اخبار رشد ۱۴ درصدی تغذیه با شیر مادر پنجشنبه 17 مرداد 1398 ساعت 2:44
معاون بهداشت وزارت بهداشت گفت: لازم است شیرخشک همانند دارو، برای نوزادانی که دچار بیماری‌های خاص بوده یا مادرانی که در شیر دادن به کودک دچار مشکل هستند تجویز شود.
    علیرضا رئیسی درخصوص سامانه مصورسازی اطلاعاتی جمعیتی سلامت و بیماری در ایران، بیان کرد: یکی از اصول تصمیم گیری صحیح، داشتن اطلاعات دقیق است و، چون کشور ما، کشوری بسیار پهناور با اقلیم‌های متنوع بوده و بیش از ۸۰ میلیون نفر جمعیت با رفتار‌ها و عادات متفاوت دارد، قطعا نمی‌توان در حوزه سلامت و مباحث مربوط به بیماری‌ها، برای این جمعیت ۸۰ میلیون نفری، یک نسخه واحد پیچید.
 
وی گفت: به همین دلیل، با راه اندازی سامانه مصورسازی اطلاعات جمعیتی سلامت و بیماری‌ها در ایران، عوامل خطر ابتلا به بیماری‌ها در سراسر کشور به صورت منطقه‌ای و بومی احصا شده و به دانشگاه‌های علوم پزشکی ماموریت داده شده که براساس عوامل خطر شناسایی شده در هر منطقه ای، برنامه ریزی متناسب با هر بیماری را در هر منطقه و هر شهرستان در سطوح شهری و روستایی، انجام دهند.
 
وی با بیان اینکه راه اندازی سامانه مصورسازی اطلاعاتی جمعیتی سلامت و بیماری در ایران، گامی ارزشمند محسوب می‌شود، خاطرنشان کرد: این اقدام مورد تایید کشور‌های دنیا بوده و تمامی کشور‌ها درصدد هستند تا چنین سیستمی را راه اندازی کنند، درحالیکه بسیاری از کشور‌ها هنوز نتوانسته اند به این هدف دست پیدا کنند، اما در کشور ما، از سال‌ها قبل، اطلاعات بیماری‌ها به طور دقیق ثبت شده است و جمع آوری اطلاعات، منجر شده تا راه اندازی چنین سامانه‌ای میسر شود.
 
رئیسی بیان کرد: در این سامانه اطلاعات بیش از ۱۴۴ بیماری بارگذاری شده و قابل دسترسی است و، چون سامانه، دارای زیرساخت‌های مناسبی است، اطلاعات تمامی بیماری‌ها قابل بارگذاری و دسترسی خواهد بود.
 
وی درخصوص اولویت بندی بیماری ها، گفت: برای ساماندهی اطلاعات بیماری ها، اولویت اول را به بیماری‌های قلبی و عروقی و سکته‌های قلبی و مغزی، اختصاص دادیم؛ اولویت‌های بعدی به ترتیت به سرطان ها، حوادث ترافیکی و بیماری‌های تنفسی و پوستی اختصاص دارد.
 
معاون بهداشت وزارت بهداشت تصریح کرد: خوشبختانه در کشور ما، سطح سواد سلامت مردم رو به افزایش است. نمونه بارز و درخشان آن، مشارکت مردم در بسیج ملی کنترل فشارخون است. براساس برآورد‌های ما، شرکت ۲۰ میلیون نفر در این کمپین، پیش بینی شده بود، اما با مشارکت فعال مردم، فشارخون ۳۰ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر در این کمپین به ثبت رسید که این موضوع نشان دهنده آن است که آگاهی رسانی به مردم و مطلع شدن آن‌ها از وضعیت سلامتی شان، در کنترل و پیشگیری بیماری‌ها موثر است.
 
وی با اشاره به روز جهانی تغذیه با شیر مادر، عنوان کرد: در توصیه‌های دینی و سنتی ما، بر تغذیه با شیر مادر، تاکید بسیاری شده است. شیر مادر نه تنها یک غذا، بلکه یک دارو برای کودک محسوب می‌شود. چراکه با توانمند کردن سیستم ایمنی کودک، از ابتلا به بسیاری از بیماری‌ها پیشگیری می‌شود. برخی بیماری ها، از جمله بیماری‌های تنفسی، حساسیت‌ها و آلرژی ها، دیابت و چاقی از جمله بیماری‌های قابل پیشگیری با شیر مادر است.
 
رئیسی با بیان اینکه شیر مادر، یکی از کامل‌ترین غذا‌های شناخته شده برای نوزاد است، یادآور شد: در کشور ما، از سال‌ها قبل در مورد ترویج تغذیه با شیر مادر فعالیت شده و در تمامی مراکز بهداشتی و درمانی در این مورد آموزش‌های لازم به مادران داده می‌شود.
 
سیاستگذاری بر تجویز شیرخشک
 
معاون بهداشت وزارت بهداشت تاکید کرد: در مورد استفاده از شیرخشک، سیاستگذاری ما توزیع شیرخشک نیست، بلکه سیاست ما، تجویز شیرخشک است، یعنی شیرخشک همانند دارو، برای نوزادانی که دچار بیماری‌های خاص بوده یا مادرانی که در شیر دادن به کودک دچار مشکل هستند، تجویز شود.
 
رشد ۱۴ درصدی تغذیه با شیر مادر
 
وی گفت: تغذیه با شیر مادر نسبت به سال‌های گذشته، رشد ۱۴ درصدی داشته است و امیدواریم با اطلاع رسانی بیشتر توسط رسانه‌ها و کارشناسان بهداشت، این رشد با شیب بیشتری افزایش پیدا کند.

منبع: خبرگزاری دانشجو  تعداد بازدید : 1136 نوشته شده توسط: ادمین بهسایت

کلمات کلیدی: 
چاپ خبر
آخرین اخبار
سلامت مو و رژیم های غذایی پنجشنبه 15 خرداد 1399 ساعت 12:34
ویتامین دی و بیماری کووید 19 پنجشنبه 1 خرداد 1399 ساعت 13:30
مبتلایان کرونا روزه نگیرند دوشنبه 8 اردیبهشت 1399 ساعت 13:26
نقش پروبیوتیکها در کرونا جمعه 29 فروردین 1399 ساعت 15:7
پربازدید ترین ها

عضویت در خبرنامه

جهت عضویت در خبر نامه ایمیل خود را در قسمت روبرو وارد کنید
شما بعد از عضویت در خبرنامه در هر زمان می توانید با وارد کردن ایمیل خود عضویتتان را لغو کنید
لینک های مفید خدمات الکترونیکی شبکه های اجتماعی تماس با ما
تهران خیابان سئول شمالی شهرک سئول خیابان نسترن کوچه دوم شرقی پلاک 2 طبقه اول
تلفن تماس 1 : 88037734 (+9821)
تلفن تماس 2 : 88037834 (+9821)
پست الکترونیک : behsite@gmail.com