اخبار مصرف فراوان سبزیجات سبز شدت میگرن را کاهش می‌دهد یکشنبه 30 آبان 1400 ساعت 18:29
نتایج مطالعات نشان می‌دهد که مصرف سبزیجات سبز شدت علائم میگرن مزمن را کاهش می‌دهد.
میگرن یکی از ناراحتی‌های شایع است که با درد متمرکز در یک سمت سر و حالت‌ ضربان‌دار همراه است. درد شدت متفاوتی در بیماران دارد و گاه مانع از انجام فعالیت‌های روزمره می‌شود. اما نتایج مطالعات اخیر نشان می‌دهد که مصرف سبزیجات سبز شدت علائم میگرن مزمن را کاهش می‌دهد.
گرچه مصرف دارو می‌تواند در پیشگیری و بهبود سردردهای میگرنی مؤثر باشد اما مطالعات بسیاری نیز نشان می‌دهد که رژیم غذایی می‌تواند بدون هیچ عارضه جانبی سردرد را کاهش دهد. در این زمینه محققان رژیم غذایی بیمار مبتلا به میگرن را طی بیش از 12 سال بررسی کردند. بیمار مدت‌ها از انواع داروها استفاده کرد، مصرف بعضی خوراکی‌ها مانند کافئین، شکلات، خشکبار و... را کنار گذاشت و از مدیتیشن و یوگا برای بهبود سردرد کمک گرفت اما این راهکارها تاثیری در کاهش شدت و دفعات حمله‌های میگرن نداشت.
طی مطالعه، محققان از بیمار خواستند تا رژیم LIFE (Low Inflammatory Foods Everyday) را رعایت کند. براساس این رژیم، مصرف خوراکی‌های التهاب‌آور در روز کم است و حداقل 140 گرم سبزیجات سبز مانند اسفناج، کلم‌پیچ و... به‌شکل خام، پخته یا اسموتی مصرف می شود. مصرف غلات سبوس‌دار، سبزیجات سرشار از نشاسته، روغن و پروتئین‌های حیوانی محدود می شود. گرچه این خوراکی‌ها مفید است اما به‌دلیل ایجاد التهاب و واکنش‌های اکسیداتیو عامل تشدیدکننده میگرن است.
پس از دو ماه رعایت رژیم غذایی جدید، بیمار تنها تجربه یک بار حمله میگرن با شدت و مدت کوتاه را در ماه داشت؛ در حالی که داروها را کنار گذاشته‌بود و خوراکی‌هایی مانند سفیده تخم مرغ و ماهی که عامل حمله میگرن هستند نیز استفاده کرد.
پس از سه ماه علائم میگرن برطرف شد و طی مدت هفت سال دیگر تکرار نشد. به‌عقیده محققان، تاثیر این سبک غذایی طی سه ماه بر دیگر بیماران نیز تایید شد و به‌نظر می‌رسد رژیم غذایی حاوی سبزیجات به عنوان روش درمانی مؤثر در برابر میگرن مزمن مطرح است.
 
مترجم: مریم سادات کاظمی
منبع: هفته نامه پزشکی بی‌ام‌جی  تعداد بازدید : 859 نوشته شده توسط: مریم سادات کاظمی

کلمات کلیدی:  میگرن، سردرد، سبزیجات، التهاب
چاپ خبر
آخرین اخبار
پربازدید ترین ها
کرونا با غذا منتقل می شود؟ شنبه 22 آذر 1399 ساعت 0:53
رژیم لاغری دخترانه دوشنبه 4 شهریور 1398 ساعت 13:37
سندروم پیکا چیست سه شنبه 24 دی 1398 ساعت 14:49
چگونه لاغر شویم و لاغر بمانیم یکشنبه 9 خرداد 1400 ساعت 15:18

عضویت در خبرنامه

جهت عضویت در خبر نامه ایمیل خود را در قسمت روبرو وارد کنید
شما بعد از عضویت در خبرنامه در هر زمان می توانید با وارد کردن ایمیل خود عضویتتان را لغو کنید
لینک های مفید خدمات الکترونیکی شبکه های اجتماعی تماس با ما
تهران خیابان سئول شمالی شهرک سئول خیابان نسترن کوچه دوم شرقی پلاک 2 طبقه اول
تلفن تماس 1 : 88037734 (+9821)
تلفن تماس 2 : 88037834 (+9821)
پست الکترونیک : behsite@gmail.com