نشانگرهای رنگی مواد غذایی

گسترش بیماری های مزمن از یکسو و شیوع چاقی و اضافه ناشی از تغییر روش زندگی از سوی دیگر ما را به سمت انتخاب آگاهانه تر مواد غذایی سوق می دهد.
گسترش بیماری های مزمن از یکسو و شیوع چاقی و اضافه ناشی از تغییر روش زندگی از سوی دیگر ما را به سمت انتخاب آگاهانه تر مواد غذایی سوق می دهد.
انتخاب غذا و مواد غذایی یکی از عوامل مهم در حفظ و تامین سلامت ماست. اگرچه از دیر باز و به طور سنتی معیارهای مختلفی برای انتخاب بهترین ماده غذایی وجود داشته و به عنوان بخشی از فرهنگ غذایی کشور نسل به نسل آموخته شده است اما با افزایش آن دسته از مواد غذایی که به طور صنعتی و جدا از بازار فروش سنتی امروزه در فروشگاه ها و مراکز خرید عرضه می شوند، به معیارها و شاخص های دیگری برای انتخاب غذای سالمتر نیاز هست.
گسترش  بیماری های مزمن از یکسو و شیوع چاقی و اضافه ناشی از تغییر روش زندگی از سوی دیگر ما را به سمت انتخاب آگاهانه تر مواد غذایی سوق می دهد. دانشی که بتواند در بازار رنگارنگ محصولات غذایی به ما کمک کند تا انتخاب های سالمتری داشته باشیم و از عوارض نا آگاهی تغذیه ای در امان باشیم.
کشورهای مختلف روش های گوناگونی برای راهنمایی گروه های مختلف جمعیتی ابداع کرده و به اجرا گذاشته اند. برچسب زنی محصولات غذایی که حاوی اطلاعات مختلف در باره ی محصولات و ترکیبات آنهاست به شکل های مختلف در دنیا به صورت قانون موثری پذیرفته شده و تولید کنندگان غذا موظفند این قوانین را رعایت کنند.
راهنمای رنگی تغذیه ای در ایران از جمله این ابزارهاست که درج آنها در بر چسبهای مواد غذاییکه در کشور و به صورت صنعتی تولید می شوند، اکنون اجباری است
این نشانگرها می توانند به شما کمک کنند تا میزان ترکیباتی از مواد غذایی را بدانید که ممکن است با برخی از بیماری ها مرتبط باشد و این ارتباط به مقدار آن ترکیب بستگی دااشته باشد.
اجزاء مواد غذایی از قبیل چربی، قند ها و یا نمک برای برخی افراد در سنین مختلف و یا برای افراد دارای بیماریهای مختلف می تواند مفید و یا مضر باشد. به عنوان مثال افراد دارای فشار خون نباید مواد غذایی که حاوی نمک زیادی هستند؛ مصرف کنند.
با درج نشانگر رنگی بر روی برچسب محصولات  تولیدی غذایی و آشامیدنی، مصرف کننده می تواند از محتوای انرژی، قند، چربی، نمک و اسیدهای چرب ترانس هر ماده غذایی مطلع شود و به این ترتیب با اطلاعات بدست آمده، نوع و میزان مصرف هر ماده غذایی را بصورت روزانه تشخیص داده و انتخاب نماید .این  ویژگیها اساس هر سهم ماده غذایی و با رنگهای مختلف مانند چراغ راهنما مشخص شده است.

 

رنگها در جدول نشانگرهای رنگی چه معنایی دارند؟

 

مفهوم رنگ قرمز:

رنگ قرمز بر روی هر یک از اجزاء در جدول چراغ راهنما نشان دهنده وجود آن جزء در مقادیر بالا در ماده غذایی است. به عنوان مثال چنانچه مقدار نمک در چراغ راهنما دارای رنگ قرمز باشد مفهوم این است که آن ماده غذایی حاوی مقدار زیادی نمک بوده و ممکن است این ماده غذایی برای فرد دارای فشار خون بالا مناسب نباشد.

مفهوم رنگ زرد:

رنگ زرد بر روی هر یک از اجزاء در جدول چراغ راهنما نشان دهنده وجود آن جزء در مقادیر متوسط در ماده غذایی می باشد. برای مثال چنانچه مقدار اسیدهای چرب ترانس در چراغ راهنما دارای رنگ زرد باشد مفهوم این است که آن ماده غذایی حاوی مقدار متوسطی اسیدهای چرب ترانس می باشد و به این ترتیب مصرف کننده در انتخاب و میزان مصرف آن محصول غذایی راهنمایی می شود.

مفهوم رنگ سبز:

رنگ سبز بر روی هر یک از اجزاء در جدول چراغ راهنما نشان دهنده وجود آن جزء در مقادیر مناسب سلامتی در ماده غذایی می باشد. برای مثال چنانچه مقدار قند در چراغ راهنما دارای رنگ سبز باشد مفهوم این است که آن ماده غذایی حاوی مقدار کمی قند بوده و آن محصول برای کسانی که تمایل به مصرف قند بالا در رژیم غذایی خود را ندارند مناسب است
اگر هنگام خرید به این  نشانگرها در انتخاب مواد غذایی توجه کنید می توانید با محاسبه ای تقریبی میزان مصرف قند،نمک ، چربی و اسید چرب ترانسی که از طریق مصرف فرآورده های غذایی دریافت می کنید را به دست بیاورید و از این طریق رژیم غذایی روزانه خود را مدیریت کنید..
 
علاوه بر رنگها شما با اصطلاح سهم ماده غذایی در این نشانگرها مواجه می شوید که نشاندهنده ی مقدار مصرف فرآورده غذایی در هر نوبت در روز است که بر اساس مقادیر متداول مصرف جامعه تعیین می شود.

 

نام نویسنده زیبا کاوه ئی
کلمه های کلیدی
تاریخ ثبت1400/05/17
نام و نام خانوادگی:  
پست الکترونیک:  
متن پیام:  
 بازسازی
کد امنیتی :  

عضویت در خبرنامه

جهت عضویت در خبر نامه ایمیل خود را در قسمت روبرو وارد کنید
شما بعد از عضویت در خبرنامه در هر زمان می توانید با وارد کردن ایمیل خود عضویتتان را لغو کنید
لینک های مفید خدمات الکترونیکی شبکه های اجتماعی تماس با ما
تهران خیابان سئول شمالی شهرک سئول خیابان نسترن کوچه دوم شرقی پلاک 2 طبقه اول
تلفن تماس 1 : 88037734 (+9821)
تلفن تماس 2 : 88037834 (+9821)
پست الکترونیک : behsite@gmail.com