اهمیت تغذیه دوران کودکی

تغذیه مناسب دوران کودکی اهمیت ویژه دارد و از مراقبتهای اصلی این دوران به شمار می آید. کودکان گرسنگی را فریاد می زنند . در دوران قبل از دبستان، این نیاز ها بسیار بیشتر از دوران مدرسه و حتی یک فرد بالغ است، چون رشد بسیار سریع است.
تغذیه مناسب دوران کودکی اهمیت ویژه دارد و از مراقبتهای اصلی این دوران به شمار می آید. کودکان گرسنگی را فریاد می زنند . در دوران قبل از دبستان، این نیاز ها بسیار بیشتر از دوران مدرسه و حتی یک فرد بالغ است، چون رشد بسیار سریع است.
کودکان و نوجوانان مبتلا به سوء تغذیه توانایی کمتری برای کار بدنی و فکری دارند. کودکان جوامع فقیر بیشتر در معرض آسیب های ناشی از فقر هستند. فقری که خودشان نقشی در بوجود آمدن آن نداشته اند. کمبود های غذایی ،خصوصا در سنین پایین ممکن است با کاهش شدید توانمندی های ذهنی زندگی آنها را تا اخر عمر با مشکلات متفاوت مواجه کند .اگر منطقه ای مبتلا به سوء تغذیه باشد آن منطقه توسعه کافی پیدا نمی کند و فقیرترمی شود و همانطور فقر موجب تشدید سوتغذیه و افزایش بیماری و مشکلات متعاقب آن مانند دزدی ،سرقت ، بزه کاریهای متفاوت  فحشا و... می شود 

 
تغذیه مناسب دوران کودکی موجب توانمندی او در بزرگسالی می شود

رشد سریع کودک نیاز به مواد مغذی را افزایش می دهد


می دانیم کودک از زمانی که به دنیا می آید با حدود سه کیلو وزن، دومیلیارد سلول و صد میلیارد نورون یا سلول عصبی دارد که مغز او را می سازد . جسم در حال رشد کودک به مواد غذایی مفید با کیفیت بالا نیاز دارد تا سلولهای متفاوت در حال رشد را تغذیه کند ،به همین دلیل توصیه به مکیدن پستان بلافاصله از بدو تولد ، تغذیه انحصاری با شیر مادر تا 6 ماهگی توصیه می شود که البته بدلیل کمبود ویتامین A و D در جیره غذایی تنها مصرف این 2 ریزمغذی حیاتی بصورت قطره خوراکی  در این 6 ماه برای کودک مجاز است، از6 ماهگی به بعد  همراه با تغذیه باشیر مادر غذای کمکی آغاز می شود و به دلیل نیاز بالای کودک به آهن، قطره آهن نیز در همین زمان تجویز می شود .

معده کودک کوچک است با غلات حجیم شده آن را پر نکنیم

معده کودک کوچک است و باید مراقب بود که این معده کوچک با غذاهایی که دانسیته انرژی پایینی دارند پر نشود چون وقتی معده پر است، احساس سیری نمی گذارد کودک غذای دیگری بخورد برای مثال مصرف غلات حجیم و شور که متاسفانه خرید و مصرف آنها در بعضی از مهد کودک ها و مدارس رواج دارد.
متاسفانه از ده ها سال پیش و شور بختانه در حال حاضر نیز انواع این تنقلات در کشور ما تولید و به شدت تبلیغ می شود، انواع ذرت بو داده می تواند با جذب آب، 9 برابرشود و حجم کوچک معده کودک را پر کند و احساس سیری موجب شود که کودک از غذای خوب سفره محروم شود.


معده کودک کوچک است با غلات حجیم شده آن را پر نکنیم

غفلت از تغذیه مناسب کودک = افزایش بار بیماری 

کودکان از سن 3 سالگی خصوصا اگر در خانواده فرزند دیگری بدنیا بیاید مورد غفلت های زیاد از جمله غفلت از تغذیه کامل قرار می گیرند . آنها گاهی برای جلب توجه پدر و مادر غذای خود را نمی خورند و بعد با خوردن شکلات و مواد غذایی که ارزش تغذیه ای ندارند گرسنگی خود را فرو می نشانند . بد غذایی کودکان از یک سالگی تا دوره پیش دبستانی یکی از مشکلات شایع است که علت اصلی آن بی نصیب ماندن کودک از توجه کافی و یا تلافی بی اعتنایی پدر یا مادر است که متاسفانه موجب عادت های بد غذایی شده و در دوران مدرسه ادامه پیدا می کند .
خوردن اسنکهای شور و افزایش مصرف شکلات و غذاهای شیرین ذائقه کودکان را تغییر می دهد  به همین دلیل آنها با طعم انواع سبزیها ،صیفی جات آشنا نیستند و حتی از غذاهای خانگی  استفاده نمی کنند . این مسئله چنان حاد شده است که با افزایش وزن و چاقی در سنین پایین تر و دوره جوانی احتمال بروز انواع بیماریها مانند دیابت بیماریهای قلب و عروق را پیدا می کنند.
نام نویسندهدکتر ربابه شیخ الاسلام
تاریخ1398/06/26
کلمه های کلیدیرشد سریع کودک,تغذیه مناسب دوران کودکی
نام و نام خانوادگی:  
پست الکترونیک:  
متن پیام:  
 بازسازی
کد امنیتی :  

عضویت در خبرنامه

جهت عضویت در خبر نامه ایمیل خود را در قسمت روبرو وارد کنید
شما بعد از عضویت در خبرنامه در هر زمان می توانید با وارد کردن ایمیل خود عضویتتان را لغو کنید
لینک های مفید خدمات الکترونیکی شبکه های اجتماعی تماس با ما
تهران خیابان سئول شمالی شهرک سئول خیابان نسترن کوچه دوم شرقی پلاک 2 طبقه اول
تلفن تماس 1 : 88037734 (+9821)
تلفن تماس 2 : 88037834 (+9821)
پست الکترونیک : behsite@gmail.com