هشدار دکتر شیخ الاسلام در باره کمبود ویتامین دی

کمبود ویتامین D در کشور ما شایع است به طوری که وزارت بهداشت تصمیم داشته و دارد یک یا چند  ماده غذایی را با این ویتامین غنی کند . 
البته از سال ۱۳۸۳ قرار بود روغن خوراکی با ویتامین D  در اردبیل و آذربایجان شرقی که کمبود ثابت شده بود و کودکان به گزارش پزشکان بیش از معمول ریکتز (پاهای پرانتزی) داشتند  روغن این دو استان غنی شود و کمیته کشوری نیز آنرا تصویب کرده بود ولی با آمدن دولت نهم موضوع کنار گذاشته شد .
در حال حاضر این کمبود شدید تر شده است و چون امکان دستیابی بدن به ویتامین D مورد نیاز  از طریق غذا امکان پذیر نیست توصیه میشود کسانی که کمبود دارند  از مکمل ویتامین D3 روزانه هزار واحد بین المللی و یا هرماه یک کپسول ۵۰ هزار واحدی مصرف کنند. البته مقدار مصرف باید با توجه به میزان کمبود در هر فرد و با تجویز متخصص تغذیه یا پزشک مشخص شود.
 تابیدن ۱۵ تا بیست دقیقه  نور خورشید روی پوست  (نه از پشت شیشه ) می تواند ویتامین D بدن را تامین کند ولی کسانی که این امکان را به هر دلیلی ندارند و یا در هوای آلوده زندگی می کنند و یا از ضد آفتاب ها برای حفاظت پوست استفاده می کنند  بهتر است از مکمل استفاده کنند . تحقیقات ملی میزان شیوع کمبود ویتامین D را در استانهای مختلف از متوسط تا شدید گزارش کرده است بنابراین بهتر است همه ما، خودمان مراقب سطح ویتامین در خونمان باشیم و اگر تردید داریم حتما با مشورت با متخصص تغذیه و یا پزشک برای آزمایش میزان آن اقدام کنیم و اگر کمبود داریم حتما از مکمل استفاده کنیم .
کمبود ویتامین Dدر جذب کلسیم نیز اخلال ایجاد می کند و اگر کمبود ادامه داشته باشد احتمال ابتلا به پوکی استخوان بیشتر می شود.
دکتر ربابه شیخ الاسلام مدیر .پایگاه خبری تخصصی بهسایت ایران
نام نویسندهدکتر ربابه شیخ الاسلام
تاریخ1397/05/17
کلمه های کلیدیویتامین دی, کمبود ویتامین دی ,vit D
نام و نام خانوادگی:  
پست الکترونیک:  
متن پیام:  
 بازسازی
کد امنیتی :  

عضویت در خبرنامه

جهت عضویت در خبر نامه ایمیل خود را در قسمت روبرو وارد کنید
شما بعد از عضویت در خبرنامه در هر زمان می توانید با وارد کردن ایمیل خود عضویتتان را لغو کنید
لینک های مفید خدمات الکترونیکی شبکه های اجتماعی تماس با ما
تهران خیابان سئول شمالی شهرک سئول خیابان نسترن کوچه دوم شرقی پلاک 2 طبقه اول
تلفن تماس 1 : 88037734 (+9821)
تلفن تماس 2 : 88037834 (+9821)
پست الکترونیک : behsite@gmail.com