اخبار دیابت نوع 2 پیری مغز و تحلیل شناختی را تسریع می‌کند سه شنبه 10 خرداد 1401 ساعت 19:32
دیابت نوع 2 یکی از بیماری‌‌هایی است که زمینه‌ساز تخریب نورون‌های عصبی می‌شود. محققان بر این باورند که ابتلا به این بیماری روند پیری مغز را تسریع می‌کند و در کاهش قشر خاکستری مغز تاثیر دارد.
دیابت نوع 2 یکی از شایع‌ترین بیماری‌های مزمن است که در 90% موارد نیاز به تزریق انسولین خواهدبود. این بیماری به‌تدریج زمینه‌ساز عوارض جدی مانند آنفارکتوس قلبی، سکته مغزی، نارسایی کلیوی و اختلالات کبد می‌شود که در صورت عدم‌کنترل منظم قند خون به‌سرعت اتفاق می‌افتد.
از جمله دیگر عوارض دیابت نوع 2 می‌توان به تخریب نورون‌های عصبی اشاره کرد. براساس مطالعات اخیر، محققان دریافتند که روند پیری مغز در مبتلایان به این بیماری مزمن حدود 26% نسبت به دیگران افزایش می‌یابد.
برای دستیابی به این نتایج، ارزیابی شناختی جامعی در زمینه مراقبت بالینی از 20 هزار فرد 50 تا 80 ساله انجام شد که بعضی از آنها مبتلا به دیابت نوع 2 بودند. با توجه به این داده‌ها، محققان توانستند تغییرات مغزی و شناختی خاص مرتبط با دیابت را تعیین کنند که مهم‌ترین آنها تغییر در عملکردهای اجرایی مانند یادگیری و انعطاف‌پذیری فکری و سرعت پایین‌تر پردازش مغز است. به گفته محققان، عملکرد شناختی مبتلایان به دیابت نوع 2 به‌طور مداوم و قابل‌توجهی نسبت به افراد سالم هم‌سن و با سطح تحصیلات مشابه کمتر است.
از طرفی گرچه همه افراد با افزایش سن به‌تدریج دچار کاهش قشر خاکستری مغز می‌شوند اما این اتفاق در مورد بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 سریع‌تر دیده می‌شود.
نکته بسیار مهم اینکه روند آسیب نورون‌ها پیش از اینکه دیابت با انجام تست قند خون تشخیص داده‌شود، اتفاق می‌افتد و مدت‌ها پیش از اینکه مصرف دارو یا تزریق انسولین تجویز شود، بیمار دچار این عوارض می شود‌. از همین‌رو؛ تصویربرداری مغزی برای تشخیص زودهنگام و مراقبت در زمینه آسیب‌ نورون‌های مغز در این بیماران ضروری است تا بتوان اقدامات و درمان‌های مؤثر را در کوتاه‌ترین زمان پیشنهاد داد.
مترجم: مریم سادات کاظمی

منبع: elifesciences.org  تعداد بازدید : 447 نوشته شده توسط: مریم سادات کاظمی

کلمات کلیدی:  دیابت نوع 2، مغز، تحلیل شناختی، انسولین
چاپ خبر
آخرین اخبار
پربازدید ترین ها
کرونا با غذا منتقل می شود؟ شنبه 22 آذر 1399 ساعت 0:53
رژیم لاغری دخترانه دوشنبه 4 شهریور 1398 ساعت 13:37
سندروم پیکا چیست سه شنبه 24 دی 1398 ساعت 14:49
چگونه لاغر شویم و لاغر بمانیم یکشنبه 9 خرداد 1400 ساعت 15:18

عضویت در خبرنامه

جهت عضویت در خبر نامه ایمیل خود را در قسمت روبرو وارد کنید
شما بعد از عضویت در خبرنامه در هر زمان می توانید با وارد کردن ایمیل خود عضویتتان را لغو کنید
لینک های مفید خدمات الکترونیکی شبکه های اجتماعی تماس با ما
تهران خیابان سئول شمالی شهرک سئول خیابان نسترن کوچه دوم شرقی پلاک 2 طبقه اول
تلفن تماس 1 : 88037734 (+9821)
تلفن تماس 2 : 88037834 (+9821)
پست الکترونیک : behsite@gmail.com