اخبار پروبیوتیک‌ها به کاهش تهوع بارداری کمک می‌کنند پنجشنبه 18 آذر 1400 ساعت 13:56
پروبیوتیک‌ها با تاثیر بر باکتری‌های مختلف سیستم گوارشی که عامل بروز تهوع و استفراغ است، در بهبود این مشکل طی دوران بارداری کمک می‌کند.
حالت تهوع یکی از مشکلات شایع دوران بارداری به‌خصوص طی سه ماهه اول است که گاه آنقدر شدید است که مانع از فعالیت‌های روزمره می شود. اما براساس مطالعه‌ای که اخیرا انجام شد، مصرف پروبیوتیک ها به‌شکل کپسول می‌تواند میکروباکتری‌هایی که بر فلور روده‌ای تاثیر می‌گذارد را تقویت کرده و سلامت عمومی را بهبود بخشد.
به گفته محققان، عامل بروز تهوع بارداری هنوز به‌طور دقیق نشخص نیست اما فرضیه‌هایی در این زمینه مطرح است: طی بارداری سطح بعضی هورمون‌ها مانند استروژن و پروژسترون افزایش می‌یابد که عامل تغییرات جسمانی و متابولیکی می‌شود و می‌تواند باعث عدم‌تعادل فلور روده‌ای باشد. این تغییر فلور روده‌ای بر عملکرد گوارش تاثیر می‌گذارد که به‌شکل تهوع، استفراغ و یبوست بروز پیدا می‌کند.
از همین‌رو گروهی از پزشکان دانشگاه کالیفرنیا سعی کردند تعادل فلور روده‌ای را با مصرف پروبیوتیک‌ها بررسی کنند. طی مدت 16 روز مطالعه، از 32 خانم باردار خواسته شد تا کپسول پروبیوتیک را دو بار در روز به مدت 6 روز مصرف کرده و سپس دو روز قطع کنند. این تجویز دو نوبت تکرار شد.
 در مدت مطالعه، از خانم‌ها خواسته شد تا پرسشنامه‌هایی در مورد وضعیت سلامت خود تکمیل کنند. محققان دریافتند مصرف کپسول پروبیوتیک، تهوع و بارداری را به‌طور قابل‌توجهی کاهش می‌دهد. مدت زمانی که فرد احساس ناخوشایند تهوع دارد 16% و تعداد دفعات استفراغ نیز 33% کمتر شد. همچنین شرکت‌کنندگان خستگی کمتر، اشتهای بهتر، بهبود گوارش و اجابت مزاج را نیز عنوان کردند.
بررسی نمونه مدفوع قبل و حین مدت مطالعه نشان داد که کاهش مقدار نوعی باکتری حامل آنزیم هیدرولاز اسیدهای صفراوی با افزایش احتمال تهوع در بارداری همراه است. از آنجا که این پروبیوتیک‌ها می‌تواند مقدار این باکتری‌ها را افزایش دهد، تهوع و استفراغ بارداری نیز کاهش می‌یابد. همچنین بالابودن سطح میکروب‌هایی به‌نام Akkermansia و A.muciniphia در سیستم گوارش با بروز بیشتر تهوع و استفراغ همراه است که مصرف منظم پروبیوتیک‌ها باعث کاهش این میکروب‌ها شده و در نتیجه این حالات ناخوشایند کمتر می‌شود. نکته دیگر اینکه محققان اذعان داشتند سطح ویتامین E پس از مصرف پروبیوتیک‌ها افزایش می‌یابد که پیش از این نیز تاثیر این ویتامین در بهبود استفراغ تایید شده‌بود.
گرچه نتایج این مطالعه رضایت‌بخش و امیدوارکننده است اما از آنجا که گروه کوچکی موردبررسی بودند، محققان بر این باورند که نیاز به بررسی موارد بیشتر پیش از توصیه عمومی خواهدبود.
مترجم: مریم سادات کاظمی
منبع: revue spécialisée Nutrients  تعداد بازدید : 1117 نوشته شده توسط: ادمین بهسایت

کلمات کلیدی:  تهوع، بارداری، پروبیوتیک، ویتامینE
چاپ خبر
آخرین اخبار
پربازدید ترین ها
کرونا با غذا منتقل می شود؟ شنبه 22 آذر 1399 ساعت 0:53
رژیم لاغری دخترانه دوشنبه 4 شهریور 1398 ساعت 13:37
سندروم پیکا چیست سه شنبه 24 دی 1398 ساعت 14:49
چگونه لاغر شویم و لاغر بمانیم یکشنبه 9 خرداد 1400 ساعت 15:18

عضویت در خبرنامه

جهت عضویت در خبر نامه ایمیل خود را در قسمت روبرو وارد کنید
شما بعد از عضویت در خبرنامه در هر زمان می توانید با وارد کردن ایمیل خود عضویتتان را لغو کنید
لینک های مفید خدمات الکترونیکی شبکه های اجتماعی تماس با ما
تهران خیابان سئول شمالی شهرک سئول خیابان نسترن کوچه دوم شرقی پلاک 2 طبقه اول
تلفن تماس 1 : 88037734 (+9821)
تلفن تماس 2 : 88037834 (+9821)
پست الکترونیک : behsite@gmail.com