   

عضویت در خبرنامه

جهت عضویت در خبر نامه ایمیل خود را در قسمت روبرو وارد کنید
شما بعد از عضویت در خبرنامه در هر زمان می توانید با وارد کردن ایمیل خود عضویتتان را لغو کنید
لینک های مفید خدمات الکترونیکی شبکه های اجتماعی تماس با ما
تهران خیابان سئول شمالی شهرک سئول خیابان نسترن کوچه دوم شرقی پلاک 2 طبقه اول
تلفن تماس 1 : 88037734 (+9821)
تلفن تماس 2 : 88037834 (+9821)
پست الکترونیک : behsite@gmail.com