اخبار سبک تغذیه غربی زمینه تحلیل شناختی و آلزایمر را تسهیل می‌کند دوشنبه 23 خرداد 1401 ساعت 12:12
براساس مطالعه جدید، سبک تغذیه غربی در بروز تحلیل شناختی و آلزایمر تاثیر دارد.
در زمینه ابتلا به بیماری آلزایمر مطالعات مختلفی صورت گرفته که براساس یک پژوهش جدید، محققان به نقش سبک تغذیه غربی در بروز تحلیل شناختی و بیماری‌های نورولوژیک در موش‌های آزمایشگاهی پرداختند. مطالعات پیشین ثابت می‌کرد که تغذیه ناسالم در بروز چاقی و ابتلا به آلزایمر مؤثر است.
طی سال‌های اخیر، تحقیقاتی در زمینه ارتباط بین تغذیه ناسالم غربی با واکنش‌های جدی در بدن به‌‌خصوص سرطان پروستات، سپتیسمی خون و عفونت‌‌های مزمن روده انجام شد. پژوهش اخیر نشان می دهد که این سبک تغذیه بر مغز نیز تاثیر می‌گذارد و زمینه‌ساز بیماری آلزایمر می‌شود.
سبک تغذیه غربی عموما شامل دریافت مقدار زیادی خوراکی‌های پرکالری، چربی‌‌های زیاد و فاقد ریزمغذی‌های کافی است. در مطالعه قبلی، محققان نوعی پپتید (پلیمر کوچک از به‌هم پیوستن اسیدهای آمینه) را به‌عنوان راهی برای مسدودکردن سیگنال‌های سدیم-پتاسیم سلولی شناسایی کردند که با مسدودکردن این سیگنال‌ها، روند چاقی در موش‌هایی که تغذیه پرچرب دارند کاهش می‌یابد. تحقیقات کنونی نشان می‌دهد این سبک تغذیه از طریق افزایش سیگنال در سلول‌های چربی زمینه‌ساز تحلیل شناختی و تخریب نورون‌ها می‌شود زیرا برمغز به‌ویژه هیوکامپ که نقش اساسی در یادگیری و حافظه بلندمدت دارد، اثر می‌گذارد.
برای دستیابی به این نتایج، محققان به تغییر ژن‌ در موش‌های آزمایشگاهی پرداختند. گروهی از موش‌ها به‌مدت 12 هفته رژیم غذایی معمولی و گروهی دیگر رژیم غذایی غربی داشتند. به موش‌ها همچنین آنتی‌بیوتیک داکسی‌سایکلین داده شد تا سیگنال‌های سلول‌های چربی افزایش یابد. محققان متوجه شدند موش‌هایی که سبک تغذیه غربی داشتند به میزان قابل‌توجهی در مقایسه با گروه دیگر اضافه وزن پیدا کردند. همچنین دچار مقاومت قابل‌توجه به انسولین، انرژی کم و کاهش سطح اکسیژن نیز در آنها دیده شد.
علاوه بر این، سبک تغذیه غربی مولکول‌‌های سیتوکین که زمینه‌ساز التهابات بدن هستند را نیز افزایش می‌دهد که ممکن است عامل ابتلا به برخی بیماری‌‌ها به‌خصوص بیماری‌ های استحاله‌ای مغز باشد. محققان به این نکته نیز دست یافتند که رژیم غذایی غربی منجر به تغییرات رفتاری و تغییر در ژن‌ها و سیگنال‌های مشابه با مبتلایان به بیماری‌های آلزایمر و پارکینسون شود.
از همین‌رو محققان توصیه می‌‌کنند که در کنار پرهیز از این نوع عادات غذایی ناسالم به مصرف بیشتر سبزیجات، میوه‌‌ها و چربی‌های سالم که اصول تغذیه مدیترانه است توجه گردد.
مترجم: مریم سادات کاظمی

منبع: iScience  تعداد بازدید : 337 نوشته شده توسط: مریم سادات کاظمی

کلمات کلیدی:  چاقی، آلزایمر، تغذیه، چربی
چاپ خبر
آخرین اخبار
پربازدید ترین ها
کرونا با غذا منتقل می شود؟ شنبه 22 آذر 1399 ساعت 0:53
رژیم لاغری دخترانه دوشنبه 4 شهریور 1398 ساعت 13:37
سندروم پیکا چیست سه شنبه 24 دی 1398 ساعت 14:49
چگونه لاغر شویم و لاغر بمانیم یکشنبه 9 خرداد 1400 ساعت 15:18

عضویت در خبرنامه

جهت عضویت در خبر نامه ایمیل خود را در قسمت روبرو وارد کنید
شما بعد از عضویت در خبرنامه در هر زمان می توانید با وارد کردن ایمیل خود عضویتتان را لغو کنید
لینک های مفید خدمات الکترونیکی شبکه های اجتماعی تماس با ما
تهران خیابان سئول شمالی شهرک سئول خیابان نسترن کوچه دوم شرقی پلاک 2 طبقه اول
تلفن تماس 1 : 88037734 (+9821)
تلفن تماس 2 : 88037834 (+9821)
پست الکترونیک : behsite@gmail.com