توصیه های تغذیه ای _کرونایی دفتر بهبود تغذیه برای بیماران تنفسی

یکی از گروه های در معرض خطر و آسیب پذیر در برابر کرونا ویروس جدید، بیماران تنفسی هستند. این بیماران علاوه بر اینکه باید بیشتر مراقب سلامت شان باشد، بهتر است که یکسری نکات را در تغذیه شان رعایت کنند.
یکی از گروه های در معرض خطر و آسیب پذیر در برابر کرونا ویروس جدید، بیماران تنفسی هستند. این بیماران علاوه بر اینکه باید بیشتر مراقب سلامت شان باشد، بهتر است که یکسری نکات را در تغذیه شان رعایت کنند.
دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهدشات در دستور العملی با عنوان "دستورالعمل راهنمای مدیریت تغذیه در ویروس کرونا" شش توصیه تغذیه ای را به بیماران مبتلا به بیماری های تنفسی ارائه کرده است که در ادامه می آید:
 
- مصرف روزانه کربوهیدرات ها به منظور تامین بخش عمده انرژی و برخی از مواد مغذی ضروری است. این کربوهیدرات ها به دو شکل ساده و پیچیده دسته بندی می شوند. باید توجه کرد که مصرف انواع کربوهیدرات های پیچیده از جمله برنج، انواع نان سبوس دار مانند نان جو و سنگک، ماکارونی های ترجیحاً سبوس دار، رشته و غلات صبحانه، سبزی ها و میوه ها توصیه می شود.
 
- همچنین به منظور سالم و قدرتمند نگه داشتن عضلات تنفسی بیماران، باید منابع غنی از پروتئین را حداقل دو واحد در روز بر اساس گروه های غذایی و رهنمودهای غذایی دریافت کنند. بهترین منابع پروتئین شامل انواع گوشت اعم از گوشت قرمز، مرغ، ماهی و طیور، انواع حبوبات مانند لوبیا، ماش، عدس، نخود و باقالا، تخم مرغ، انواع لبنیات پاستوریزه مانند پنیر، شیر، ماست، کشک و دوغ و انواع آجیل های بدون نمک است.
 
- به منظور تامین بخشی از انرژی مورد نیاز روزانه و تامین برخی از اسیدهای چرب ضروری و ویتامین های محلول در چربی، باید به صورت روزانه از روغن ها و چربی های خوراکی استفاده شود. روغن گیاهی یا روغن نباتی شامل آفتابگردان، سویا، پنبه دانه، زیتون، روغن گردو، کنجد، کلزا و ... است. البته باید توجه کرد که روغن هایی مانند زیتون، کلزا، کنجد و روغن آفتابگردان و ... برای سرخ کردن مناسب نیستند و برای پخت و پز مناسب ترند. در ضمن این روغن ها به دلیل خواص آنتی اکسیدانی طبیعی که دارند، مانند ترکیبات پلی فنلی و ویتامین E و بتاکاروتن، دارای ارزش غذایی تغذیه ای فراوانی بوده و باید در برنامه غذایی گنجانده شوند. البته توجه داشته باشید که مصرف روغن ها و چربی های حیوانی شامل کره، روغن ماهی پیه، دنبه و ... باید محدود شود.
 
- در عین حال مصرف مقدار مناسب آب باعث می شود که ترشحات درون مجاری هوایی رقیق تر شده و راحت تر حرکت کرده و تخلیه شوند. بر همین اساس مصرف شش تا هشت لیوان آب و یا سایر مایعات به صورت روزانه توصیه می شود.
 
- همچنین مصرف شش الی چهار وعده غذایی کوچک و با حجم کم در طول روز به جای مصرف دو تا سه وعده غذایی حجیم توصیه می شود تا دیافراگم حرکت آزادانه به سمت بالا و پایین داشته باشد. در صورتی که مصرف برخی مواد غذایی خام منجر به نفخ شدید و اختلال در تنفس فرد می شود، مصرف آن را کاهش دهید.
 
- باید توجه کرد که غذاهایی که حاوی مقادیر زیادی چربی و نمک است، موجب تحریک سیستم ایمنی بدن می شود و می تواند به ایجاد تورم و التهاب قسمت های مختلف بدن از جمله مجاری تنفسی و مسیرهای هوایی منجر شود. بنابراین مصرف غذاهای حاوی مقادیر زیادی سدیم در مواد غذایی مانند انواع کنسروها، شوریجات و غذاهای فرآوری شده مانند سوسیس و کالباس وجود دارد که مصرف آن ها باید محدود شود.
نام و نام خانوادگی:  
پست الکترونیک:  
متن پیام:  
 بازسازی
کد امنیتی :  

عضویت در خبرنامه

جهت عضویت در خبر نامه ایمیل خود را در قسمت روبرو وارد کنید
شما بعد از عضویت در خبرنامه در هر زمان می توانید با وارد کردن ایمیل خود عضویتتان را لغو کنید
لینک های مفید خدمات الکترونیکی شبکه های اجتماعی تماس با ما
تهران خیابان سئول شمالی شهرک سئول خیابان نسترن کوچه دوم شرقی پلاک 2 طبقه اول
تلفن تماس 1 : 88037734 (+9821)
تلفن تماس 2 : 88037834 (+9821)
پست الکترونیک : behsite@gmail.com