رژیم غذایی سلامت رژیم غذایی با کالری منفی ؟! سه شنبه 21 بهمن 1399 ساعت 23:29
ادعای رژیم های با کالری منفی و مواد غذایی چربی سوز بر این اساس است که این دسته از مواد غذایی ضمن آنکه داراي كالري پاييني هستند، در بدن انرژي بیشتری نسبت به آنچه که از مصرف آنها جذب مي شود، صرف هضم و جذب آنها گردد. آیا این ادعا درست است؟
 رژیم غذایی با کالری منفی یا به عبارت دیگر رژیم حاوی مواد غذایی چربی سوز  همواره مورد توجه و صحبت در محافل عمومی، مجلات و سایت های مختلف هستند.  هدف از این مقاله بیان واقعیت علمی و چگونگی اثر بخشی این رژیم ها و مواد غذایی  معروف به چربی سوز  در کاهش وزن می باشد.
در حقیقت ادعای رژیم های با کالری منفی و مواد غذایی چربی سوز بر این اساس است که این دسته از مواد غذایی  ضمن آنکه داراي كالري پاييني هستند، در بدن انرژي  بیشتری نسبت به آنچه که از مصرف آنها جذب مي شود، صرف هضم و جذب  آنها گردد. درنتیجه خوردن آنها نه تنها کالری به بدن اضافه نمی کند بلکه مقداری انرژی نیز برای متابولیسم آنها از ذخایر انرژی بدن گرفته می شود و برخی در ادامه نیز  چنین نتیجه گیری کرده اند که هر چقدر بخواهید می توانید از این مواد غذایی مصرف کنید و همچنان وزن خود را کاهش دهید.
چند مثال هیجان انگیز هم غالبا برای خوانندگان زده می شود، کرفس و کلم بروکلی از نمونه های رایج هستند . مثلا در مورد کرفس گفته می شود که 40 گرم کرفس 7 کالری انرژی دارد، درحالیکه بدن به 30 کالری برای هضم و جذب آن نیاز دارد، اگر چنین مطلبی درست باشد شما 23 کالری مصرف می کنید و اگر در روز 5 بار مصر ف آن را تکرار کنید در پایان ماه  حدود نیم کیلو گرم وزن کم  می کنید.  همچنین در مورد کلم بروکلی ذکر شده است که مصرف 100 گرم آن باعث صرف 55 کالری از بدن برای هضم و جذب آن می شود و یا در مورد پرتقال  گفته می شود 25 کالری نهایتا از بدن گرفته می شود تا این میوه مورد استفاده بدن قرار گیرد!!! و یا گریپ فروت را یک کاتالیست سوزاننده چربی معرفی کرده و بنابراین مصرف آن را قبل و یا همراه وعده غذایی توصیه می کنند!!!!

 

رژیم با کالری منفی، حقیقت یا افسانه؟

این ایده و تئوری  که گستردگی بسیاری در سایت ها ی اینترنتی، کتابها و تبلیغات الکترونیک به ویژه از سال 2005 میلادی پیدا کرده است در وهله اول بسیار جالب و خوشایند به نظر می آید اما آیا این ایده با فیزیولوژی و عمکلرد متابولیکی واقعی بدن هماهنگی دارد؟ آیا خوردن هر چه بیشتر این مواد غذایی آن طور که ادعا می شود باعث می شود تا بدن مانند یک ماشین چربی سوز عمل کند؟ با اینکه با یک جستجوی ساده رژیم غذایی با کالری منفی در اینترنت با انواع بسیار متنوعی از این رژیم ها مواجه می شوید اطلاعات بسیار کمی همرا با این رژیمها به شما داده می شود. در عوض با تبلیغات بسیار گوناگونی ذهن شما را همزمان درگیر میکنند مثل کاهش وزن از طریق هیپنوتیزم و...... .در کتاب رژیم غذایی با کالری منفی حدود 100 ماده غذایی با خاصیت فوق برای شما نام برده می شود که با خوردن آنها بدون اینکه نیازی به ورزش و یا روزه داری و یا تحمل گرسنگی داشته باشید می توانید در 7 روز 7 کیلو گرم وزن کم کنید و 3 برابر سریعتر از سایر رژیم ها لاغر شوید، البته این لیست و کتاب 80 صفحه ای الکترونیک بعد از پرداخت حدود 20 دلار در اختیار شما قرار داده می شود و غالبا  یک حراج چند دلاری نیز  در گوشه صفحه شما را به پرداخت این مبلغ تشویق می کند!!!!
حال بگذارید با یک عینک علمی  که  با فیزیولوژی و متابولیسم واقعی بدن منطبق است این ادعا را بررسی کنیم زیرا هر ایده و تئوری که در ظاهر به نظر منطقی بیاید الزاما در بدن ما به همان صورت اتفاق نخواهد افتاد.
 اولا، باید گفت که تا کنون هیچ مطالعه علمی  چنین تئوری را بررسی نکرده است و به گفته دانشمندانی که بر روی متابولیسم بدن  مطالعه می کنند در حال حاضر ابزار متابولیکی برای سنجش انرژی مورد نیاز برای هضم و جذب مواد غذایی خاص وجود ندارد. به عبارت دیگر هیچ مطالعه تجربی  تا امروز انجام نشده که نشان دهد اگر برای مثال مقدار مشخصی  شاه توت مصرف کنید دقیقا چه مقدار انرژی صرف هضم و جذب آن می شود. ضمن آنکه میزان مصرف انرژی هضم و جذب مواد غذایی علاوه بر ویژگیهای خود ماده غذایی به  وضعیت متابولیسم فردی، ترکیب غذای مصرفی در وعده های غذایی قبل، شدت فعالیت فیزیکی و سن بستگی دارد، بنابراین این مقدار نمی تواند در تمام افراد یکسان باشد.

 

همه مواد غذایی کالری دارند

 آنچه مسلم است این است که تمام مواد غذایی، حتی آنهایی که در فهرست مواد غذایی با کالری منفی ذکر می شوند،  داراي ميزان مشخصي كالري مي باشند و هيچ ماده غذايي را نمي توانيد پيدا كنيد كه به هيچ وجه داراي كالري نباشد. زیرا مواد غذایی از نسبت های متفاوت کربوهیدرات، پروتئین، چربی و فیبر تشکیل شده اند که یک گرم از آنها به ترتیب دارای 4، 4، 9 و 2 کالری هستند.
بنابراین کم کردن وزن به دنبال مصرف مواد غذایی که در فهرست مواد غذایی با انرژی منفی وجود دارند به جهت آن نیست که این مواد چربی می سوزانند بلکه به علت جایگزین نمودن آنها با مواد غذایی پر کالری است. نتایج یک مطالعه نشان داده است که وقتی وعده غذایی با یک سالاد  بزرگ 100 کالری ( مرکب از کاهو، گوجه، هویج، خیار، کمی سس بدون چربی و پنیر موزارلا) شروع می شود میزان کل انرژی دریافتی در وعده غذایی تا 12  درصد نسبت به زمانی که سالاد مصرف نمی شود کاهش می یابد. ولی اگر  وعده غذایی با سالاد کوچک و کم حجم تر ولی 200 کالری شروع شود،  در پایان وعده 8% کالری بیشتر دریافت می شود و اگر وعده غذایی با سالاد 400 کالری شروع شود انرژی دریافتی در پایان 17 % بیشتر است. پس در حقیقت ما به دنبال احساس سیری است که کالری کمتری دریافت می کنیم و نه به علت اثرات متابولیک مواد غذایی در بدن.

رژیم غذایی تنها محاسبه کالری نیست

 نکته مهم دیگر آن است که تنظیم رژیم غذایی فقط علم محاسبه کالری مواد غذایی نیست. این اشتباه بزرگی است که رژیم غذایی فقط با محاسبه کالری تنظیم شود. غذا خوردن و تغذیه یک رفتار است که در طی زمان شکل می گیرد و توجه به عوامل رفتاری هنگام تنظیم رژیم غذایی بیش از محاسبه کالری در موفقیت اجرای بلند مدت رژیم غذایی موثر است.
بنابراین براي اثبات تئوري رژیم غذایی با کالری منفی نياز به انجام تحقيقات بيشتري است. اما به هر حال مصرف مواد غذایی که در فهرست ذکر شده قرار دارند علاوه بر اینکه دارای كالري پايينی هستند منبع خوب بسیاری از ویتامینها، مواد معدنی و فیبر هستند. پس گزینه های مناسبی در رژیم کاهش وزن هستند و همين امر خود به عنوان اقدام مثبتي براي يك شروع ايده آل پيرامون كاهش وزن دايمي است. گرچه ادعای  اثر چربی سوزیی که در مورد آنها  القا شده است پشتوانه علمی ندارد.


فقط مواد کم کالری وزن را کم می کنند؟

ذکر این نکته نیز ضرورت دارد که رژیم های با کالری منفی فاقد مقدار کافی منابع کلسیم هستند و مقدار پروتئین و چربی آنها نیز پایین است. بنابراین مصرف چند هفته و یا چند ماه آنها بدن را با کمبود مواجه می کند. از طرف دیگر گرچه کم کردن کالری دریافتی قطعا باعث کاهش وزن می شود اما باید بدانید که کم کردن بیش از حد انرژی دریافتی، باعث افت متابولیسم بدن و در نتیجه افزایش وزن می شود.
نکته دیگری که مناسب است در اینجا به آن اشاره  شود، اثر گرمازایی مواد غذایی یا همان انرژی مورد نیاز برای متابولیسم چربیها،کربوهیدراتها و پروتئین ها است که به طور کلی 10 % انرژی مصرفی بدن را تشکیل میدهند. این میزان در چربیهای 3تا 5%، در کربوهید راتها 15% و در پروتئین ها حدود 30 % است. برای مثال با مصرف سینه مرغ که حدود  200کالری  باشد 30% انرژی یا 60 کالری صرف متابولیسم می شود و نهایتا 140 کالری در بدن باقی می ماند.   بنابراین با مصرف منابع پروتئنی کم چرب همراه با منابع موجود در فهرست مواد غذایی با کالری منفی که ارزش ویتامین و مواد معدنی و فیبر بالایی دارند نه تنها می توانید اشتهاي خود را كنترل كنيد، بلكه سوخت و ساز بدن خود را در محدوده مشخصی می توانید افزايش دهید.

ماده غذایی با خاصیت چربی سوزی وجود ندارد

پس نتیجه توضیحات ارائه شده  آن است که مصرف میوه و سبزی خاص نمی تواند بدن را به یک ماشین چربی سوز تبدیل کند و مصرف بیش از حد یک ماده غذایی حتی اگر در فهرست مواد غذایی با کالری منفی باشد زمانی که شما بیش از نیاز انرژی دریافت می کنید نمی تواند در کاهش وزن موثر باشد. اگر واقعا می خواهید به طور موثر کالری بسوزانید باید ورزش را شروع کنید زیرا ماده غذایی با خاصیت چربی سوزی وجود ندارد، اما تشویق به مصرف مواد فوق به حهت نقش آنها در تامین ویتامین، املاح و فیبر مورد نیاز بدن در رِژیم غذایی بسیار مناسب است .

دکتر لادن گیاهی متخصص تغذیه و رژیم درمانی
منبع: بهسایت ایران  تعداد بازدید : 3149 نوشته شده توسط: ادمین بهسایت

کلمات کلیدی:  رژیم غذایی با کالری منفی
چاپ خبر
آخرین اخبار
پربازدید ترین ها
کرونا با غذا منتقل می شود؟ شنبه 22 آذر 1399 ساعت 0:53
رژیم لاغری دخترانه دوشنبه 4 شهریور 1398 ساعت 13:37
سندروم پیکا چیست سه شنبه 24 دی 1398 ساعت 14:49
چگونه لاغر شویم و لاغر بمانیم یکشنبه 9 خرداد 1400 ساعت 15:18

عضویت در خبرنامه

جهت عضویت در خبر نامه ایمیل خود را در قسمت روبرو وارد کنید
شما بعد از عضویت در خبرنامه در هر زمان می توانید با وارد کردن ایمیل خود عضویتتان را لغو کنید
لینک های مفید خدمات الکترونیکی شبکه های اجتماعی تماس با ما
تهران خیابان سئول شمالی شهرک سئول خیابان نسترن کوچه دوم شرقی پلاک 2 طبقه اول
تلفن تماس 1 : 88037734 (+9821)
تلفن تماس 2 : 88037834 (+9821)
پست الکترونیک : behsite@gmail.com