تلاشهای بی وقفه ام را برای حذف اختلالات ناشی از کمبود ید مدیونم ...

 بیشترین علت عقب ماندگی ذهنی در جهان به دلیل کمبود ید اتفاق می افتد اکثر علایم کمبود ید ناپیدا و از چشم متولیان سلامت عمومی دور می ماند

 بیشترین علت عقب ماندگی ذهنی در جهان به دلیل کمبود ید اتفاق می افتد اکثر علایم کمبود ید ناپیدا و از چشم متولیان سلامت عمومی دور می ماند اگر چه در دو دهه اخیر تلاشهای فراوانی برای افزایش دسترسی مردم به نمک ید دار(USI) در جهان صورت گرفته است ولی هنوز در بسیاری از مناطق جهان حیات کودکانی که  که در مناطق دچار کمبود ید بدنیا می آیند در معرض خطر و عقب ماندگیهای ذهنی است  . متاسفانه بعضی از  کشور هایی که در حذف اختلالات ناشی از کمبود ید موفق بوده اند هم  بعلت  پایدار و مستمر نبودن اقدامات  و فقدان یک سیستم پایش و ارزیابی مجددا با برکشت عوارض و علائم کمبود ید مواجه شده اند شده.

برنامه ای برای پیشگیری

برنامه پیشگیری از اختلالات ناشی از کمبود ید  در ایران اگر چه در سال 1367 آغاز شد ولی برنامه اجرایی در قالب 3 برنامه 5 ساله از سال 1370 تا سال1385 توسط دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت و نگارنده بعنوان مدیر کشوری این برنامه   تدوین شد . در طول این سالها تلاشهای بسیار زیادی برای تولید و توزیع نمک ید دار صورت گرفت بگونه ای که در سالهای آغازین برنامه  یک سوم نیاز کشور به نمک ید دار تامین شد.
 
ادغام برنامه IDD  در سيستم PHC يكي از راهكارهاي مهم براي پيشبرد برنامه بود كه از سال 1372 در دو مرحله در كشور آغاز شد و در هر مرحله كليه رده هاي بهداشتي درماني، آموزش هاي لازم را دريافت كردند و برنامه هاي آموزش همگاني را در استان ها آغاز نمودند و دوره هاي بازآموزي براي كاركنان استاني نيز در فواصل زماني مناسب به صورت كارگاهي برگزار گرديد. در این ادغام، متون آموزشی  در سه سطح مخصوص پزشکان ، سطوح میانی و بهورزان تدوین شد و آموزش ها به سبک آبشاری دردوره های زمانی متفاوت  برای هر سه گروه اجرا گردید. 

پایش برای حفظ دستاوردهای برنامه 

كشور ايران به منظور حفظ شاخص ها و موفقيت هاي كسب شده در طي دو دهه گذشته در برنامه IDD، سيستم دقيقي از پايش و ارزشيابي را در خصوص اين برنامه به مورد اجرا گذاشته است. در حال حاضر براي پايش در سطح توليد نظارت بر میزان ید در نمک های تولیدی ، انجام برنامه های      Quality control     و  Quality assurance    با همکاری اداره های نظارت بر مواد غذایی و آزمایشگاههای کنترل غذا و دارو در استانهای کشور و با هدایت آزمایشگاه کنترل غذا و داروی مرکزی و اداره کل نظارت بر مواد غذایی و اداره کل بهداشت محیط در معاونت بهداشت   انجام می شود.
كشور ايران 7 سال پس از آغاز برنامه به شاخص هاي بين المللي براي كنترل اختــلالات ناشــي از كمبــود يد دست يافته است. چرا كه مصرف نمك يددار در خانوارهاي كليه استــان هاي كشور بالاتر از 90 درصد است و در هر يك از استان ها ميانه يد ادرار دانش آمــوزان 10-8 ساله بالاتر از 10 ميكروگرم در دسي ليتر مي باشد. در واقع از سال 1375 (1996)به بعد مي توان كشور ايران را عاري از اختلالات ناشي از كمبود يد (IDD Free) ناميد

افتخاری بین المللی برای کشور در سلامت عمومی

در سال 2000 ميلادي در  اجلاس مشترك سازمان جهاني بهداشت، يونيسف، مركز ريزمغذي‌هاي كانادا و نمايندگان انجمن توليد كنندگان نمك يددار منطقه مديترانه شرقي، خاورميانه و شمال آفريقا كه به منظور ارتقا وضعيت نمك يددار در شهر دبي امارات متحده عربي برگزار گرديد گزارش ایران همراه با  فیلم نمک زندگی که به کمک یونیسف ایران تهیه شده بود نمایش داده شد  و شرکت کنندگان بشدت تحت تاثیر اقدامات و تلاشهای کشورمان قرار گرفتند  . در قطعنامه این اجلاس  اعلام شد كه کشور جمهوري اسلامي ايران موفق به  كنترل اختلالات ناشي از كمبود يد  شده است و بعنوان کشور IDD Free     اعلام می شود .

  
اقدامات ایران در غالب همكاري و همدلي جمع عظيمي از كاركنان بخش‌هاي متفاوت كشور و عزم مشترك و مهم آنان در مبارزه با يكي از اپيدمي‌هاي پنهاني بود كه توانمندي ذهني كودكان اين كشور و نهايتاً توسعه كشور را هدف قرار می داد. ما برای هر کودک ایرانی سبدی  از سلامتی که تا 13 درجه بهره هوشی نیز بهمراه داشت هدیه دادیم .و اکنون آرزو داریم این مهارت را برای کودکان در معرض کمبود ید جهان بکار بگیریم .

 

به خاطر بسپریم

مدیریت اجرایی برنامه های بین بخشی  علاوه بر دانش فردی عشق و انگیزه ای قوی به مهارت ارتباطی بسیار موثر نیاز دارد  تا  بتواند سایر شرکای برنامه را به  یک همدلی برای انجام یک اقدام موثر ومشترک و ملی همراه فرا بخواند و آنها را همراه کند .
 استمرارو پایداری  برنامه در گرو سهم بردن شرکای برنامه در اعتباری است که این موفقیت بوجود می آورد .

               
 
 
نام نویسندهدکتر ربابه شیخ الاسلام
تاریخ1397/11/11
کلمه های کلیدینمک یددار, اختلالات ناشی از کمبود ید,IDD
نام و نام خانوادگی:  
پست الکترونیک:  
متن پیام:  
 بازسازی
کد امنیتی :  

عضویت در خبرنامه

جهت عضویت در خبر نامه ایمیل خود را در قسمت روبرو وارد کنید
شما بعد از عضویت در خبرنامه در هر زمان می توانید با وارد کردن ایمیل خود عضویتتان را لغو کنید
لینک های مفید خدمات الکترونیکی شبکه های اجتماعی تماس با ما
تهران خیابان سئول شمالی شهرک سئول خیابان نسترن کوچه دوم شرقی پلاک 2 طبقه اول
تلفن تماس 1 : 88037734 (+9821)
تلفن تماس 2 : 88037834 (+9821)
پست الکترونیک : behsite@gmail.com