مقالات ویژه
سرمقاله به سایت ایران
جستجو بر اساس
با غذای اضافی مهمانی ها چه کنیم؟
خلاصه :
زنان در همه جای دنیا باید پی به یک مسوولیت خطیر ببرند که نباید بگذارند کمترین اندازه از هر نوع غذایی به سطل زباله ریخته شود. ما باید در نگاهمان به غذا یک تجدید نظر مهم انجام دهیم با توجه به شیوع چاقی در کودکان و اعضای دیگر خانواده میزان تولید غذا را باید به حدی برسانیم که حتی یک دانه برنج دور ریز نداشته باشیم
تاریخ :
1398/05/18
بیرون از خانه، سالم غذا بخوریم
خلاصه :
گاهی غذاهای ارزان قیمت که در شرایط غیر بهداشتی و نامناسب و در مکانهای ناشناس تولید و توسط دست فروشان عرضه میشوندیکی از دلایل انتخاب غذا در خارج از خانه است. افراد فقیر و کم درآمد ممکن است مشتری های دائمی این غذا ها باشند که نباید از نظر دور داشت.این غذاها ممکن است عوارض حاد که شخص را متوجه خطرات آن کند نداشته باشد ولی در طولانی مدت مشکلاتی را به مصرف کننده تحمیل کند.
تاریخ :
1398/04/27
ایمنی غذا و امنیت غذایی چه فرقی دارند؟
خلاصه :
ایمنی یاsafety  یعنی غذا عاری از هر نوع آلودگی باشد آلودگی ها متفاوتند میکروبها، آلودگی های انگلی ، باقی‌مانده سموم ، علف کش ها ، رنگ های غیر خوراکی و حتی رادیو اکتیو و..می
توانند جزو آلودگی های غذایی باشند. متاسفانه اخیرا مشاهده شده که گاهی حتی مسئولین ایمنی و امنیت غذایی را با هم یکی میدانند، وقتی به واژه امنیت غذایی میرسیم هدف اینست که   که مردم در همه اوقات به غذای سالم و کافی هم از نظر فیزیکی و هم از نظر اقتصادی به غذا  دسترسی داشته باشند.  منظور از دسترسی فیزیکی وجود غذا در محل زندگی است
تاریخ :
1398/04/06
به بهانه طرح ملی کنترل فشار خون
خلاصه :
مطالعه «شیوع، آگاهی و عوامل  خطر فشار خون بالا» که بر روی ۵۰ هزار زن و مرد ۴۰ تا ۷۵ سال شرکت کننده در مطالعه بزرگ کوهورت گلستان  انجام شده نشان داد که 21  هزار و 350  نفر (42 درصد) از افراد مورد بررسی، دارای فشار خون بالا هستند که در بین مبتلایان، تنها  46 درصد از بیماری خود آگاهند و بیش از نیمی از آنها  از ابتلا به این بیماری بسیار پرخطر بی خبرند.
تاریخ :
1398/03/18
شبی بهتر از هزاران شب در کلام مولانا
خلاصه :
تاریخ :
1398/03/04
تغذیه در ماه مبارک رمضان
خلاصه :
maybe it is better to have a meta description
تاریخ :
1398/02/25
تغذیه و سلامت در ماه مبارک رمضان
خلاصه :
مطالعات متعددی نقش موثر روزه داری را بر سلامت به خصوص بر روی تنظیم فشار خون ، کاهش سطوح چربی های خون ، کنترل وزن و بهبود بیماری های مختلف نشان داده اند.
در طول ساعات روزه داری دستگاه گوارش برای چندین ساعت خالی می ماند و باعث عملکرد بهتر آن بعد از روزه داری خواهد شد.
تاریخ :
1398/02/11
رمضان راهی به سوی شکیبایی و رستگاری
خلاصه :
در بین تمام وظائف حکمت آمیزی که در مکتب اسلام وجود دارد روزه و روزه داری جایگاه ویژه ای دارد که همراه با اعتلای روح به تثبیت سلامتی جسم نیز می پردازد مسلمانان معتقد و مومن در ماه رمضان و بهار قرآن به ضیافت خدا دعوت می گردند باورمندان و خداجویان هر روز بیشتر از پیش به سلامتی جسم و طروات روحشان افزوده تر می گردد در هر سحری و افطاری نعمت های خداوندی همچون مائده های بهشتی به کامشان حلاوت بخشیده و بانگ روح نواز دعا و مناجات و اذان روحشان را صیقل داده و افکارشان را به ملکوت علی سوق می دهند و به بازسازی و نوسازی خرد می پردازند. تحمل گرسنگی و تشنگی با وجود امکان دسترسی به خورد و خوراک به تقویت اراده آنها منجر شده و دستگاه های حساس بدنشان استراحت می نماید.

تاریخ :
1398/02/07
شعار روز جهانی بهداشت2019 "پوشش همگانی بهداشت
خلاصه :
تاریخ :
1398/01/27
تغذیه و سلامت در بحران سیل
خلاصه :
شاید مهمترین بخش این شرایط آن است که مسئولین به این باور و تصمیم  برسند که برای تامین سلامت تغذیه ای در مناطق بحران زده متخصصین این امر که متخصصین غذا و تغذیه هستند -  به خصوص آنهایی که تخصص علمی خود را در زمینه تغذیه در بحران اخذ کرده اند-  می بایست در شبکه امداد رسانی به صورت ثابت حضور داشته باشند تا در صورت لزوم از خدمات تخصصی آنها استفاده شود.
 
تاریخ :
1398/01/11
پیام نوروزی خانم دکتر شیخ الاسلام مدیر بهسایت
خلاصه :
تاریخ :
1397/12/29
نوروز باستانی و سال نو بر همه ی دوستداران دانش و سلامت خجسته باد
خلاصه :
تاریخ :
1397/12/26
22 اسفند روز جهانی رژیم درمان مبارک
خلاصه :
تاریخ :
1397/12/18
سوم مارچ (12 اسفند ) روز جهانی آگاهی از نقص مادرزادی لوله عصبی NTD به دلیل کمبود فولات
خلاصه :
 در این روز قرار است همه را، مردم و مسئولین را در یک اطلاع رسانی به نفع سلامت کودکان و جامعه فردا سهیم کنیم  در این اطلاع رسانی باید توجه همگان خصوصا مسئولین سلامت  را به پیشگیری ارزان ،آسان  جلب کرد تحقیقات جدید خبر از این دارد  که غنی سازی آرد با فولات موجب جلوگیری از بدنیا آمدن50270 نوزاد با نقص مادرزادی لوله عصبی در سال شده است .این یعنی بطور متوسط روزانه  137 نوزاد سالمتر  بدنیا آمده اند  این خبر برای مسئولین بهداشتی در جهان که نیاز دوران پیش از بارداری و دوران بارداری را به فولات یا اسید فولیک دریافته اند مسرت بخش است و این در حالیست  که تا کنون تنها حدود یک سوم آرد هایی که در کارخانجات صنعتی تولید می گردند؛ غنی می شود .
تاریخ :
1397/12/07
.چگونه خود را از ابتلا به بیماری های غیر واگیر محافظت كنيم؟
خلاصه :

بيماريهاي غير واگير با روند روزافزوني در اغلب كشورهاي جهان از جمله در كشور ما در حال گسترش است. به گزارش سازمان جهاني بهداشت در سال 2001، حدود60% از 5/56 ميليون مرگ در سراسر جهان به علت بيماريهاي غيرواگير رخ داده است.

تاریخ :
1397/12/02
تلاشهای بی وقفه ام را برای حذف اختلالات ناشی از کمبود ید مدیونم ...
خلاصه :
 بیشترین علت عقب ماندگی ذهنی در جهان به دلیل کمبود ید اتفاق می افتد اکثر علایم کمبود ید ناپیدا و از چشم متولیان سلامت عمومی دور می ماند
تاریخ :
1397/11/11
حمله تبلیغاتی سوداگران به نمک های یددار برای ثروت اندوزی از نمک آلوده دریا
خلاصه :
تاریخ :
1397/11/01
یک بام و دوهوا نمی شود
خلاصه :
اگر محصولات تراریخته یا دستکاری ژنتیکی شده برای سلامت مضر است چرا این محصولات به کشور وارد می شود و اگر سالم و بدون مشکل است چرا پژوهشگاه های داخلی کشور که سرمایه گذاری هنگفتی برای ایجاد آنها انجام شده و محققین ایرانی و تحصیلکرده در آن بکار مشغولند اجازه تولید ندارند .
تاریخ :
1397/10/06
با عرض تسلیت به جامعه دانشگاهی ایران
خلاصه :
تاریخ :
1397/10/05
از پیشگیری تا توسعه
خلاصه :
تاریخ :
1397/10/02

صفحه قبلی  نمایش صفحه   از 14 صفحه بعدی