اخبار کشورهای جهان برای ارتقای تغذیه نوزادان چه می کنند؟ شنبه 30 شهریور 1398 ساعت 6:44
شیر مادر تغذیه اصلی نوزادان تا 2 سالگی است، به همین خاطر سایر کشورهای جهان برای ارتقای این تغذیه اقداماتی را انجام داده اند.

در یک جهان ایده آل ارزش تغذیه نوزاد با شیر مادر بر هیچ کس پوشیده نیست و باید تمامی مادران از حمایت های لازم برای تغذیه نوزاد با شیر خود برخوردار باشند.

با وجود تاکید کارشناسان و متخصصان بر اهمیت تغذیه نوزاد با شیر مادر، این توصیه هنوز در تمامی کشورها عملی نمی شود. به طور مثال در انگلیس با وجود آنکه پیشرفت های خوبی در دیگر موضوعات سلامت بدست آمده، اما مادران شیرده از حمایت های لازم برای تغذیه نوزاد با شیر خود برخوردار نیستند.
سایت تخصصی "The Conversation" در مطلبی در این باره آورده است: در حال حاضر در برخی از کشورها به تغذیه با شیر مادر اهمیت بیشتری داده می شود. از جمله کشورهایی که در حوزه سلامت عمومی سرمایه گذاری کرده تا رویکرد جامعه را نسبت به تغذیه با شیر مادر تغییر داده و میزان آن را افزایش دهند، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

سیاست های مرخصی زایمان در سوئد

زنان سوئدی می توانند از مرخصی زایمان 15 ماهه همراه با دریافت 80 درصد از دستمزد خود بهره مند شوند. این قانون به مادران شیرده اجازه می دهد تا علاوه بر دوره شش ماهه تغذیه انحصاری با شیر مادر، بدون نگرانی از وضعیت حقوق خود و اوضاع مالی خانواده برای چند ماه دیگر نیز نوزاد خود را با شیر مادر تغذیه کنند.

حمایت از مادران شیرده در محیط های کاری در کنیا

با کاهش نرخ تغذیه انحصاری نوزاد با شیر مادر در کنیا که بخشی از آن به دلیل اجبار مادران به حضور در محل کار است، مقامات این کشور قانونی در حمایت از مادران شیرده به تصویب رساندند که از این مادران در محل کار حمایت می کند. طبق این قانون در تمامی محیط های کاری مرخصی با حقوق به مادران شیرده تعلق می گیرد تا بتوانند نوزاد خود را در محل اختصاص یافته به مادر و کودک در محیط کار تغذیه کنند.

ممنوعیت بازاریابی شیر خشک در بنگلادش

کد بین المللی بازاریابی جایگزین های شیر مادر در دهه 1980 به منظور حفاظت خانواده ها از بازاریابی آشکار شیرخشک ارائه شد. این قانون تغذیه با شیر خشک را محدود نمی کند، زیرا برای نوزادانی که از تغذیه با شیر مادر محروم هستند اهمیت دارد، اما مانع از آن می شود که صنعت تولید شیر خشک به عرضه غیرضروری محصولات خود بپردازد.

پذیرش بیمارستان های دوستدار نوزاد در کرواسی

تحقیقات نشان می دهند نوزادان متولد شده در بیمارستان های دوستدار نوزاد بیشتر با شیر مادر تغذیه می شوند. در سال 1991 سازمان بهداشت جهانی و یونیسف از این طرح رونمایی کردند. برای کمک به ارتقای جایگاه تغذیه با شیر مادر بیمارستان هایی که این طرح را پذیرفته باشند، 10 اقدام انجام می دهند تا مادران به تغذیه نوزاد با شیر خود ترویج شوند. آموزش پرسنل بیمارستان، تداوم حمایت ها پس از تولد و حضور مادر و نوزاد در کنار یکدیگر از جمله این اقدامات است.

بانک شیر مادر در برزیل

بانک شیر مادر محلی برای نگه داری شیر اهدایی مادران و نجات دهنده نوزادانی است که نمی توانند به ویژه بلافاصله پس از تولد از شیر مادر خود تغذیه شوند. طبق اعلام یونیسف، تاخیر تغذیه نوزاد با شیر مادر بین دو تا 23 ساعت پس از تولد خطر مرگ نوزاد در ماه نخست را حدود 40 درصد افزایش می دهد. در برزیل سرمایه گذاری قابل توجهی در نظارت بر فعالیت بانک شیر مادر انجام گرفته که سیاست مسئولان این کشور در بهبود وضعیت تغذیه نوزاد با شیر مادر است. حدود 230 بانک شیر مادر در این کشور فعالیت دارد و در سال 2015 بیش از 170 هزار نوزاد از شیر اهدایی تغذیه شده اند.
 

منبع: ایسنا  تعداد بازدید : 4029 نوشته شده توسط: ادمین بهسایت

کلمات کلیدی: 
چاپ خبر
آخرین اخبار
ثابت نگه داشتن وزن، بعد از رژیم جمعه 30 آبان 1399 ساعت 15:29
افزایش احساس سرزندگی با مصرف ویتامین c یکشنبه 4 آبان 1399 ساعت 13:51
رژیم غذایی مناسب برای کبد چرب سه شنبه 29 مهر 1399 ساعت 11:24
همه چیز در باره رژیم کتوژنیک سه شنبه 15 مهر 1399 ساعت 17:7
شمشیر دو لبه ی ویتامین D سه شنبه 15 مهر 1399 ساعت 13:40
رژیم پر پروتیین، آری یا نه پنجشنبه 3 مهر 1399 ساعت 13:29
پربازدید ترین ها
کرونا با غذا منتقل می شود؟ جمعه 9 اسفند 1398 ساعت 23:49
نحوه مصرف ویتامین D برای مقابله با کرونا دوشنبه 26 اسفند 1398 ساعت 12:12
رژیم لاغری دخترانه دوشنبه 4 شهریور 1398 ساعت 13:37
مراقب فشار خون بالا باشید یکشنبه 30 تیر 1398 ساعت 5:13

عضویت در خبرنامه

جهت عضویت در خبر نامه ایمیل خود را در قسمت روبرو وارد کنید
شما بعد از عضویت در خبرنامه در هر زمان می توانید با وارد کردن ایمیل خود عضویتتان را لغو کنید
لینک های مفید خدمات الکترونیکی شبکه های اجتماعی تماس با ما
تهران خیابان سئول شمالی شهرک سئول خیابان نسترن کوچه دوم شرقی پلاک 2 طبقه اول
تلفن تماس 1 : 88037734 (+9821)
تلفن تماس 2 : 88037834 (+9821)
پست الکترونیک : behsite@gmail.com