چرا پستانک طلا؟
متأسفانه این روزها شاهد گرایش روزافزون اقشار خاصی از افراد جامعه به سمت تجمل گرایی و صرف هزینه های هنگفت جهت موارد غیرضروری، نامناسب و حتی مضرّ هستیم و این در حالی است که درصد بالایی از مردم عزیز کشورمان با مشکلات متعددی اعم از تأمین مسکن و حتی هزینه های گذران زندگی خود با حداقل امکانات روبرو می باشند؛ چه بسا افراد بیشماری از داشتن همین حداقل ها هم محروم بوده حتّی توانایی فراهم نمودن شرایط تحصیل برای فرزندانشان را هم ندارند.
آیا در زمانی که فرزندان ما با بهترین پوشش و شیک ترین لوازم التحریر در بهترین مدارس مشغول به تحصیل هستند، مشاهده کودکانی که خانواده شان حتی از خرید ساده ترین پوشاک و لوازم التحریر برای آنها عاجز هستند ما را به فکر وانمی دارد؟
البته حق طبیعی هر شهروندی است که متناسب با شرایط مالی خود، حداکثر رفاه را برای خانواده اش تأمین نماید اما آیا بهتر نیست در راستای کمک به هم نوعان نیازمند، دست از تجمّل گرایی افراطی برداریم و به قدر توانمان در بهبود کیفی وضعیت معیشت دیگران نیز سهمی داشته باشیم؟
اخیراً شاهد هستیم که حسّ خودنمایی و رقابت، از برگزاری مراسم بسیار مجلّل ازدواج و جشن تولدها هم فراتر رفته و کار به جایی رسیده که برخی خانواده ها جهت تهیه سیسمونی شیک و تمام عیار برای نوزادشان، اقدام به خرید پستانک های طلا با قیمتی حدود 5/2 میلیون تومان می نمایند!
ای کاش خانواده هایی با سطح بالای درآمد که با مشکل مالی در زمینه کسب علم و دانش روز دنیا مواجه نیستند، به جای صرف اوقات طولانی در مراکز خرید و پاساژها و صفحات مختلف فضای مجازی جهت یافتن بهترین برندها و آخرین مدل های لباس، کیف، کفش و ....، کمی هم با مطالعه منابع علمی معتبر جهانی، به فکر تأمین سلامت خود، خانواده و فرزندانشان باشند!
خانواده ای که دوست دارد نوزادش را در ناز و نعمت بپروراند و هنگام خرید انواع پوشاک و وسایل برای او، از پرداخت هیچ هزینه ای دریغ نمی کند، آیا بهتر نیست به تغذیه صحیح و سلامت او نیز بیشتر و عمیق تر بیندیشد؟
سال هاست که مجامع معتبر علمی جهان در راستای ارتقای سلامت کودکان، خط مشی خود را به سمت ترویج تغذیه نوزادان و شیرخواران با شیرمادر سوق داده اند. این روزها حتی با یک جستجوی ساده در سایت های معتبر علمی داخلی و خارجی (حتی در فضای مجازی) هم می توان به اهمیت بالا و مزایای بی شمارتغذیه با شیرمادر دسترسی پیدا کرد.           در همین رابطه، موانع موفقیت در شیردهی هم قابل دسترسی هستند که اصلی ترین آنها مصرف شیرمصنوعی و نیز  استفاده از انواع بطری و گول زنک (پستانک) برای شیرخوار است چراکه با ایجاد سردرگمی در گرفتن صحیح پستان مادر، فرآیند شیردهی را مختل و سلامت او را در دوران کودکی حتی تا بزرگسالی به مخاطره می اندازد. با این وجود آیا پرداخت چنین مبلغ گزافی جهت تهیه یک پستانک طلا!!! ضروری و نشان دهنده علاقه شدید ما به نوزاد عزیزمان است؟ در حالی که همین مبلغ می تواند معادل هزینه یک سال تحصیل یک نوجوان در مناطق محروم (حتی در حاشیه پایتخت کشورمان) باشد!
ای کاش با بهادادن بیشتر به حس نوع دوستی خود که در نهاد هر انسانی قرار داده شده، اجازه ندهیم شکافی که بین طبقات مرفّه، معمولی و مستضعف جامعه وجود دارد روز به روز عمیق تر شود.
به امید روزی که شاهد توجه تمامی خانواده های ثروتمند و مرفّه عزیز ایرانی به سلامت خانواده، جامعه و خدمات انسان دوستانه آنان باشیم.
داشتن یک جامعه سالم و مرفّه حق هر ایرانی است.
نام نویسندهانجمن علمی ترویج تغذیه با شیرمادر ایران – www.shiremadar.com
تاریخ1396/10/07
کلمه های کلیدی


برای ارسال نظر باید ابتدا با نام کاربری خود به سایت وارد شوید.


نام و نام خانوادگی:  
پست الکترونیک:  
متن پیام:  
 بازسازی
کد امنیتی :  

عضویت در خبرنامه

جهت عضویت در خبر نامه ایمیل خود را در قسمت روبرو وارد کنید
شما بعد از عضویت در خبرنامه در هر زمان می توانید با وارد کردن ایمیل خود عضویتتان را لغو کنید
لینک های مفید خدمات الکترونیکی شبکه های اجتماعی تماس با ما
تهران خیابان سئول شمالی شهرک سئول خیابان نسترن کوچه دوم شرقی پلاک 2 طبقه اول
تلفن تماس 1 : 88037734 (+9821)
تلفن تماس 2 : 88037834 (+9821)
پست الکترونیک : behsite@gmail.com