به بهانه طرح ملی کنترل فشار خون

مطالعه «شیوع، آگاهی و عوامل  خطر فشار خون بالا» که بر روی ۵۰ هزار زن و مرد ۴۰ تا ۷۵ سال شرکت کننده در مطالعه بزرگ کوهورت گلستان  انجام شده نشان داد که 21  هزار و 350  نفر (42 درصد) از افراد مورد بررسی، دارای فشار خون بالا هستند که در بین مبتلایان، تنها  46 درصد از بیماری خود آگاهند و بیش از نیمی از آنها  از ابتلا به این بیماری بسیار پرخطر بی خبرند.
 در یک مطالعه  ملی ، میزان آگاهی مبتلایان به فشار خون بالا، 34 درصد برآورد شده و مطالعه دیگری  در سطح تهران ، شمار مبتلایان آگاه از ابتلا به بیماری را 50 درصد و مطالعه‌ای در اصفهان، 43 درصد اعلام کرده است.

کاهش 25 درصدی سکته‌های قلبی و مغزی در ایران با کنترل فشار خون بالا

دو علت مهم را برای این بی خبری بسیار پرخطر بی‌توجهی جامعه پزشکی و جدی گرفته نشدن فشار خون بالا  توسط  مردم است  که اگر این دو عامل بر طرف شود،  شاهد کاهش  25 درصدی  مرگ‌های ناشی از سکته‌های قلبی و مغزی در ایران خواهیم بود.
ثبت میزان قابل توجهی مرگ و  ناتوانی  منتسب به فشار خون بالا در بسیاری از مطالعات ملی تایید شده است  نتایج بررسی این مطالعه ۵۰ هزار نفره نشان داده است که ۵۰ درصد مرگ و میرها،  ناشی از حوادث قلبی عروقی بوده و در این بین، ۳۳ درصد مرگ و میرهای قلبی عروقی به علت فشار خون بالا است.

 

مرگ سالانه ۳۳ هزار ایرانی زیر ۵۵ سال به دلیل سکته های قلبی و مغزی

حقیقت تلخ دیگر مرگ سالانه ۳۳ هزار  ایرانی زیر ۵۵ سال به دلیل سکته های قلبی و مغزی عمدتا  ناشی از فشار خون بالاست.
به این آمار تاسف بار، باید سالهای از دست رفته عمر ایرانی ها به دلیل ناتوانی های ناشی از فشار خون بالا را نیز افزود که هم اکنون به دو میلیون سال رسیده  و 62 درصد نسبت به 25  سال گذشته افزایش یافته و عدد بسیار قابل توجهی است.
بیماران از پزشک خود بخواهند فشار خونشان حتما کنترل شود
رهایی از بحران «افزایش بار فشار خون بالا در ایران»  نیازمند تنها دو گام ساده و عملی است: همه بیماران، به هر دلیلی که به مطب ها مراجعه می کنند، از پزشک خود بخواهند که فشار خونشان را کنترل کند و متقابلا، همه پزشکان نیز خود را ملزم بدانند  فشار خون تمام بیماران را فارغ از هر علتی که مراجعه کرده اند، اندازه گیری کنند تا این عامل خطر بیماری های مرگبار در کشور ما  تا حدود زیادی کنترل شود.
نقش پزشکان در مطب‌ها را در پیشگیری از مرگ زودرس ایرانیان بسیار مهم و موثر است پزشکان در هر تخصصی ، ابتدا، یک پزشک عمومی هستند و توصیه می‌شود سیستمی در مطب ایجاد کنند و فشار خون تمام بیماران بزرگسال مراجعه کننده را بدون استثنا اندازه گیری کنند؛ چرا که   کنترل فشار خون به عنوان بیماری که عمر انسان را کوتاه می کند، از هر بیماری دیگری مهمتر است ؛ این کار را یک پرستار و حتی منشی مطب هم می تواند انجام دهد و چنین اقدام ساده ای نتایج بسیار مهمی برای نظام سلامت کشور در پیشگیری از مرگهای زودرس که نصف جمعیت ایران را گرفتار کرده است، خواهد داشت. علاوه بر همت پزشکان، مردم نیز باید اندازه گیری فشار خون در مطبها را یک امر لازم بدانند و آن را حتی اگر مبتلا نیستند، از پزشک خود درخواست کنند.

اندازه گیری فشار خون، از چه سنی و در چه فواصلی ضروری است

نیمی از جمعیت ایران با رسیدن به سن ۵۵  سالگی مبتلا به فشار خون بالا می شوند بنابر این همه افراد باید از سن  ۳۵ سالگی فشار خون خود را چک کنند . اندازه گیری فشار خون باید اساسا هر ماه یا دست کم هر دو - سه ماه انجام شود و در این بین ، افراد مشکوک به فشار خون بالا  در اولین فرصت به پزشک مراجعه کرده و تحت درمان قرار گیرند.
لزوم همراهی پزشکان با گایدلاین جدید فشار خون برای پیشگیری از مرگهای زودرس
فشار خون را یک بیماری خاموش و بی علامت و به همین دلیل خطرناک تا حد مرگبار است . بی حالی  و خستگی عمومی و نیز سردرد  را  دو نشانه شایع و مهم خطر فشار خون بالا ست . بر اساس گایدلاین جدید جهانی، فشار خون طبیعی، سیستولیک زیر ۱۲۰ میلی متر جیوه و دیاستولیک زیر ۸۰ میلی متر جیوه ، فشار  خون افزایش یافته، سیستولیک بین ۱۲۰ تا ۱۲۹  میلی متر جیوه و دیاستولیک  ۸۰ میلی متر جیوه است. پرفشاری خون مرحله یک، سیستولیک ۱۳۰ تا ۱۳۹ میلی متر جیوه یا دیاستولیک ۸۰ تا ۹۰ میلی متر جیوه و پرفشاری خون مرحله دو و خطرناک معادل یا بالاتر از ۱۴۰ میلی متر جیوه و دیاستولیک معادل یا بالاتر از ۹۰ میلی متر جیوه است.
در افراد دارای سابقه بیماری های قلبی عروقی و فشار خون ۱۳۰ میلی متر جیوه ، درمان دارویی پیشگیرانه توصیه می شود. در افراد فاقد سابقه بیماری های قلبی عروقی، اما دارای خطر ۱۰ درصدی بروز این بیماری ها تا ۱۰ سال آینده که فشار خون سیستولیک معادل یا بالاتر از ۱۳۰ میلی متر جیوه دارند، درمان دارویی به عنوان پیشگیری اولیه توصیه می شود.
تعریف جدید فشار خون در گایدلاین جهانی ، اهداف مهمی را برای پیشگیری اولیه و ثانویه فشار خون بالا از جمله مرگ و ناتوانی زودرس مد نظر قرار داده که بسیار بهتر است پزشکان با استانداردهای این تعریف، فشار خون را کنترل و مردم نیز با آن همراهی کنند.
 

اندازه گیری منظم فشار خون از سکته های قلبی و مغزی پیشگیری می کنند

همه خانواده‌ها حتما دستگاه فشارسنج در خانه داشته باشند

فشار خون را یک بیماری صد در صد قابل درمان است که در عین حال اگر معالجه نشود ممکن است به طور ناگهانی عاقبتی مرگبار و یا بسیار ناتوان کننده برای فرد مبتلا رقم زند.
یکی از راه های ساده کنترل فشار خون، استفاده از دستگاه های فشارسنج  در منزل است. ضروری است که همه خانواده ها این دستگاه را داشته باشند و فشار خون افراد بویژه کسانی که در معرض خطر هستند،  به طور مرتب چک شده و در صورت  داشتن فشار خون بالا به پزشک مراجعه شود.
یکی از مشکلات موجود در درمان فشار خون، انجام ندادن هیچ گونه اقدامی برای درمان، علی رغم آگاهی از ابتلاست.  مشکل دیگر، نقص در روند درمان است؛ به طوری که داروها به درستی و کامل مصرف نمی شوند. به عنوان مثال، هر قرص ۸ ساعت در خون فرد باقی می
احتمال ابتلا به فشار خون بالا با افزایش سن، بیشتر می شود و به همین دلیل ممکن است افراد مبتلا در سنین بالا نیاز به قرصهای بیشتری داشته باشند یا قرصهای خود را با دستور پزشک، برای کنترل بهتر فشار خون تغییر دهند. اما آنچه بسیار مهم است تکمیل روند درمان و اطمینان از تحت کنترل بودن فشار خون است.
«درمان کامل»  فشار خون به اندازه شروع درمان و کنترل آن، ضروری است و عدم درمان کامل فشار خون در جمعیت بالایی از افراد آگاه از ابتلا، درحالیست که هم اکنون داروهای درمان فشار خون با کیفیت بسیار مناسب و ارزان در کشور تولید می شوند و در دسترس هستند.
 
با تغذیه صحیح از بالا رفتن فشار خون  پیشگیری نمایید

عوامل خطر ابتلا به فشار خون بالا

عوامل متعددی در ابتلای فرد به بیماری فشار خون موثر هستند که از آن جمله  مصرف بالای نمک، بی تحرکی یا عدم تحرک کافی، اضافه وزن و چاقی، چربی خون بالا، مصرف الکل، رژیم غذایی ، منطقه محل سکونت ، سبک زندگی، ژنتیک، آلودگی هوا ، استرس  و فشارهای ناشی از آن و حتی برخی عوامل موثر در فرایند رشد جنین و دوران کودکی هستند.
مصرف نمک ۱۲ درصد ایرانیان در محدوده سالم است
در این میان  افزایش شمار مبتلایان فشار خون در ایران بیش از همه متوجه چند عامل مهمتر است که از آن جمله مصرف زیاد نمک  و چاقی است. مصرف روزانه نمک در ایران بیش از دو برابر استاندارد جهانی است به طوری که در دنیا ۵ گرم و در ایران ۱۱ گرم است. همچنین مصرف نمک  در بین زنان ایرانی حدود سه برابر  مردان است. بر پایه نتایج مطالعه بر روی جمعیت ایران در سال ۹۵، مصرف نمک تنها در ۱۲ درصد مردم ،  محدوده سالم را  رعایت کرده است.
29 میلیون ایرانی چاق و دارای اضافه وزن در برابر تهدید فشار خون بالا
افزایش چاقی و بی تحرکی در ایران به عنوان عامل مهم فشار خون بالا، یک نگرانی جدی است. درحالیکه ۸۰ درصد ایرانی ها تحرک بدنی کافی ندارند شمار افراد چاق و دارای اضافه وزن در ایران به ۲۹ میلیون نفر رسیده است که این نیز هشدار جدی برای افزایش شمار مبتلایان به فشار خون است.
پرفشاری خون  احتمال ابتلا به کم کاری کلیه را به طور متوسط تا بیش از ۵۰  درصد افزایش می‌دهد و هرچه متوسط فشارخون و وزن فرد مبتلا با سرعت بیشتری افزایش پیدا کند، خطر کم‌کاری کلیه‌ها نیز بیشتر می شود؛ بنابراین اگر افراد، قادر به کاهش فشارخون و وزن خود نیستند ، دست کم می‌توانند مانع افزایش فشار خون و وزن شده و از خطر کم‌کاری کلیوی بکاهند.


 
کدام مواد غذایی فشار خون را بالا می برند؟
اینفوگرافی زیبا کاوه یی
 
نام نویسندهدکتر رضا ملک زاده فوق تخصص گوارش
تاریخ1398/03/18
کلمه های کلیدیفشارخون بالا ,تغذیه مناسب
نام و نام خانوادگی:  
پست الکترونیک:  
متن پیام:  
 بازسازی
کد امنیتی :  

عضویت در خبرنامه

جهت عضویت در خبر نامه ایمیل خود را در قسمت روبرو وارد کنید
شما بعد از عضویت در خبرنامه در هر زمان می توانید با وارد کردن ایمیل خود عضویتتان را لغو کنید
لینک های مفید خدمات الکترونیکی شبکه های اجتماعی تماس با ما
تهران خیابان سئول شمالی شهرک سئول خیابان نسترن کوچه دوم شرقی پلاک 2 طبقه اول
تلفن تماس 1 : 88037734 (+9821)
تلفن تماس 2 : 88037834 (+9821)
پست الکترونیک : behsite@gmail.com