سبد و سفره غذایی؛ به مناسبت هفته آموزش تغذیه
تغذیه سنتی  مردم جهان همگی از دو واژه سبد وسفره شکل می گیرد سبدی که ما هر روز مواد غذایی مورد نیازمان را در آن به خانه می آوریم و سفره یعنی چگونگی ترکیب و تولید غذای مورد علاقه مان از سبد خریداری شده و ایده آل این است که انتخاب موادغذایی درون سبد و غذای آماده شده بر سر سفره بتواند سلول های ما را سیر کند تا سلول های متفاوت که هر کدام نقشی ویژه در ادامه حیات ما دارند بتوانند با توانمندی و سرشاری وظیفه خود را انجام دهند و سلامتی هدیه یک سبد و سفره متوازن ، متعادل و متنوع است.
انتخاب مواد غذایی که هر روز وارد این سبد می شود به عواملی چون بودجه خانواده و سهمی از بودجه که برای خرید غذا اختصاص می یابد از طرفی و از طرف دیگر به سلیقه و ذائقه عدادات غذایی فردی که از انواع مواد غذایی موجود در بازار انتخاب می کند بستگی دارد بنابراین دانش تغذیه ای این فرد که معمولا زن خانواده است نقش مهمی در چگونگی شکل گیری ذائقه افراد خانواده و سلامت آنها دارد.
ولی این شیوه سنتی در حال تغییر است و اغلب جوامع شهری و خصوصاً جوانان به جای انتخاب سبد و سفره  ، خود را در فست فودها ، رستوران ها ، غذاهای خیابانی و سلف سرویس ها می یابند و در شیوه جدید زندگی شهر نشینی که ماشین و حرکت و کار بیش از حد را به خانواده های جوان تحمیل می کند روند انتخاب سبد و تولید غذاهای خانگی برای داشتن سفره کمرنگ شده است ولی آنچه قابل توجه و تعمق است این است که همین غذایی که می خوریم در هرکجا که باشد باید انرژی ، املاح و ویتامین های مورد نیاز میلیونها سلول متفاوت را تامین کند و یا شاید باید روش آموزش ما نیز تغییر کند.
نام بیماری هایی چون چاقی ، دیابت ، افزایش فشار خون ، بیماریهای عروقی قلب و مغز ، سکته های قلبی و مغزی ، مشکلات مفصلی و استخوانی و پوکی استخوان برای زوج جوانی که هر دو درگیر کار بیرون از منزل برای کسب درآمدی که بتواند چرخ زندگی آنان را بچرخاند  هستند واژه هایی غریب نیستند ولی آنان اکثرا این بیماری ها را مشکل پدر و مادر ها و پیرها می دانند و جوانی خود را پاینده تر از آن می پندارند که درگیر چنین مشکلاتی شوند غافل از اینکه بیماری های غیر واگیر و یا بیماری های مرتبط با شیوه نامناسب تغذیه خیلی زود تر از آنکه پدران و مادرانشان به آن مبتلا شده اند آنها را درگیر می کند.
سازمان بهداشت جهانی از سال ۲۰۰۰ تلاش دارد به متولیان سلامت کشورها این نکته ظریف را در میان گذارد که همانطور که الگوی بیماری ها درحال تغییراست باید تفکرها و سیاست ها و ساختارهای موجود را نیز برای مقابله با بیماری های جدید تغییر داد.
برای مبارزه با بیماری های غیر واگیر ، پیشگیری ها باید از دوران جنینی آغاز شود . تغذیه نامناسب جنین دردوران بارداری مادر می تواند اثرات زیان باری در دوران بزرگسالی کودک داشته باشد . دوران کودکی زمان ساختن ذائقه کودک است .آموزش تغذیه در تمام سطوح از کودکستان تا دانشگاه ها نقش موثری در پیشگیری از بیماری های دژنراتیو دوران میانسالی دارد.
تدوین راهنماهای غذایی در کشورها ، تلاش برای شناساندن راهنماها که معمولاً با شکل های متفاوت مانند بشقاب ، هرم یا رنگین کمان طراحی می شوند ، شاساندن مفهوم دقیق تنوع و تعادل در تغذیه ، استفاده از همه گروه های غذایی توجه به کاهش مصرف نمک ، چربی های اشباع شده و اسیدهای چرب ترانس محدود کردن مصرف قندها و مصرف بیشتر سبزیجات ، میوه ها و حبوبات استفاده از غلات کامل و نان کامل ( سبوس دار) افزایش تعداد مواد غذایی مصرفی روزانه و تحرک و   فعالیت های بدنی مناسب از جمله آموزش هایی است که هر چه برای جا انداختن آنها سرمایه گذاری شود موجب توانمندی افراد ، سلامت دوران های سالمندی ، کاهش بار بیماری ها و یا به عقب افتادن بیماری و نهایتاً به نفع اقتصاد کشور خواهد شد مداخله های هدفمند برای پیشگیری از بیماری های غیرواگیر و همچنین پیشگیری از کمبودهای تغذیه ای خصوصاً کمبود ریز مغذی ها به گونه ای شگفت آور هزینه های درمانی جامعه را کاهش می دهد.
فراموش نکنیم دانسته های افراد در زمینه های مختلف از جمله تغذیه ریشه در فرهنگ خانوادگی دارد . این دانش فرهنگ و عادات از طریق خانواده در نسل ها گردش می کند و به دنبال خود عوارض و بیماری ها از نسلی به نسل دیگر تسری می دهد. بیماری های مرتبط با شیوه زندگی در طول سال ها ادامه می یابد . برای تغییر شیوه زندگی نیاز به تغییر نگرش داریم و اولین قدم دادن آگاهی است هرچه آگاهی ها ریشه های علمی داشته باشد و با زبان ها و گویش های مختلف تکرار شود موثرتر است.  
نام نویسندهدکتر ربابه شیخ الاسلام
تاریخ1396/10/16
کلمه های کلیدیسبد غدایی سفره خانوار تغذیه مناسب


برای ارسال نظر باید ابتدا با نام کاربری خود به سایت وارد شوید.


نام و نام خانوادگی:  
پست الکترونیک:  
متن پیام:  
 بازسازی
کد امنیتی :  

عضویت در خبرنامه

جهت عضویت در خبر نامه ایمیل خود را در قسمت روبرو وارد کنید
شما بعد از عضویت در خبرنامه در هر زمان می توانید با وارد کردن ایمیل خود عضویتتان را لغو کنید
لینک های مفید خدمات الکترونیکی شبکه های اجتماعی تماس با ما
تهران خیابان سئول شمالی شهرک سئول خیابان نسترن کوچه دوم شرقی پلاک 2 طبقه اول
تلفن تماس 1 : 88037734 (+9821)
تلفن تماس 2 : 88037834 (+9821)
پست الکترونیک : behsite@gmail.com