درمان‌های اختصاصی کروناویروس وابسته به نوترینت‌ها

 متخصصین تغذیه و درمانگرانی که در حال درمان مبتلایان هستند به کاربرد و نقش این مواد مغذی که از طریق رژیم غذایی در اختیار بیماران قرار خواهد گرفت توجه کرده و در تنظیم رژیم غذایی بیماران لحاظ کنند.

فلاونوئیدها

فلاونوئیدها، گروهی از ترکیبات طبیعی با ساختارهای فنولی و دارای چند زیرگروه از جمله فلاون‌ها، فلاونول‌ها و ایزوفلاون‌ها هستند که در میوه‌ها، سبزیجات، غلات، پوست درختان، ریشه، ساقه، گل، چای و شراب یافت می‌شوند. این ترکیبات دارای خصوصیات آنتی‌اکسیدانی، ضدالتهابی، ضدجهش‌زا و ضدسرطان‌زایی بوده و سبب مهار چندین آنزیم، از جمله گزانتین‌اکسیداز (XO)، سیکلواکسیژناز (COX)، لیپوکسیژناز و فسفوئینوزید 3-کیناز می‌شوند. برخی از مشتقات این ترکیب در آنفولانزا H1N1 2009 موثر بودند. این ترکیبات قدرت اتصال به نورامینیداز ویروس H1N1 را داشتند. همچنین برخی از فلاونوئیدها می‌توانند ورود ویروس هپاتیت C را مهار کنند. به همین دلیل برخی از زیرمجموعه‌های این ترکیبات کاندید پیشنهادی درمان اختصاصی کرونا ویروس هستند. فعالیت ضد کروناویروس برخی از فلاونوئیدها (Herbacetin، rhoifolin و pectolinarin) به دلیل مهار پروتئاز 3CLpro کروناویروس می‌باشد. همچنین بر اساس مطالعات قبلی، سایر فلاونوئیدها (Herbacetin ،isobavachalcone ، quercetin 3βdglucoside و helichrysetin) فعالیت آنزیمی 3CLpro در ویروسMERSCoV  وSARSCoV  را مهار کردند.

نیکوتین آمین

نیکوتینامین یک لیگاند مهم فلزی در گیاهان و یک مهارکننده آنزیم تبدیل کننده آنژیوتانسین 2 (ACE-2) محسوب می‌شود که در دانه سویا وجود دارد. آنزیم ACE-2 به عنوان یک گیرنده برای ورود کروناویروس COVID-19 مطرح شده است. ابتدا کروناویروس به گیرنده سلول میزبان متصل شده و سپس، پروتئین SPIKE  یا میخکی شکل روی ویروس بوسیله پروتئولیز شکسته شده و پوشش ویروس با سلول میزبان ادغام می‌شود. نیکوتین آمید به عنوان یک ترکیب مهار کننده آنزیم ACE-2 می‌تواند این فرایند را مهار سازد. بنابراین، یکی دیگر از گزینه‌های بالقوه است که می‌تواند برای کاهش عفونت COVID19 استفاده شود.

سایر نوترینت‌های مطرح شده به عنوان درمان ضدویروسی  

آلفا لیپوئیک اسید

α‐لیپوئیک اسید (ALA)، یک ترکیب دی سولفید طبیعی است که به عنوان یک کوآنزیم سلولی عمل می‌کند و سال‌ها است برای درمان پلی‌نوروپاتی و اختلالات کبدی استفاده می‌شود. ALA، فعالیت آنتی‌اکسیدانی نیز دارد. علاوه بر این، ALA در بهبود سطح گلوتاتیون داخل سلولی (GSH) و عادی سازی استرس اکسیداتیو ناشی از دگزامتازون در مرغ نقش دارد. استرس اکسیداتیو در سلول‌های میزبان عامل مهمی در عفونت کوروویروس انسانی E229 است. از سوی دیگر، کمبود گلوکز 6‐فسفات دهیدروژناز (G6PD) فاکتور دیگری است که باعث تقویت عفونت کوروویروس E229 انسان می‌شود. علاوه بر این، ALA به طور مجزا از G6PD، می‌تواند حساسیت به عفونت کروناویروس 229E انسانی را کاهش دهد. همچنین، ALA برای مهار تکثیر HIV-1 مؤثر است. به این ترتیب، ALA نیز می‌تواند به عنوان یک درمان اختیاری برای این ویروس جدید مورد نظر قرار گیرد.

استرادیول‌ها و فیتواستروژن

به طور کلی زنان پاسخ‌های ایمنی قوی‌تری نسبت به مردان دارند، که می‌تواند منجر به پاسخ بهتر زنان به درمان و رهایی از ویروس شود. بررسی‌های اپیدمیولوژیکی نشان داد بعد از عفونت SARSCoV، مردان میزان مرگ و میر بالاتری نسبت به زنان داشتند. در حین شیوع MERS ، میزان بروز این بیماری در مردان تقریباً دو برابر زنان و میزان مرگ و میر آن تقریباً برابر بود. علاوه بر این، مطالعات حیوانی نشان داده، موش‌های نر نسبت به موش‌های ماده همسن خود، نسبت به عفونت SARSCoV حساس‌تر هستند.

نام نویسندهعالمه حریری فر
تاریخ1399/01/17
کلمه های کلیدی
نام و نام خانوادگی:  
پست الکترونیک:  
متن پیام:  
 بازسازی
کد امنیتی :  

عضویت در خبرنامه

جهت عضویت در خبر نامه ایمیل خود را در قسمت روبرو وارد کنید
شما بعد از عضویت در خبرنامه در هر زمان می توانید با وارد کردن ایمیل خود عضویتتان را لغو کنید
لینک های مفید خدمات الکترونیکی شبکه های اجتماعی تماس با ما
تهران خیابان سئول شمالی شهرک سئول خیابان نسترن کوچه دوم شرقی پلاک 2 طبقه اول
تلفن تماس 1 : 88037734 (+9821)
تلفن تماس 2 : 88037834 (+9821)
پست الکترونیک : behsite@gmail.com