بیماری التهابی روده با مصرف چربی زیاد و آنتی‌بیوتیک

مطالعات جدید نشان می‌دهد داشتن رژیم غذایی شامل مقادیر زیادی چربی ، با مصرف آنتی‌بیوتیک می‌تواند به‌طور بالقوه احتمال ابتلا به بیماری التهابی روده را افزایش دهد
مطالعات جدید نشان می‌دهد داشتن رژیم غذایی شامل مقادیر زیادی چربی ، با مصرف آنتی‌بیوتیک می‌تواند به‌طور بالقوه احتمال ابتلا به بیماری التهابی روده را افزایش دهد
مطالعات جدید نشان می‌دهد داشتن رژیم غذایی شامل مقادیر زیادی چربی ، با مصرف آنتی‌بیوتیک می‌تواند به‌طور بالقوه احتمال ابتلا به بیماری التهابی روده را افزایش دهد. به نظر می‌رسد داشتن این نوع رژیم غذایی و مصرف آنتی‌بیوتیک می‌تواند باعث از بین رفتن میتوکوندری (که وظایف مختلف و مهمی مثل تولید انرژی را بر عهده دارد) در سلول‌های نواحی غشایی روده بزرگ شده و التهاب ایجاد کند. از طرف دیگر به نظر می‌رسد داروی مسالازین می‌تواند این مشکل را برطرف کرده و به تجدید میتوکوندری و درمان التهاب روده اولیه کمک کند. 
بیماری سندرم روده تحریک پذیر یکی از بیماری‌های شایع روده و معده در جهان است که تقریباً 11 درصد از مردم جهان به آن مبتلا هستند. علائم مهم این بیماری دردهای دوره‌ای شکم، نفخ، تغییر رفتار دستگاه گوارش و دفع هستند. بیمارانی که به سندرم روده تحریک پذیر مبتلا هستند معمولاً دچار التهاب غشای روده و تغییر در ترکیب میکروب یوتای روده می‌شوند. در این مرحله بیماری بانام «بیماری التهابی روده» شناخته می‌شود. 
در مطالعه مذکور، 43 فرد بالغ و سالم و 49 فرد بیمار مبتلا به سندرم روده تحریک پذیر مورد آزمایش قرار گرفتند. محققین میزان کالپروتکتین مدفوع که یک شاخص مهم در تشخیص التهاب روده در بیماران است را اندازه گیری کردند. افرادی که سطح کالپروتکتین مدفوع آن‌ها بالا باشد به مبتلا به‌پیش بیماری التهابی روده تشخیص داده می‌شوند. بررسی نتایج نشان داد که 19 نفر از بیماران با بیماری سندرم روده تحریک پذیر، سطح بالای پروتکتین مدفوع داشته و مبتلا به سطح اولیه بیماری التهابی روده تشخیص داده شدند. ولی نکته مهمی که این بررسی مشخص کرد آن بود که تمام این بیماران رژیم غذایی پر چرب داشته و به‌صورت هم زمان آنتی‌بیوتیک مصرف می‌کردند. این مطالعه نشان می‌دهد احتمال ابتلای این افراد به بیماری التهابی روده 8.6 برابر افرادی است که رژیم غذایی با میزان چربی پایین داشته یا سابقه مصرف آنتی‌بیوتیک نداشته اند. همچنین افرادی که چربی بالایی مصرف می‌کردند در شرایط مشابه 2.8 برابر بیشتر نسبت به افرادی که رژیم غذایی با چربی کمتر داشتند، در معرض ابتلا به بیماری التهابی روده بودند. یعنی سابقه مصرف آنتی‌بیوتیک بدون در نظر گرفتن نوع رژیم غذایی به‌تنهایی احتمال ابتلا به این بیماری را 3.9 برابر افزایش می‌دهد. 
نتایج این مطالعه از این جهت اهمیت دارد که اثر هم افزایی عوامل افزایش احتمال ابتلا به بیماری التهابی روده که کمتر به آن توجه شده بود را مورد بررسی قرار داده است. محققین این مطالعه برای بررسی و تائید نتایج آزمایشی بر روی موش‌ها هم انجام داده و اثر رژیم غذایی پر چرب و مصرف آنتی‌بیوتیک به‌صورت هم زمان را بر سلول‌های غشای روده بررسی کردند. مشابه آن چه در انسان‌ها مشاهده شده بود، در موش‌ها نیز مشاهده گشت. بررسی دقیق‌تر نشان داد که رژیم غذایی پر چرب و آنتی‌بیوتیک باعث اختلال در عملکرد میتوکوندری سلول ها و از دست دادن توانایی سوزاندن اکسیژن می‌شود. این اختلال در عملکرد باعث کاهش مصرف اکسیژن در سلول و در نهایت نشت اکسیژن در روده می‌شود. از طرف دیگر، نشت اکسیژن باعث مرگ برخی از باکتری هایی که در روده زندگی می کنند شده و جمعیت گروهی دیگر را افزایش می‌دهد. به عبارت دیگر عدم کارکرد صحیح سلول ها منجر به بر هم خوردن تعادل میکروب ها در داخل روده شده و به تدریج باکتری های خوب روده جای خود را به باکتری های مضر و آسیب زا که قدرت تحمل سطح بالاتری از اکسیژن را دارند، می‌دهند که نتیجه آن ایجاد التهاب در روده است. 
شاید مهم ترین نتیجه این مطالعه را بتوان در راه حل احتمالی و پیشنهادی آن دانست. بررسی‌های انجام شده در این مطالعه نشان می‌دهد 5-آمینوسالیسیت یا همان مسالازین می‌تواند به تجدید ساختار تولید انرژی در سلول ها کمک کرده و این چرخه معیوب را از بین ببرد. هر چند عدم مصرف غذاهایی با پروتئین بالا و عدم مصرف بیش از حد آنتی‌بیوتیک همچنان به عنوان راه حل‌های اصلی جهت و رفع ریشه ای مشکل لازم است. 

منبع: sciencedaily.com
نام نویسندهعباس رهامی
کلمه های کلیدیبیماری التهابی روده، چربی، رژیم غذایی، آنتی بیوتیک
تاریخ ثبت1399/05/28
نام و نام خانوادگی:  
پست الکترونیک:  
متن پیام:  
 بازسازی
کد امنیتی :  

عضویت در خبرنامه

جهت عضویت در خبر نامه ایمیل خود را در قسمت روبرو وارد کنید
شما بعد از عضویت در خبرنامه در هر زمان می توانید با وارد کردن ایمیل خود عضویتتان را لغو کنید
لینک های مفید خدمات الکترونیکی شبکه های اجتماعی تماس با ما
تهران خیابان سئول شمالی شهرک سئول خیابان نسترن کوچه دوم شرقی پلاک 2 طبقه اول
تلفن تماس 1 : 88037734 (+9821)
تلفن تماس 2 : 88037834 (+9821)
پست الکترونیک : behsite@gmail.com