شیر مدرسه در گفتگو با دکتر شیخ الاسلام (قسمت دوم)

یکی از سختی های اقدامات بین بخشی در کشور ما این است که هر ارگان می‌خواست این عمل را به نام خودش ثبت کند اما مهم ترین دلیل توقف برنامه، بودجه بود. علاوه بر این زنجیره سرد کامل نبود ،شیر در بعضی مناطق به موقع نمی رسد ،گاهی شید چند روز نمی آمد و یک مرتبه سهمیه سه روز به مدرسه می رسید و یخچال مناسب برای نگهداری نبود .

چرا این طرح متوقف شد؟

یکی از سختی های اقدامات بین بخشی در کشور ما این است که هر ارگان می‌خواست این عمل را به نام خودش ثبت کند اما مهم ترین دلیل توقف برنامه، بودجه بود. علاوه بر این زنجیره سرد کامل نبود ،شیر در بعضی مناطق به موقع نمی رسد ،گاهی شید چند روز نمی آمد و یک مرتبه سهمیه سه روز به مدرسه می رسید و یخچال مناسب برای نگهداری نبود .
برنامه ما این بود که به تدریج از شیر استریل استفاده کنیم که نیاز به یخچال و زنجیره سرد نباشد ولی صنایع شید ادعا میکردند بودجه ای به آنها نداده اند و همه طلبکار بودند . شیر قیمتش ثابت نمی ماند و من که هدفم دادن شیر استریل غنی شده به کودکان کشور بود هیچ مسئول دلسوزی و عزمی ملی را که ما را به رسیدن این آرزو کمک کند در اطرافم نمی دیدم .

کمبود بودجه یا افزایش قیمت شیر باعث توقف توزیع شیر مدرسه شد؟

 هر دو' از یک سو مواد خام و نهاده ها که صنایع شیر می خریدند روز به روز گرانتر می شد و از سوی دیگر حقوق کارگران کارخانه ها با افزایش روبرو شده بود و صنعت برای اینکه سر پا بماند می بایست افزایش قیمت بدهد و البته اتحادیه خیلی تلاش می کرد که با ارسال گزارش و مشکلات راه حل اصولی پیدا کند ولی مسئولین وقت بسیار بی مهری به این برنامه سلامت بخش برای کودکان کردند و صنعت شیر را در شرایط بدی گذاشتند. از طرف دیگر تعهد دولت برای دادن همان مقدار بودجه عملی نمی شد و پرداخت ها به موقع انجام نمی شد.
 

آیا طرح منجر به افزایش سرانه شیر شد؟

در همان تاریخی که شیر مدرسه توزیع می‌شد مصرف سرانه شیر در کشور ما پایین بود. این برنامه را گذاشته بودیم تا کودکان شیر بخورند و با طعم آن آشنا شوند. اگر یک وعده هم در روز شیر بخورند بهتر از نخوردن آن است اما متاسفانه هم دولت خسران کرد و هم اینکه صنایع شیر می‌توانستند فشار بیشتری بیاورند تا با همکاری همدیگر به سمت تصحیح وضعیت تغذیه کودکان پیش بروند. در نهایت برنامه شیر مدرسه نتوانست نقش پررنگی در فرهنگ سازی داشته باشد؛ چرا که این برنامه ادامه پیدا نکرد. گاهی شیرها بدمزه بودند و همچنین سیستم توزیع ما درست نبود و زنجیزه سرد رعایت نمی‌شد. مثلا یا یک دفعه آن را به دست دانش‌آموز می‌رساندند و یا اصلا به موقع دستشان نمی رسید. چند سال ما این طرح را اجرا کردیم اما هنوز هم دیر نیست که توجیهی اقتصادی برای اجرای این برنامه تهیه شود تا با فکری بیشتر و همکاری عمیق‌تر با آموزش و پرورش آن را اجرا کنیم.

آیا آن زمان ظرفیت کافی برای تولید این مقدار را شیر داشتید؟

بله ما کارخانه‌های متعددی در استان‌های متفاوت داریم. این کارخانه‌ها به میزان کافی شیر تولید می‌کنند اما از صنایع شیر حمایت نشد. برنامه شیرمدرسه آنقدر برای کشور اهمیت داشت که هم یارانه خوبی به آن بدهند و هم صنایع شیر کمک کنند تا به خاطر میسر نبودن زنجیره سرد، شیرهای استریل ارائه کنند.
 

آیا شما پیغامی دارید که بخواهید مسئولین بشنوند

بله متاسفم که بگویم با وجود عزم ملی برای حمایت از تولید داخلی در مورد صنعت شیر کم‌کاری شده است . جریان استفاده از روغن پالم که توسط.آقای دکتر هاشمی (وزیر وقت وزارت بهداشت) مطرح و به شدت رسانه ای شد آن هم در حالی که تنها چند  کارخانه‌ آنهم با مجوز خود اداره کل غذا در سازمان غذا و داروبه بعضی  از مواد لبنی و نه شیر پالم اضافه کرده بودند ضربه بزرگی به میزان مصرف شیر و فر آورده های لبنی وارد کرد. اتهام به روغن پالم که نوع خوب آن در تمام جهان مصرف خوراکی دارد و در کشور ما هم وارد و مصرف میشود موجب شد مردم به صنعت شیر که سالها با تلاش با پاستوراسیون واستریل کردن شیر با کیفیت را در اختیار می گذاشت و موجب ریشه کن شدن بیماریهایی مانند تب مالت شده بود پشت کنند
نتیجه تلخ اینکه مردم مجددا به استفاده از شیر های فله ای رو آوردند و مغازه های شیر سنتی که سالها اداره کل بهداشت محیط در کاهش تعداد آنها موفق شده بود در هر کوی و برزن راه افتاد و استفاده از شیر غیر پاستوریزه که خودش منجر به مشکلات بیشتری مانند تب مالت می‌شود. نتیجه این رسانه ای کردن موضوع روغن پالم بود بطوریکه مردم خیال می کردند روغن پالم یک سم است و مصرف آن خطرناک است

 

.

تب مالت با زحمت کارکنان بهداشتی کشور سالها بود که کنترل شده بود متاسفانه بیماری که مدت ها وجود نداشت و به همین دلیل تشخیص آن برای پزشکان که این بیماری را در جامعه ندیده بودندسخت بود چون باور نمی کردند که کسانی شیر غیر پاستوریزه بخورند وقتی بیمار درمانهای مختلف و غیر تخصصی را طی می کند متوجه می‌شوند که بیمار شرایط بدی پیدا کرده است و باید حتما توسط فوق تخصص دیده شود و با داروهای گران و دوره طولانی و تحمل رنج فراوان خود بیمار و خانواده اش درمان شود.
همچنین در دوره دولت نهم هم بسیاری از برنامه‌های مفید تغذیه ای که هدفش سلامت جامعه و کودکان بود متوقف یا بدون حمایت شد. برای مثال برنامه غنی‌سازی آرد را لغو و توزیع نمک غیریددار آنهم نمک آلوده به فلزات سنگین دریاچه ارومیه را آزاد کردند . این جریان‌ها باعث شد که برنامه توزیع شیر هم در مدارس کمرنگ شده و تعداد روزها یی که شیر توزیع می شود کاهش پیدا کند و همکاری صنایع شیر هم کمتر شود. اینگونه شد که   آرزو های من برای تکمیل و ارتقای برنامه شیر مدرسه برای توزیع شیر استریل غنی با ویتامین‌های D و A و کلسیم همزمان با بازنشسته شدنم در دولت متوقف شد.
نام نویسندهبهسایت ایران
تاریخ1398/07/17
کلمه های کلیدیشیر مدرسه,دکتر ربابه شیخ الاسلام
نام و نام خانوادگی:  
پست الکترونیک:  
متن پیام:  
 بازسازی
کد امنیتی :  

عضویت در خبرنامه

جهت عضویت در خبر نامه ایمیل خود را در قسمت روبرو وارد کنید
شما بعد از عضویت در خبرنامه در هر زمان می توانید با وارد کردن ایمیل خود عضویتتان را لغو کنید
لینک های مفید خدمات الکترونیکی شبکه های اجتماعی تماس با ما
تهران خیابان سئول شمالی شهرک سئول خیابان نسترن کوچه دوم شرقی پلاک 2 طبقه اول
تلفن تماس 1 : 88037734 (+9821)
تلفن تماس 2 : 88037834 (+9821)
پست الکترونیک : behsite@gmail.com