نتیجه تلاش بیست ساله محققین و مجریان برنامه حذف اختلالات ناشی از کمبود ید توسط سود جویان از دست می رود

 گویا یادمان رفته است که کمبود ید چه عوارضی را به مردم یک جامعه تحمیل می کند . رسانه ها بیشتر مقصرند یا وزارت بهداشت بعنوان متولی اصلی برنامه پیشگیری و حذف اختلالات ناشی از کمبود ید، بدنبال مقصر نگردیم ! یادآوری کنیم که :
کمبود ید می تواند تا 13 نمره بهره هوشی جمعیت را کاهش دهد  علاوه بر این کمبود ید  در زنان بار دارسقط جنین ،تولد نوزاد مرده و موجب طیفی از ناهنجاریهای مادر زادی برای نوزاد  شامل  لوچی چشم ،کر و لالی ،اختلالات حرکتی و در موارد کمبود شدید موجب کرتینیسم که اختلال شدید ذهنی حرکتی و روانیست می شود
 
 
  ما به امید فروغ شادي چشمان مادراني كه ديگر كودكي با عقب‌ماندگي ناشي از كمبود يد به دنيا نمي‌آورند تلاشمان را برای حذف اختلالات ناشی از کمبود ید در سال 1367  آغاز کردیم و تا سال گذشته بررسی های ما نشان داد که عوارض به نحو چشمگیری کاهش پیدا کرده اند ولی متاسفانه دسترسی به نمک ید دار به دلیل تلاش  سود جویانی که نمک را و آنهم نمک دریا را  وسیله ای برای منافع شخصی خودشان کرده اند راه را بر تولید و عرضه نمک ید دار بسته است.
بی اطلاعی نسل جدید از عوارض این ماده حیاتی نیاز به آموزشهای مجدد را برای حفظ دستاورد های برنامه بسیار حیاتی و ضروری می کند.

چرا کمبود ید بوجود می آید 
امروزه بیش از یک ونیم میلیارد نفر در جهان که اغلب در کشورهای درحال توسعه زندگی می کنندT دچار کمبود ید  و در معرض آسیب های ناشی از این کمبود هستند . بیشترین علت عقب ماندگی ذهنی در جهان به دلیل کمبود ید اتفاق می افتد. اکثر علایم کمبود ید ناپیدا و از چشم متولیان سلامت عمومی دور می ماند.  گواتر یکی از عوارض مشهود و قابل رویت کمبود ید است .حدود 660 میلیون نفر در جهان گواتر  و حدود 6 میلیون نفر کرتن هستند .
بارندگیها و سیلاب ها در طول زمان موجب شسته شدن ید خاک می شوند در مناطق کوهستانی و شیب دار این شستشو بیشتر صورت می گیرد برای همین تصور براین بود که در این مناطق گواتر شایع تر است ولی بعد ها دیده شد که در دشت ها و کنار  رودخانه ها نیز کمبود ید شایع است .
کمبود ید در خاک موجب می شود گیاهانی که مورد مصرف انسان و حیوان هستند ید کافی نداشته باشند . ید شسته شده از خاک با رودخانه ها به دریا می ریزد . منابع دریایی مانند جلبک ها و ماهیان دریاهای آزاد جزو منابع غذایی غنی از ید هستند.
 کمبود ید در یک منطقه جغرافیایی معمولا درحال تداوم است و شستشوی خاک توسط باران و سیلاب خاک  را بیش از پیش از ید تهی می کند  . در این شرایط  نسل در حال رشد را بیشتر از پیشینیان در معرض خطر قرار می دهد. گاهي در مناطق كمبود يد زنان تا 6 برابر بيشتر در معرض عوارض كمبود يد قرار مي گيرند.  اگر در منطقه اي شيوع گواتر به بيش از 10 درصد برسد منطقه آندميك است . چنانچه بيش از 40 درصد پسران و متجاوز از 50 درصد دختران مبتلا به گواتر باشند، منطقه را هيپرآندميك مي گويند که اختلالات ناشی از کمبود ید  شایع تر است. در زمان شروع برنامه در بعضی مناطق کشود بیش از 60 در صد از کودکان مبتلا به گواتر بودند. گواتر یکی از نشانه های کمبود ید است .
 

 
دستیابی به تولید سراسری نمک ید دار کار ساده ای نبود، چون در زمان شروع برنامه کارگاههای نمک کوبی نمک مورد نیاز مردم را با کوبیدن سنگ معدن یا نمک چشمه و یا  دریا  تامین می کردند.  نمک های معدنی گاهی خلوص بالایی داشتند ولی چون تصفیه نمی شدند همراه با خاک و گاهی درصد بسیار کمی از فلزات سنگین بودند، ولی نمک های دریایی آلودگی هایی از نظر فاضلاب های صنعتی که توسط رودخانه ها به دریا می ریخت؛ داشتند.
قانع کردن تولید کننده های خرده پا برای تولید نمک ید دار بسیار وقت گیر و دشوار بود  ولی آنقدر انسان دوست بودند که همان نمک صنعتی را ید دار کنند تا ید مورد نیاز نسل های آتی تامین شود. کم کم سرمایه گذاریهایی برای شستشوی نمک قبل از ید دار کردن و بعد از آن تولید نمک تصفیه شده آغاز شد در دهه گذشته صنعت نمک و نمک ید دار رشد خوبی داشت و این صنعت کمک بزرگی به حذف اختلالات ناشی از کمبود ید کرد .
ولی اکنون کارخانه هایی که با زحمت و مرارت های فراوان ایجاد شده اند  مواجه با طیف وسیعی از تبلیغات گمراه کننده و عمدا دروغ برای انباشت سود باد آورده برای عده ای شده اند که دغدغه شان نه سلامت نسل آینده بلکه ایجاد تشویش اذهان ساده اندیشان و نا آگاهان و فروش محصولی بی ارزش و آلوده  است که با کامیون بار میزنند و تنها آنرا بسته بندی کرده و با نوشتن "  نمک دریا درمان هشتاد نوع بیماریست" افراد را می فریبند و با سودی که عاید مغازه داران بی خبر می کنند تمام قفسه های مغازه ها را پر کرده اند و راه را به انواع بیماریها گشوده اند .

 

راه حل ها بسیار ساده است 
آموزش مصرف کنندگان و فروشندگان و ممانعت جدی از فروش محصولی که مجوزی از وزارت بهداشت ندارد .
یادم می آید که نظام بوروکراسی غذا و دارو و موسسه استاندارد چه سختگیریهایی برای برچسب های نمک ید دار ،میزان ید و... می گرفتند . تعجب می کنم چطور این ماده غذایی همگانی که در همه سفره ها حاضر می شود بدون مجوز در همه جا حضور دارد .   
 
یادمان بیاید
 اقدامات ایران در سال 2000 میلادی بعنوان کشوری که در حذف اختلالات ناشی از کمبود ید موفق بود توسط سازمان جهانی بهداشت و سایر سازمانهای بین المللی مورد تشویق و قدردانی قرار گرفت.  موفقیتی که در غالب همكاري و همدلي جمع عظيمي از كاركنان بخش‌هاي متفاوت كشور و عزم مشترك و مهم آنان در مبارزه با يكي از اپيدمي‌هاي پنهاني بود.
یک همه گیری ساکت که  توانمندي ذهني كودكان اين كشور و نهايتاً توسعه كشور را هدف قرار می داد. ما برای هر کودک ایرانی سبدی  از سلامتی که تا 13 درجه بهره هوشی نیز بهمراه داشت هدیه دادیم.
برنامه حذف اختلالات ناشی از کمبود ید با تلاش فراوان ، همکاری های مشکل و سرمایه گذاریهای معنوی و مادی عده بیشماری از دوستداران این مرز و بوم بدست آمده است  به این راحتی به سود باد آورده و خشکی دریای ارومیه نفروشیمش.
نام نویسندهدکتر ربابه شیخ الاسلام متخصص سلامت عمومی و اپیدمیولوژی تغذیه و مدیر این برنامه از سال 67 تا 1385
تاریخ1397/07/05
کلمه های کلیدینمک یددار ,نمک دریا ,خطرات نمک دریا
نام و نام خانوادگی:  
پست الکترونیک:  
متن پیام:  
 بازسازی
کد امنیتی :  

عضویت در خبرنامه

جهت عضویت در خبر نامه ایمیل خود را در قسمت روبرو وارد کنید
شما بعد از عضویت در خبرنامه در هر زمان می توانید با وارد کردن ایمیل خود عضویتتان را لغو کنید
لینک های مفید خدمات الکترونیکی شبکه های اجتماعی تماس با ما
تهران خیابان سئول شمالی شهرک سئول خیابان نسترن کوچه دوم شرقی پلاک 2 طبقه اول
تلفن تماس 1 : 88037734 (+9821)
تلفن تماس 2 : 88037834 (+9821)
پست الکترونیک : behsite@gmail.com