نقش گردو در سلامت روده و پیشگیری از سرطان کولون
یکی از مطالعات اخیر درباره این مغزهای خام نشان می‌دهد که مصرف گردو می‌تواند سلامت روده‌ها را تقویت کند. نتایج این مطالعه در  Journal of Nutritional Biochemistry منتشر شده است.  همچنین به گفته محققان مصرف گردو می‌تواند تغییرات مثبتی را در سطح باکتری‌های روده به‌وجود بیاورد.
در این مطالعه، گردو را به رژیم غذایی گروهی از موش‌های آزمایشگاهی اضافه کردند و گروه کنترل را هم بدون استفاده از هر نوع مغز مورد بررسی قرار دادند. بعد از اندازه‌ گیری تعداد باکتری‌ها و ارزیابی نوع باکتری‌ها در روده آن‌ها، محققان متوجه شدند که وضعیت باکتری‌های روده در موش‌های مصرف‌کننده گردو تغییر کرده است. و نه تنها ظرفیت عملکردی روده‌ها بلکه  تعداد باکتری‌های مفید در روده نیز افزایش پیدا کرد.
مسئول این مطالعه  می‌گوید: «ما متوجه شدیم که اضافه کردن گردو به رژیم غذایی، تنوع باکتری‌ها در روده را افزایش می‌دهد. بسیاری از مطالعات غیرمرتبط با این موضوع نیز ، نشان داده‌اند که تنوع باکتریایی کمتر در روده با ابتلا به چاقی و بیماری‌های دیگر مانند بیماری‌های التهابی روده مرتبط است. گردوها، میزان چندین باکتری مهم مانند لاکتوباسیلوس را در روده بیشتر می‌کنند و در نتیجه میتوانند نقشی مشابه پره بیوتیک ها داشته باشند. پره بیوتیک ها بعنوان غذای باکتری های خوب در روده به شمار می روند و شامل غذاهایی مانند پیاز،سیر،خانواده کلم ها، حبوبات و دانه های عدس و لوبیا می شوند». به‌گفته نویسنده مسئول این مطالعه، هرچه تنوع باکتریایی در روده افراد بیشتر باشد، سلامت عمومی افراد هم در وضعیت بهتری قرار می‌گیرد.

همچنین در مطالعه ای دیگر نشان داده شد که خوردن گردو می‌تواند خطر ابتلا به سرطان کولون را کاهش دهد. در این مطالعه، موش‌های آزمایشگاهی با گردو تغذیه شدند (حدود ۷ تا ۱۰.۵ درصد از کل کالری‌های مصرفی روزانه آنان را براساس مصرف گردو تنظیم کردند).  درنهایت مشخص شد که تعداد موارد ابتلا به سرطان کولون با مصرف گردو کاهش پیدا می‌کند.
۷ تا ۱۰.۵ درصد از کل کالری‌های مصرفی روزانه براساس گردو، با خوردن حدود ۳۰ گرم گردو در روز برای انسان‌ها برابر است. مسئول اصلی این مطالعه، می‌گوید: «نتایج ما برای اولین بار نشان می‌دهد که مصرف گردو احتمالا می‌تواند رشد تومورهای کولون را کاهش دهد. شواهد علمی روبه‌افزایشی وجود دارند، مبنی بر این‌که خوردن گردو می‌تواند فواید مختلفی برای بیماری‌های خاص مثل سرطان داشته باشد. این مطالعه نشان می‌دهد که گردو می‌تواند به‌عنوان نوعی پروبیوتیک عمل کند که سلامتی کولون را تامین می‌کند و از این طریق از کولون در مقابل تومورهای سرطان محافظت به عمل می‌آورد».
گردو حاوی بیشترین میزان اسیدهای غیراشباع در میان همه مغزهای درختی است. علاوه بر این، گردو حاوی مقدار قابل توجهی از ویتامین E است.


www.netdoctor.co.uk
www.medicalnewstoday.com
 
نام نویسندهزهرا غلامپور (کارشناس ارشد تغذیه)
کلمه های کلیدیگردو سرطان سلامت
تاریخ ثبت18/05/1396


عضویت در خبرنامه

جهت عضویت در خبر نامه ایمیل خود را در قسمت روبرو وارد کنید
شما بعد از عضویت در خبرنامه در هر زمان می توانید با وارد کردن ایمیل خود عضویتتان را لغو کنید
لینک های مفید خدمات الکترونیکی شبکه های اجتماعی تماس با ما
تهران خیابان سئول شمالی شهرک سئول خیابان نسترن خیابان دوم شرقی پلاک ۲ طبقه اول
تلفن تماس 1 : 88037734 (021)
تلفن تماس 2 : 88037834 (021)
پست الکترونیک : info@behsite.ir