بشقاب غذای سالم و سیاره زمین

 برای تولید مواد غذایی حیوانی لازم است زمین‌های بیشتری مورد استفاده قرار گیرد و تغییرات بیشتری در منابع طبیعی زمین ایجاد شود. برای تأمین چراگاه‌ها لازم است زمین‌های بیشتری تخریب شوند و جنگل‌های بیشتری تبدیل به علفزار برای چرا و تغذیه حیوانات شوند. در صورتی که برای تولید محصولات زراعی و کشاورزی، این تغییر کاربری زمین بسیار کمتر است.
غذای متفاوت، تأثیر متفاوت نیز دارد. در شکل زیر تأثیرات متفاوت غذاهای متفاوت بر سیاره زمین نشان داده شده است. در این تصویر، غذاهای حیوانی در سمت راست و غذاهای گیاهی در سمت چپ نمودار دیده می‌شوند.
میله نارنجی در این نمودار نشاندهنده میزان انتشار گازهای گلخانه‌ای است. منظور از گازهای گلخانه‌ای، گازهای تولید شده ناشی از سوخت‌های فسیلی است. این گازها عبارتند از؛ مانند دی‌اکسیدکربن، متان، نیتروزاکسید، ازن و کلروکلورورکربن‌ها. بر اساس مطالعات انجام شده، در مقایسه با غذاهای گیاهی، تولید غذاهای حیوانی مانند گوشت قرمز، گوشت پرندگان، تخم مرغ، آبزیان (پرورشی) و لبنیات، گازهای گلخانه‌ای بیشتری به جو منتشر می‌کند. در بین غذاهای حیوانی، لبنیات و گوشت قرمز به ویژه گوشت گاو، تأثیرات بیشتری دارند.
دوباره به شکل نگاه کنید. میله‌های سبز نشاندهنده میزان استفاده از زمین است. برای تولید مواد غذایی حیوانی لازم است زمین‌های بیشتری مورد استفاده قرار گیرد و تغییرات بیشتری در منابع طبیعی زمین ایجاد شود. برای تأمین چراگاه‌ها لازم است زمین‌های بیشتری تخریب شوند و جنگل‌های بیشتری تبدیل به علفزار برای چرا و تغذیه حیوانات شوند. در صورتی که برای تولید محصولات زراعی و کشاورزی، این تغییر کاربری زمین بسیار کمتر است.
آب شیرین، یکی از منابع کلیدی تولید و پرورش مواد غذایی حیوانی و گیاهی است و عمدتاً یا وابسته به باران است یا از طریق آبیاری زمین تأمین می‌شود. به میله‌های آبی در شکل نگاه کنید، میانگین مصرف آب شیرین در محصولات حیوانی در مقایسه با محصولات کشاورزی بسیار بالاتر است و در این میان میزان نیاز به آب برای تولید گوشت گاو از سایر منابع بیشتر است.


غذا، نقطه تلاقی سلامت بشر و سیاره زمین

غذا، قویترین اهرم بهینه سازی سلامتی انسان و پایداری محیط زیست است. با این وجود، مسئله غذا، هم  مردم دنیا و هم کره زمین را تهدید می کند. چالش بزرگی که بشریت در حال حاضر با آن روبروست، تهیه یک رژیم غذایی سالم است که بتواند سیستم غذای پایدار برای جمعیت در حال رشد جهان نیز تأمین کند. به یاری تکنولوژی و راهکار پیشنهادی دانشمندان، تاکنون تولید کالری جهانی غذا به طور کلی با رشد جمعیت همگام بوده، اما بیش از 820 میلیون نفر در دنیا، هنوز غذای کافی نمی‌خورند و بسیاری دیگر از مردم دنیا، رژیم‌های غذایی با کیفیت پایین یا غذای زیاد مصرف می‌کنند.
 
در حال حاضر، رژیم غذایی ناسالم بیش از الکل، مواد مخدر، دخانیات و ... بشر را در معرض خطر مرگ و میر قرار می‌دهد. تولید مواد غذایی در سطح جهانی، ثبات آب و هوا و تاب‌آوری اکوسیستم را تهدید می‌کند و بزرگترین عامل تخریب محیط زیست و تخطی از مرزهای سیاره‌ای است.
روی هم رفته می‌توان گفت، زمین و زیستگاه ما  در معرض نابودی و انقراض است. یک تغییر اساسی و پرشتاب در سیستم جهانی غذا مورد نیاز است. اگر اقدامی در این زمینه صورت نگیرد، کودکان امروز، زیستگاهی را از نسل ما تحویل خواهند گرفت که بیشتر افراد در آن، از بیماری‌ها و سوءتغذیه رنج خواهند برد و سیاره‌ای که در معرض نابودی است. 
 
 
https://www.hsph.harvard.edu
Willett W, Rockström J, Loken B, Springmann M, Lang T, Vermeulen S, et al. Food in the Anthropocene: the EAT–Lancet Commission on healthy diets from sustainable food systems. The Lancet2019 Jan 16
EAT. Summary Report of the EAT-Lancet Commission2019.

مطالب مرتبط با مقاله :


نام نویسندهعالمه حریری فر
تاریخ1400/03/10
کلمه های کلیدیتغییرات اقلیمی
نام و نام خانوادگی:  
پست الکترونیک:  
متن پیام:  
 بازسازی
کد امنیتی :  

عضویت در خبرنامه

جهت عضویت در خبر نامه ایمیل خود را در قسمت روبرو وارد کنید
شما بعد از عضویت در خبرنامه در هر زمان می توانید با وارد کردن ایمیل خود عضویتتان را لغو کنید
لینک های مفید خدمات الکترونیکی شبکه های اجتماعی تماس با ما
تهران خیابان سئول شمالی شهرک سئول خیابان نسترن کوچه دوم شرقی پلاک 2 طبقه اول
تلفن تماس 1 : 88037734 (+9821)
تلفن تماس 2 : 88037834 (+9821)
پست الکترونیک : behsite@gmail.com