ماه رمضان را برای خود مبارک کنیم
غذا و آب از مهمترین نیازهای انسان است . انسان بدون دسترسی به این مواد حیاتی نمی تواند به زندگی ادامه دهد. از ویژگیهای بسیار جالب انسان در زمان نبود غذا وآب احساس گرسنگی و تشنگی است که احساسی سخت و گاهی غیر قابل تحمل است و موجود زنده برای برطرف کردن آن ممکن است دست به هرکاری بزند .
آیا تا کنون به این فکر کرده اید چرا یکی از شروط مهم ادیان درماه های عبادی تحمل گرسنگی و تشنگی است البته انسان بجز غذا و آب نیازهای دیگری هم دارد، ولی نیاز به خوراک و آب و تحمل رنج گرسنگی و تشنگی شاید یکی از مشکل ترین ها باشد . چرا خالق متعال ما را به این رنج فرا می خواند و فلسفه آن چیست
روز هایی که در روزه هستیم از خوردن و نوشیدن پرهیز می کنیم و مراقبیم که یادمان نرود این مراقبت معنی دار است، یاد گرفتن چگونه مراقب بودن.
این یک تمرین یک ماهه است. نه تنها برای همان یک ماه، تمرینی برای همیشه مراقب بودن و کسب این مهارت که همیشه می توان و باید مراقب بود.
در این ماه یاد خالقی که نعمت و لذت خوردن در گرسنگی و نوشیدن در تشنگی را به ما بخشیده همیشه با ماست؛ چون با رنج گرسنگی و تشنگی روز را سر می کنیم. وقتی با این نیازهای اصلی مبارزه می کنیم مسلما می توانیم از تمام بدی ها نیز پرهیز کنیم.
ماه رمضان لحظاتی بسیار سازنده و درس برای تغییر عادت هاست این ماه ،یک ماه تلاش برای کسب مهارتی سخت برای تغییراست. ماه تلاش برای تقویت اراده است که بما می آموزد از حیاتی ترین مائده های حیات بخش هم می توان برای ساعات معینی گذشت. البته در این ماه ما از تمام نفسانیت های بد هم باید احتراز کنیم. ولی هیچوقت آنقدر که تغذیه ماه مبارک از طرف عام مورد توجه است، احتراز از سایر منافی مورد توجه نیست. هیچ کس به ما و کودکان ما نیاموخته است که تنها مراسم عبادی ماه مبارک رمضان تغییر وعده های غدایی نیست .
مهارت تغییر کردن و بسوی خوبی و پاکی رفتن یکی از مهم ترین درس های این ماه مقدس است. دوری از آنچه روح ما را می آزارد مثل حسد ورزی  چشم و هم چشمی های مرسوم، ،دروغ گویی،غیبت کردن ،برای کسی بد خواستن ، این ماه کسب مها رت و تغییر برای پرهیز ازتملق گویی، فریبکاری و ریا ورزی است. پیام این مبارک ماه حفاظت از جسم و بدن است. پرهیز از سم مهلک اعتیاد و هر گونه اش و به هر شکلش و پاک خوری و تغذیه صحیح جسم و جان است و در کنار این تلاش های مثبت، تفکر به خالق هستی، درک و احترام به طبیعت ، حفظ پاکی ها: پاکی آب ، زمین ، هوا ، جنگل، احترام به افکار و عقاید دیگران، توجه به اینکه در عالم هستی به چه کار آمده ایم و به کجا می رویم، تفکر به نعمت های زیادی که اغلب از آن غفلت می کنیم
درک حالت دردناک گرسنگی برای آنانی که غذای کافی ندارند و این رنج دائم آنهاست و وظیفه انسانی ما در قبال آنها ،نه تنها با دادن یک وعده غذا که در جای خود نیکو است، بلکه برای کمک به ایجاد راهکارهای مبارزه با فقر و تبعیض برای برقراری عدالتی که هدف اصلی خالق بوده و هست.
ماه مبارک رمضان ماه تغییر عادات غلط ، بد خوری ، پرخوری و بی تحرکی است. ماهی که باید آن را با تمام سلول های بدن مان درک کنیم. ماه رمضان تغییر یک وعده غذایی از ظهر به سحر نیست، بلکه تمرینی است برای متعادل غذا خوردن، مراقب وجود خود بودن . مگر این وجود را خالق متعال به ما نبخشیده؛ چگونه و به چه حقی آزارش می دهیم ما می بینیم که که روز بروز تعداد مبتلایان به بیماری هایی مثل دیابت ، افزایش فشار خون و... بیشترمی شود چرا خودمان را از چنگال بیماریهایی که فقط به دلیل عادات نادرست بوجود می آید حفظ نمی کنیم
بیاییم امسال ماه مبارک را با تمام سلول های بدنمان درک کنیم و در تمرین بزرگ و مهم تغییر کردن و کسب مهارت برای بهتر شدن برنده شویم .
چاقی خود نشان این است که متعادل نخورده ایم ، درک نعمت نکرده ایم . و بدن خود را در معرض خطر بیماری قرار داده ایم .
خشم و بی حرمتی به دیگران یعنی نتوانسته ایم تمرین این ماه را درست انجام دهیم . اگر حقی را زیر پا گذاشتیم و برای کسب موقعیتی با تملق گویی روحمان را حقیر کردیم یعنی شاگرد خوبی نبوده ایم و ماه مبارکمان را به ظاهر سپری کرده ایم و مهارت لازم را برای بهتر بودن، بهتر اندیشیدن و بهتر فکر کردن که اصلی ترین پیام این ماه است نیاموخته ایم.
به در گاه خداوند دعا کنیم که بندگانی باشیم که با درک راز هستی برای خودمان و جهانی که در آن زندگی می کنیم در این ماه مهارت لازم برای تغییر بسوی خوبی را فرا گیریم تا لایق بهترین ها شویم.
ان الله لا یغـیر مـا بـقـوم حـتـی یغـیروا ما بانفسهم ... ( بیگمان خداوند آنچه قومی دارند دگرگون نکند , مگر آنکه آنچه در دلهایشان دارند دگرگون کنند ).
 
نام نویسندهدکتر ربابه شیخ الاسلام
تاریخ1396/03/09
کلمه های کلیدیرمضان, تزکیه, سلامت روان, ربابه شیخ الاسلام


برای ارسال نظر باید ابتدا با نام کاربری خود به سایت وارد شوید.


نام و نام خانوادگی:  
پست الکترونیک:  
متن پیام:  
 بازسازی
کد امنیتی :  

عضویت در خبرنامه

جهت عضویت در خبر نامه ایمیل خود را در قسمت روبرو وارد کنید
شما بعد از عضویت در خبرنامه در هر زمان می توانید با وارد کردن ایمیل خود عضویتتان را لغو کنید
لینک های مفید خدمات الکترونیکی شبکه های اجتماعی تماس با ما
تهران خیابان سئول شمالی شهرک سئول خیابان نسترن خیابان دوم شرقی پلاک ۲ طبقه اول
تلفن تماس 1 : 88037734 (021)
تلفن تماس 2 : 88037834 (021)
پست الکترونیک : info@behsite.ir