تغذیه با شیر مادر و کووید 19

 شیر مادر نقش مهمی در جلوگیری از عفونت های تهدید کننده زندگی ایفا می کند که می تواند به طور قابل توجهی در کاهش بار سیستم مراقبت های بهداشتی نقش داشته باشد.
 شیر مادر نقش مهمی در جلوگیری از عفونت های تهدید کننده زندگی ایفا می کند که می تواند به طور قابل توجهی در کاهش بار سیستم مراقبت های بهداشتی نقش داشته باشد.
 COVID-19    نه تنها زندگی و سیستم مراقبت های بهداشتی ما را تحت الشعاع قرار داده است ، بلکه چالش های بی سابقه مختلفی  از جمله برای زنان باردار و کودکان تازه متولد شده ایجاد کرده است .
هنگامی که ما در مورد نوزادان تازه متولد شده صحبت می کنیم ، شیر مادر همیشه به یک موضوع ضروری تبدیل می شود. به گفته کارشناسان ، در حقیقت ، شیر مادر نقش مهمی در جلوگیری از عفونت های تهدید کننده زندگی ایفا می کند که می تواند به طور قابل توجهی در کاهش بار سیستم مراقبت های بهداشتی نقش داشته باشد.  اما سوالات متعددی وجود دارد که در  با وجود این شرایط خاص مادران شیردهی که شیر خود را به نوزاد یا کودشان می دهند چه کنند؟
 WHO ، یونیسف و سازمان های مختلف به صراحت به ادامه شیردهی با شیر مادر تاکید دارند. ترویج و توزیع جایگزین های شیر نوزاد و شیشه شیر در طول همه گیری کووید -19 مضر است و مگر در شرایط  ویژه نباید ترویج شود..
 
 
در اینجا برخی از سوالات متداول است که دکتر Chico به آنها پاسخ می دهد. نگاهی بیاندازید.
 

آیا COVID 19 از طریق شیر مادر منتقل می شود؟

تحقیقات انجام شده تاکنون" ویروس Covid فعال با قابلیت تکثیر "را در شیر مادر شناسایی نکرده است. با این حال ، شواهد محدود رشته هایی از RNA ویروسی را در شیر مادر شناسایی کرده است که قادر به ایجاد عفونت در نوزاد نیست. بنابراین ، "مزایای تغذیه با شیر مادر بیشتر از خطرات احتمالی انتقال و بیماری های مرتبط با Covid19 است" ،

 
چگونه نوزادان زنان مشکوک یا تایید شده ابتلا به کرونا می توانند با خیال راحت از شیر مادر تغذیه کنند؟

 
اگرچه ویروس از طریق شیر مادر عبور نمی کند ، اما احتمال انتشار از طریق قطرات تنفسی / تماس وجود دارد که در صورت مشاهده،با انجام اقدامات پیشگیرانه و کنترل مناسب عفونت می توان آن را به حداقل رساند. بنابراین ، شستن مکرر دستها همراه با استفاده از مواد ضدعفونی کننده حاوی الکل قبل از تماس با نوزاد بسیار مهم است. پزشکان همچنین توصیه می کنند که از ماسک حتی هنگام شیردهی استفاده کنید تا از انتشار عفونت از طریق قطرات تنفسی جلوگیری شود. همچنین مهم است که اطمینان حاصل شود که تمام سطوحی که مادر به آنها دست می زند به طور مرتب ضد عفونی می شوند.
 

اگر مادر برای شیردهی بیش از حد مریض باشد چه؟

 
سناریوی ایده آل این است که اطمینان حاصل کنیم که نوزاد و مادر در یک اتاق ، در کنار یکدیگر ، در یک بخش اختصاصی کووید پس از زایمان هستند ، تا از شیردهی انحصاری و بدون مانع اطمینان حاصل شود." با این حال ، این فرایند تنها زمانی قابل انجام است که مادر مبتلا به COVID مثبت باشد ، اما بیمار جدی نباشد.
 
اگر مادر خیلی مریض است و مادر و نوزاد مجبورند از هم جدا شوند ، توصیه می شود شیر مادر شیرده ، یعنی شیر دوشیده شده شده از سوی مادر ، برای نوزاد ارسال شده و در صورت نارس بودن نوزاد ، از طریق لوله  یا قاشق تغذیه شود. شرایط کنونی ، با محدودیت های تحمیلی ، کمبود کارکنان و کاهش تعداد اهداکنندگان شیر ، و کمبود منابع ، نوزادان نارس باید در بخش مراقبت های ویژه نگهداری شوند

دکتر شالینی چیکو متخصص اطفال در بیمارستان Fortis La Femme 
نام نویسندهترجمه زیبا کاوه ئی
کلمه های کلیدی
تاریخ ثبت1400/05/15
نام و نام خانوادگی:  
پست الکترونیک:  
متن پیام:  
 بازسازی
کد امنیتی :  

عضویت در خبرنامه

جهت عضویت در خبر نامه ایمیل خود را در قسمت روبرو وارد کنید
شما بعد از عضویت در خبرنامه در هر زمان می توانید با وارد کردن ایمیل خود عضویتتان را لغو کنید
لینک های مفید خدمات الکترونیکی شبکه های اجتماعی تماس با ما
تهران خیابان سئول شمالی شهرک سئول خیابان نسترن کوچه دوم شرقی پلاک 2 طبقه اول
تلفن تماس 1 : 88037734 (+9821)
تلفن تماس 2 : 88037834 (+9821)
پست الکترونیک : behsite@gmail.com