اخبار نوشیدن کافی مایعات به پیشگیری نارسایی قلبی کمک می‌کند شنبه 20 فروردین 1401 ساعت 14:43
نوشیدن آب و مایعات نقش مهمی در سلامت عمومی بدن دارد و در پیشگیری از بعضی بیماری‌ها مانند نارسایی قلبی یا هیپرتروفی (بزرگ‌شدن) بطن چپ نیز مؤثر است.
تامین کافی آب برای عملکرد اندام‌های بدن ضروری است و توصیه می‌شود روزانه بین یک‌ونیم تا دو لیتر آب و نوشیدنی‌های مفید مصرف گردد. نوشیدن آب در بدن ذخیره می‌شود و به‌تدریج از طریق تنفس، تعریق، ادرار و... مقدار اضافی دفع می‌شود. البته نتایج مطالعات اخیر نشان می‌دهد که نوشیدن کافی آب تاثیر جدی در پیشگیری از نارسایی قلبی در آینده دارد.
نارسایی قلبی مشکلی است که توانایی قلب برای انتقال خون به اندام‌ها مختل می‌شود و عدم‌دریافت کافی اکسیژن و ریزمغذی‌ها بر عملکرد اندام‌ها تاثیر می‌گذارد. ممکن است در مراحل اولیه ابتدا به این بیماری علائم خاصی دیده نشود اما به‌تدریج بیمار از علائمی مانند خستگی، نفس‌زدن طولانی و تپش قلب رنج می‌برد. رعایت اقدام درمانی فوری برای پیشگیری از تشدید علائم مؤثر خواهدبود.
در مورد ارتباط دریافت کافی مایعات و پیشگیری از نارسایی قلبی باید اشاره کرد افرادی که به‌اندازه کافی آب و مایعات نمی‌نوشند، دچار افزایش سطح سدیم در سرم خون می‌شوند. در نتیجه این شرایط بدن در تلاش برای حفظ مقدار کم آب است که فرایند‌هایی فعال می‌کند که باعث ایجاد نارسایی قلبی می‌شود.
برای دستیابی به این نتایج، محققان اطلاعات پزشکی بیش از 15 هزار نفر را بررسی کردند. این افراد در ابتدای مطالعه بین 44 تا 66 ساله داشتند و بررسی تا زمانی که سن آنها بین 70 تا 90 سال رسید، ادامه یافت. محققان این افراد را با توجه غلظت سدیم سرم خون در چهار گروه تقسیم کردند و سپس ابتلا به نارسایی قلبی یا هیپرتروفی بطن چپ طی 25 سال آینده کنترل شد. هیپرتروفی بطن چپ از این جهت اهمیت دارد که وقتی بطن چپ که نقش مهمی در پمپاژ خون به اندام‌‌ها دارد، بیش از حد نرمال ضخیم می‌شود، عامل نارسایی قلبی خواهدبود.
نتایج حاکی از آن بود افرادی که به‌دلیل عدم‌مصرف مایعات کافی دچار غلظت بالای سدیم شدند، بیشتر در معرض ابتلا به این ناراحتی بودند.
مترجم: مریم سادات کاظمی     
منبع: European heart journal  تعداد بازدید : 620 نوشته شده توسط: مریم سادات کاظمی

کلمات کلیدی:  آب، مایعات، نارسایی قلبی، سدیم
چاپ خبر
آخرین اخبار
پربازدید ترین ها
کرونا با غذا منتقل می شود؟ شنبه 22 آذر 1399 ساعت 0:53
رژیم لاغری دخترانه دوشنبه 4 شهریور 1398 ساعت 13:37
سندروم پیکا چیست سه شنبه 24 دی 1398 ساعت 14:49
چگونه لاغر شویم و لاغر بمانیم یکشنبه 9 خرداد 1400 ساعت 15:18

عضویت در خبرنامه

جهت عضویت در خبر نامه ایمیل خود را در قسمت روبرو وارد کنید
شما بعد از عضویت در خبرنامه در هر زمان می توانید با وارد کردن ایمیل خود عضویتتان را لغو کنید
لینک های مفید خدمات الکترونیکی شبکه های اجتماعی تماس با ما
تهران خیابان سئول شمالی شهرک سئول خیابان نسترن کوچه دوم شرقی پلاک 2 طبقه اول
تلفن تماس 1 : 88037734 (+9821)
تلفن تماس 2 : 88037834 (+9821)
پست الکترونیک : behsite@gmail.com