اخبار مضرات مصرف زیاد کافئین بر خواب دانش آموزان سه شنبه 24 دی 1398 ساعت 14:40
سطح کافئین دریافتی برای وزن در کودکان و نوجوانان نسبت به بزرگسالان کمتر است ولی همین سطح پایین می تواند مشکلات خواب را در آنها ایجاد کند.
ندا عزالدین داشجوی دکترای سیاست گزاری تغذیه
خواب فعالیتی طبیعی درطول زندگی انسان است و اعمال مختلفی از جمله رشد و ترمیم، بهبود حافظه و یادگیری وانجام فرایندهای بازسازی را در بدن سبب می شود .
خواب برای کودکان و نوجوانان جهت عملکرد مناسب در مدرسه حیاتی است. شواهد تجربی نشان داده اند که کودکان و نوجوانان به طور متوسط به 9 ساعت خواب شبانه نیاز دارند و 45 درصد از آنها کمتر از 8 ساعت در شب می خوابند.
جنبه های مختلف زندگی نوجوانان مانند: شروع کلاسها در صبح زود، فشار تحصیلی، استرس و اضطراب  و حرفه ی اجتماعی می تواند با خواب تداخل کرده و منجر به الگوی نا منظم خواب شوند.
خواب ناکافی، کیفیت پایین خواب و بی خوابی از مشکلات متداول در نوجوانان است که با یادگیری، حافظه و عملکرد درمدرسه مرتبط است. بطوریکه تحقیقات نشان داده است که خواب ناکافی با افزایش بر هم گسیختگی خواب، خواب دیر وقت و هوشیاری اولیه در خواب می گردد که همه ی این عوامل بر توان یادگیری و عملکرد تحصیلی نوجوانان موثر است . همچنین کیفیت پایین خواب، خواب آلودگی روزانه را نیز به دنبال دارد  و کافئین به عنوان متداولترین محرک جهت مقابله با اثرات خواب آلودگی مصرف می شود. اما متاسفانه اثرات مخرب قابل توجهی روی خواب بعدی می گذارد .
کافئین در منابع غذایی متنوعی مانند قهوه، چای، شکلات ها، برخی نوشابه ها و همچنین بعضی داروها یافت می شود. مطالعات مختلف نشان داده اند که دریافت بالای کافئین سبب کاهش مدت و کیفیت خواب و ایجاد بی خوابی در مصرف کنندگان می شود و از آنجایی که کافئین به طور موثری روی حالات روانی تاثیر می گذارد و با سطح پایین هوشیاری که به دنبال خواب آلودگی ایجاد شده، مقابله می کند و عملکرد تضعیف شده ی فرد را  که در نتیجه ی محرومیت از خواب ایجاد شده، بهبود می بخشد، لذا نوجوانان به دریافت بالای نوشیدنی های کافئینه سوق داده می شوند که اثرات مخرب روی خواب بعدی شان میگذارد. بنابراین، این امر، توجه دقیق به خطرات ناشی از محرومیت خواب در تلفیق با مصرف کافئین بویژه در نوجوانان را توجیه  می کند. سطح کافئین دریافتی برای وزن در کودکان و نوجوانان نسبت به بزرگسالان کمتر است ولی همین سطح پایین می تواند مشکلات خواب را در آنها ایجاد کند.
با توجه به اینکه دانش آموزان مقاطع مختلف تحصیلی بطور مزمنی از خواب کافی محروم بوده ، یا از کیفیت نامطلوب خواب رنج می برند و این امر، خواب آلودگی روزانه را به همراه دارد ، بی شک توانایی یادگیری و عملکرد تحصیلی دانش آموزان تحت تاثیر قرار گرفته و روند یادگیری کند می شود، لذا توجه و نظارت کافی والدین بر میزان مصرف کافئین فرزندان، امری مفید تلقی می شود.
منبع:  1. Curcio G, Ferrara M, De Gennaro L, others. Sleep loss, learning capacity and academic performance. Sleep Med. Rev. 2006;10(5):323–38. 2. Dewald JF, Meijer AM, Oort FJ, Kerkhof GA, Bögels SM. The influence of sleep quality, sleep duration a  تعداد بازدید : 4156 نوشته شده توسط: ادمین بهسایت

کلمات کلیدی:  کافئین, خواب, دانش آموزان
چاپ خبر
آخرین اخبار
پربازدید ترین ها
کرونا با غذا منتقل می شود؟ شنبه 22 آذر 1399 ساعت 0:53
رژیم لاغری دخترانه دوشنبه 4 شهریور 1398 ساعت 13:37
سندروم پیکا چیست سه شنبه 24 دی 1398 ساعت 14:49
چگونه لاغر شویم و لاغر بمانیم یکشنبه 9 خرداد 1400 ساعت 15:18

عضویت در خبرنامه

جهت عضویت در خبر نامه ایمیل خود را در قسمت روبرو وارد کنید
شما بعد از عضویت در خبرنامه در هر زمان می توانید با وارد کردن ایمیل خود عضویتتان را لغو کنید
لینک های مفید خدمات الکترونیکی شبکه های اجتماعی تماس با ما
تهران خیابان سئول شمالی شهرک سئول خیابان نسترن کوچه دوم شرقی پلاک 2 طبقه اول
تلفن تماس 1 : 88037734 (+9821)
تلفن تماس 2 : 88037834 (+9821)
پست الکترونیک : behsite@gmail.com