مکمل های غذایی برای بهبود رشد مغزی کودکان در کشورهای کم درآمد

تحقیقاتی که اخیرا در این مورد انجام شده نشان می دهد دریافت مواد مغذی و داشتن رژیم غذایی متناسب در کمتر از 6 ماه می تواند اثرات مثبت خود را بر رشد و سلامت مغز کودکان نمایان کند.
تحقیقاتی که اخیرا در این مورد انجام شده نشان می دهد دریافت مواد مغذی و داشتن رژیم غذایی متناسب در کمتر از 6 ماه می تواند اثرات مثبت خود را بر رشد و سلامت مغز کودکان نمایان کند.
تغذیه سالم و کامل برای افراد بزرگسال در کشورهایی با درآمد متوسط پایین و قدرت خرید کم یک چالش محسوب می شود و رعایت اصول تغذیه کودکان از هم دشوار تر است. تحقیقاتی که اخیرا در این مورد انجام شده نشان می دهد دریافت مواد مغذی و داشتن رژیم غذایی متناسب در کمتر از 6 ماه می تواند اثرات مثبت خود را بر رشد و سلامت مغز کودکان نمایان کند. این یافته می تواند تاثیر مستقیم بر سیستم آموزشی و تغذیه کشورهای کم درآمد داشته باشد. 
طبق آمار، تخمین زده یم شود 250 میلیون کودک زیر 5 سال در سراسر جهان به پتانسیل رشد کامل خود نمی رسند. البته شاخص این قضاوت تنها محدود به سوء تغذیه نمی شود بلکه معیار قضاوت رشد مغز و عوامل مرتبط با آن در طولانی مدت است. نتیجه این مطالعه با نتایج تحقیقات قبلی تطابق دارد. تحقیقات قبلی نشان می دهد مکمل های غذایی رایج برای کودکان کم سن و سال ممکن است مواد غذایی کافی برای حمایت از رشد مغزی مناسب را در اختیار بدن قرار ندهد. 
برای بررسی تاثیر تغذیه بر رشد و عملکرد مغز آزمایشی طراحی شد تا به واسطه آن قدرت حافظه و همچنین جریان خون به مغز کودکانی که در معرض فقر مواد مغذی هستند، مشخص گردد. برای این کار 1059 کودک زیر 15 ماه تا 7 سال که در ده روستای مختلف در کشور غنا در غرب آفریقا زندگی می کردند تحت بررسی قرار گرفتند. این کودکان به صورت تصادفی انتخاب شدند. آن ها به سه دسته تقسیم شده و یکی از 3 وعده غذایی تعریف شده توسط محققین را دریافت می کردند. به این ترتیب کودکان 5 روز در هفته و به مدت 23 هفته با این شیوه تغذیه شدند. 
اولین گروه  مکمل های غذایی با آنتی اکسیدان زیاد، انواع ویتامین ها و مواد معدنی، پلی فنول های موجود در کوکا، اسید های چرب امگا 3 و پروتئین ها بودند. برای تغذیه گروه دوم از غذاهای ترکیبی تقویت شده استفاده شد. و در نهایت گروه سوم این کودکان وعده های غذایی دریافت می کردند که به عنوان گروه کنترل در نظر گرفته شده بودند. 
مهم ترین شاخص برای قضاوت در مورد اثر مواد غذایی دریافتی بر عملکرد و رشد مغز، قدرت و عملکرد حافظه کودکان بود. هر چند شاخص های دیگر مثل سطح گلبولهای خون در مغز، رشد مغز، تناسب اندام و جریان خون مغزی در ابتدای آغاز مطالعه و بلافاصله پس از اتمام مطالعه، هم برای نتیجه گیری در نظر گرفته شدند. 
نتایج این بررسی نشان می دهد کودکان زیر 4 سالی که در گروه اول قرار داشتند بهبود علمکرد حافظه را تجربه کرده اند. بهبود عملکرد به خصوص در مورد کودکانی حه حداقل 75 درصد از مکمل های غذایی در نظر گرفته شده را مصرف کرده بودند در مقایسه با کودکانی که صبحانه معمولی می خوردند، قابل مشاهده است. کودکانی که بالای 4 سال سن داشنتد و در گروه اول قرار گرفته بودند بهبود عملکرد حافظه یا بهبود مشکل کم خونی را تجربه نکردند ولی توده بافت بدون چربی بدن در آن ها نسبت به گروه دوم افزایش یافته بود. 
محققین این پژوهش نتیجه گرفتند که بررسی اثر تغذیه در کودکان بالای 4 سال نیازمند مطالعه و بررسی طولانی مدت تر است. به هر حال این مطالعه نشان می دهد داشتن تغذیه درست و دریافت مواد غذایی مورد نیاز بدن دست کم در کودکان زیر 4 سال می تواند در کمتر از 23 هفته اثرات قابل مشاهده داشته باشد و عملکرد مغز و بدن را بهبود دهد. 
در حال حاضر تعداد زیاد یاز کودکان در سراسر جهان رژیم های غذایی ناسالم دارند و نسبت به افراد بزرگسال نسبت به دریافت کمتر مواد مغذی یا سوء تغذیه آسیب پذیر ترند. این مطالعه نشان می دهد حتی در کشورهای کم درآمد و نقاط مختلف جهان می توان با حفظ چهارچوبهای کلی یک رژیم سالم، کودکان را از آسیب های سوء تغذیه و عدم دریافت مواد مغذی کافی در امان نگه داشت. 

منبع: eurekalert.org
نام نویسندهعباس رهامی
کلمه های کلیدیتغذیه کودکان، مکمل غذایی,
تاریخ ثبت1399/05/06
نام و نام خانوادگی:  
پست الکترونیک:  
متن پیام:  
 بازسازی
کد امنیتی :  

عضویت در خبرنامه

جهت عضویت در خبر نامه ایمیل خود را در قسمت روبرو وارد کنید
شما بعد از عضویت در خبرنامه در هر زمان می توانید با وارد کردن ایمیل خود عضویتتان را لغو کنید
لینک های مفید خدمات الکترونیکی شبکه های اجتماعی تماس با ما
تهران خیابان سئول شمالی شهرک سئول خیابان نسترن کوچه دوم شرقی پلاک 2 طبقه اول
تلفن تماس 1 : 88037734 (+9821)
تلفن تماس 2 : 88037834 (+9821)
پست الکترونیک : behsite@gmail.com