افزایش سن و تغییرات متابولیسم بدن

بسیاری از مطالعات نشان داده‌اند، افزایش سن با تغییرات در متابولیسم بدن همراه است. بسیاری از دانشمندان نیز معتقدند به طور متوسط، از 40 سالگی به بعد، متابولیسم بدن کاهش می‌یابد. اما بر اساس مقاله‌ای که در تاریخ 13 اگوست 2021 در مجله Science منتشر شده، به نظر می‌رسد میزان متابولیسم (سوخت و ساز) پایه بدن انسان از 20 تا 60 سالگی ثابت است و پس از آن شروع به کاهش می‌کند و بین میزان متابولیسم مردان و زنان هیچگونه تفاوتی وجود ندارد!
 
بسیاری از مطالعات نشان داده‌اند، افزایش سن با تغییرات در متابولیسم بدن همراه است. بسیاری از دانشمندان نیز معتقدند به طور متوسط، از 40 سالگی به بعد، متابولیسم بدن کاهش می‌یابد. اما بر اساس مقاله‌ای که در تاریخ 13 اگوست 2021 در مجله Science منتشر شده، به نظر می‌رسد میزان متابولیسم (سوخت و ساز) پایه بدن انسان از 20 تا 60 سالگی ثابت است و پس از آن شروع به کاهش می‌کند و بین میزان متابولیسم مردان و زنان هیچگونه تفاوتی وجود ندارد!
 

افزایش سن و تغییرات متابولیسم بدن

تحقیقی که یک معادله در دنیای علم تغذیه را بر هم زد! 

مطالعات مختلف در طی یک قرن اخیر نشان داده؛ "افراد از 20 سالگی به بعد سالانه وزن اضافه می‌کنند، زیرا متابولیسم آن‌ها بخصوص در میانسالی کند می‌شود. این مطالعات همچنین نشان می‌دادند، متابولیسم زنان کندتر از مردان است، به همین دلیل کنترل وزن در زنان سخت‌تر است. یائسگی نیز اوضاع را بدتر می‌کند و سبب می‌شود متابولیسم بدن کندتر شود." این دانشی است که چندین سال ثابت شده و ما نیز بر اساس منطقمان آن را می‌پذیرفتیم! اما در مطالعه‌ای که توسط پونتزر و همکارانش که بالغ بر 80 محقق هستند، انجام شد، مشاهده شد این معادله قابل تغییر است و می‌تواند اشتباه باشد!

بر اساس نظر جنیفر رود، یکی از نویسندگان این مقاله، با افزایش سن، تغییرات فیزیولوژیکی زیادی در مراحل زندگی ما رخ می‌دهد؛ مانند بلوغ و یائسگی. عجیب این است که به نظر می‌رسد، زمان تغییرات متابولیسمی بدن ما با نشانگرهایی که ما به بزرگ شدن و افزایش سن ربط می‌دهیم، مطابقت ندارد. 

متابولیسم با افزایش سن تغییر می‌کند، اما نه در زمانی که تاکنون فکر می‌کردیم!

پونتزر و همکارانش در مطالعه‌ای که با روش آب نشان‌دار روی 6500 نفر افراد در محدوده سنی هشت روزگی تا 95 سالگی و ساکن 29 کشور مختلف[1]، انجام دادند، دریافتند، متابولیسم بدن برای همه افراد در چهار مرحله متمایز از زندگی متفاوت است:

  1. دوران نوزادی از تولد تا یک سالگی، زمانی که کالری سوزی به اوج خود می‌رسد و تا 50 درصد بالاتر از میزان بزرگسالان شتاب می‌گیرد.
  2. از یک سالگی تا حدود 20 سالگی، متابولیسم به تدریج و سالانه حدود 3 درصد کند می‌شود.
  3. از 20 تا 60 سالگی میزان متابولیسم ثابت می‌ماند، حتی در دوران بارداری و
  4. پس از 60 سالگی که حدود 0/7 درصد در سال کاهش می‌یابد و منجر به کاهش 20 درصدی میزان متابولیک در سن 95 سالگی می‌شود.

همچنین، این محققان با محاسبه اندازه بدن و میزان عضله افراد و پس از کنترل سایر عوامل، دریافتند هیچ تفاوتی بین مردان و زنان در میزان متابولیسم وجود ندارد. در 60 سالگی، صرف نظر از اینکه افراد چگونه به نظر می‌رسند، از نظر مصرف متابولیسم به طور اساسی تغییر می‌کنند.

بسیاری از نوجوانان و افرادی که در دهه 20 سالگی خود هستند، تصور می‌کنند کالری سوزی در آن‌ها در بالاترین حد خود قرار دارد. اما این مطالعه نشان داد، نوزادان در 12 ماه اول زندگی بیشترین میزان متابولیسم را به ازای هر کیلوگرم وزن بدن دارند که مهم‌ترین دلیل آن سرعت رشد بالای نوزاد است، اما علت‌های دیگری نیز ممکن است در سوخت و ساز انفجاری نوزاد نقش داشته باشد که هنوز ناشناخته است. به عقیده پونتزر، چیزی در داخل سلول‌های نوزاد اتفاق می‌افتد که باعث فعال شدن بیشتر آن‌ها می‌شود و ما هنوز نمی‌دانیم این فرایندها چگونه است."
نوجوانی و بلوغ نیز با افزایش رشد همراه است، اما تعجب آور این است که این جهش‌های رشد، نه تنها تأثیری بر افزایش نیاز روزانه به کالری ندارد، بلکه سالانه حدود 3 درصد کندتر نیز می‌شود تا در 20 سالگی به یک مقدار ثابت و پایدار جدید برسد و تعجب آورتر این که، متابولیسم افراد از دهه 20 سالگی تا پایان دهه 50 سالگی در پایدارترین حالت خود قرار دارد و این نیاز حتی در دوران بارداری نیز افزایش نمی‌یابد!

اندازه گیری متابولیسم بدن 

آب نشان‌دار، روشی است که از دهه 1980 برای اندازه گیری مصرف روزانه انرژی در طول زندگی عادی و خارج از آزمایشگاه استفاده می‌شد و به استاندارد طلایی اندازه گیری مصرف انرژی روزانه معروف است. در این آب، مولکول‌های هیدروژن و اکسیژن طبیعی با هیدروژن و اکسیژن سنگین، جایگزین شده است. افراد از آب نشان‌دار نوشیده و سپس سرعت خروج آن از بدنشان از طریق ادرار و دی اکسید کربن از بازدم اندازه گیری می‌شود. اما این روش گران است و بسیاری از مطالعات گذشته، شرکت کنندگان محدودی داشتند. در مطالعه کنونی، برای دور زدن این محدودیت، بیش از 80 محقق توافق کردند تا داده‌های تحقیقاتی خود را که در طی 40 سال جمع آوری شده و در 6 آزمایشگاه مختلف موجود بود، در یک پایگاه داده واحد به اشتراک بگذارند تا فرضیات خود را بررسی کنند.
استفاده از این روش باعث می‌شود دانشمندان بتوانند تمام انرژی سوزانده شده در روز را اندازه گیری کنند، نه فقط کالری ضروری مورد نیاز برای فعالیت‌های حیاتی بدن مانند؛ پمپاژ خوب به قلب، تنفس، گوارش و ... که سایر مطالعات بر روی آن تمرکز داشتند.


افزایش سن و تغییرات متابولیسم بدن، آیا با افزایش سن، متابولیسم بدن کاهش می‌یابد؟

متابولیسم پایه

این مطالعه نشان می‌دهد متابولیسم پایه ما تا قبل از 60 سالگی دوباره کاهش نمی‌یابد و پس از 60 سالگی این کاهش تدریجی و 0.7 درصد در سال است. بطوریکه یک فرد در دهه 90 زندگی، روزانه 26 درصد کمتر از افراد میانسال به کالری نیاز دارد. کاهش توده عضلانی تا حدی در کاهش متابولیسم موثر است، زیرا عضلات نسبت به چربی کالری بیشتری می‌سوزانند، اما این تنها دلیل محسوب نمی‌شود. بر اساس این مطالعه، سلول‌های بدن افراد پس از 60 سالگی کند می‌شوند که به سطوح مختلف فعالیت ارتباط ندارد. متابولیسم کاری است که سلول‌های بدن انجام می‌دهند. با افزایش سن، سلول‌های بدن تغییر می کنند، در نتیجه متابولیسم پایه بدن نیز دستخوش دگرگونی می‌شود. هرچند این فرایند به طور کامل درک نشده، اما اکنون بهتر و واضح‌تر دیده می‌شود. سالمندی با تغییرات فیزیولوژیکی دیگری همراه است که تفسیر علت‌های تغییر مصرف انرژی را دشوار می کند. این مطالعه نشان می‌دهد بیشتر این تغییرات، ناشی از تغییرات در شیوه زندگی یا ترکیب بدن به دلیل افزایش سن است.

افزایش سن و تغییرات متابولیسم بدن، آیا با افزایش سن، متابولیسم بدن کاهش می‌یابد؟

آنچه ما درباره متابولیسم می‌دانستیم، شاید اشتباه باشد!

یافته‌های این مطالعه، به احتمال زیاد علم فیزیولوژی انسان را تغییر می‌دهد. بر اساس پیش بینی لین ردمن فیزیولوژیست تعادل انرژی مرکز تحقیقات پزشکی پنینگتون لوئیزیانا، این مقاله احتمالاً یک مقاله محوری و پایه‌ای در کتب درسی در آینده خواهد شد. روزالین اندرسون، پروفسور پزشکی در دانشگاه ویسکانسین مدیسون، که در زمینه پیری مطالعه می‌کند، معتقد است یافته‌های این مطالعه نشان می‌دهد که ما باید در برخی از نظرات و ایده‌های خود تجدید نظر کنیم. اما دکتر ساموئل کلاین، مدیر مرکز تغذیه انسانی در دانشکده پزشکی دانشگاه واشنگتن در سنت لوئیس، معتقد است پیامدهای این یافته‌ها برای سلامت عمومی، رژیم غذایی و تغذیه در حال حاضر محدود است. او فکر می‌کند بر اساس این یافته‌ها نمی‌توان اظهارات بالینی جدیدی برای یک فرد ارائه داد. او می‌گوید وقتی صحبت از افزایش وزن می‌شود، مسئله همان است که همیشه بوده: مردم نسبت به آنچه می‌سوزانند، کالری بیشتری می‌خورند.

بر اساس این مطالعه و برخلاف مفروضات گذشته در زمینه مصرف انرژی در علم تغذیه، میزان ثابت مصرف انرژی در هر پوند وزن بدن وجود ندارد و این میزان مصرف انرژی، به سن فرد بستگی دارد. همچنین برخلاف مستندات علمی و معتبر، این گروه تحقیقاتی انتظار داشتند متابولیسم افراد بزرگسال در 40 سالگی یا در زنان با شروع یائسگی، کند شود، اما یافته‌های آنان چنین نتیجه‌ای را نشان نداد! بر اساس این نتایج، اگرچه افراد در بزرگسالی سالانه به طور متوسط بیش از 0.6 کیلوگرم وزن اضافه می‌کنند، اما دیگر نمی‌توانند این افزایش وزن را به کند شدن متابولیسم بدنشان نسبت دهند، ولی در حدود 60 سالگی‌، همه چیز شروع به تغییر می کند.برگرفته از:

https://www.irishtimes.com

https://www.euroweeklynews.com

[1] Pontzer H, Yamada Y, Sagayama H, Ainslie PN, Andersen LF, Anderson LJ, et al. Daily energy expenditure through the human life course. SCIENCE. 2021;373(6556):808-12

 


نام نویسندهعالمه حریری فر
کلمه های کلیدیمتابولیسم، افزایش سن، سوخت و ساز
تاریخ ثبت1400/06/13
نام و نام خانوادگی:  
پست الکترونیک:  
متن پیام:  
 بازسازی
کد امنیتی :  

عضویت در خبرنامه

جهت عضویت در خبر نامه ایمیل خود را در قسمت روبرو وارد کنید
شما بعد از عضویت در خبرنامه در هر زمان می توانید با وارد کردن ایمیل خود عضویتتان را لغو کنید
لینک های مفید خدمات الکترونیکی شبکه های اجتماعی تماس با ما
تهران خیابان سئول شمالی شهرک سئول خیابان نسترن کوچه دوم شرقی پلاک 2 طبقه اول
تلفن تماس 1 : 88037734 (+9821)
تلفن تماس 2 : 88037834 (+9821)
پست الکترونیک : behsite@gmail.com