اخبار سبک تغذیه مردم شمال اروپا به کاهش وزن و کنترل کلسترول کمک می‌کند شنبه 21 اسفند 1400 ساعت 10:2
نتایج مطالعات اخیر نشان می‌دهد که عادات غذایی مردم شمال اروپا نه‌تنها در حفظ تناسب اندام مؤثر است بلکه تاثیر مثبتی بر کاهش کلسترول و قند خون نیز دارد.
عادات غذایی مردم فنلاند، دانمارک، ایسلند، نروژ و دیگر کشورهای شمال اروپا مبتنی بر مصرف خوراکی‌های سالم و غیرفرآوری‌شده است. آنها اساسا از منابع غذایی امگا3 مانند ماهی و دیگر آبزیان همچنین خوراکی‌های سرشار از امگا6 مانند روغن‌های گیاهی استفاده می‌کنند. سبزیجات، میوه‌ها و غلات سبوس‌دار نیز در رژیم غذایی آنها وجود دارد.
تاکنون محققان تاثیر این سبک تغذیه را بر حفظ تناسب اندام تایید کردند اما مطالعات جدید نشان‌دهنده چنین سبک تغذیه بر حفظ سلامت صرفنظر از کاهش وزن است. گرچه اکثر افراد تصور می‌کنند کاهش کلسترول و قند خون صرفا به کاهش وزن بستگی دارد اما این پژوهش نشان می‌دهد عوامل دیگری نیز در این زمینه نقش دارند.
آنها برای دستیابی به این نتایج، نمونه خون و ادرار 200 فرد بالاتر از 50 سال که شاخص توده بدنی بالا و مستعد ابتلا به دیابت و ناراحتی‌های قلبی‌عروقی داشتند را بررسی کردند. طی 18 تا 24 هفته، شرکت‌کنندگان در این مطالعه به دو گروه تقسیم شدند. گروه اول سبک تغذیه مردم شمال اروپا را در پیش گرفتند و گروه دیگر به تغذیه معمول خود ادامه دادند.
نتایج نشان داد گروهی که سبک تغذیه مردم شمال اروپا را طی شش ماه دنبال کردند، به وضعیت بهتر سلامتی رسیدند، سطح کلسترول و چربی خون کاهش یافت و گلوکز خون نسبت به گروه دیگر بهتر کنترل شد. این در حالی بود که وزن این افراد ثابت نگه داشته‌شد و از شرکت‌کنندگان خواسته شد در صورت کاهش وزن مقدار بیشتری غذا بخورند تا تاثیر عوامل تغذیه بر حفظ سلامت صرفنظر از کاهش وزن مشخص شود. در واقع این سبک تغذیه نشان داد که علاوه بر کاهش وزن شاخص‌های دیگری نیز در کنترل عوامل بیماری‌های زمینه‌ای مانند چربی و قند خون نقش دارد.
مترجم: مریم سادات کاظمی 
منبع: Clinical Nutrition  تعداد بازدید : 746 نوشته شده توسط: مریم سادات کاظمی

کلمات کلیدی:  امگا3، ماهی، کاهش وزن، کلسترول، قند خون
چاپ خبر
آخرین اخبار
پربازدید ترین ها
کرونا با غذا منتقل می شود؟ شنبه 22 آذر 1399 ساعت 0:53
رژیم لاغری دخترانه دوشنبه 4 شهریور 1398 ساعت 13:37
سندروم پیکا چیست سه شنبه 24 دی 1398 ساعت 14:49
چگونه لاغر شویم و لاغر بمانیم یکشنبه 9 خرداد 1400 ساعت 15:18

عضویت در خبرنامه

جهت عضویت در خبر نامه ایمیل خود را در قسمت روبرو وارد کنید
شما بعد از عضویت در خبرنامه در هر زمان می توانید با وارد کردن ایمیل خود عضویتتان را لغو کنید
لینک های مفید خدمات الکترونیکی شبکه های اجتماعی تماس با ما
تهران خیابان سئول شمالی شهرک سئول خیابان نسترن کوچه دوم شرقی پلاک 2 طبقه اول
تلفن تماس 1 : 88037734 (+9821)
تلفن تماس 2 : 88037834 (+9821)
پست الکترونیک : behsite@gmail.com