چقدر با ساخت واکسن کرونا فاصله داریم؟

در حالی که شرکت‌های دارو سازی، واکسن سازی و مؤسسات تحقیقاتی مختلف در تلاش‌اند تا درمان ویروس جهانی کووید-19 یا کرونا را پیدا کنند، بحث بر سر زمان دستیابی به این واکسن همچنان پا برجاست
در حالی که شرکت‌های دارو سازی، واکسن سازی و مؤسسات تحقیقاتی مختلف در تلاش‌اند تا درمان ویروس جهانی کووید-19 یا کرونا را پیدا کنند، بحث بر سر زمان دستیابی به این واکسن همچنان پا برجاست
در حالی که شرکت‌های دارو سازی، واکسن سازی و مؤسسات تحقیقاتی مختلف در تلاش‌اند تا درمان ویروس جهانی کووید-19 یا کرونا را پیدا کنند، بحث بر سر زمان دستیابی به این واکسن همچنان پا برجاست. گرچه این ویروس شباهت‌های زیادی به ویروس‌های هم خانواده خود دارد، ولی جهش ژنتیکی آن باعث شده تا محققین مجبور شوند کار را تقریباً از همان مرحله صفرم آغاز کرده و برای تولید واکسن اقدام کنند. فرآیندی که در حالت معمول به‌شدت زمان بر است. هر چند با اتحاد و همکاری کشورهای جهان برای مقابله با این بیماری، ممکن است واکسن این ویروس زودتر از موعد مقرر به دست آید.
آن چه مشخص است این است که زمان مورد نیاز برای تولید واکسن به عوامل مختلفی بستگی دارد و متغیر است. آخرین تلاش‌های صورت گرفته برای دستیابی به واکسن کرونا مربوط به حدود 10 سال پیش و زمانی که ویروس سارس و مرس شیوع پیدا کرده بود، می‌شود که به دلیل کنترل سریع این بیماری، تحقیقات نیمه کاری باقی ماندند. اکنون زمان آن است که این پرونده‌های قدیمی مجدداً پیگیری شده تا هر چه زودتر درمان یا واکسن ویروس کرونای جدید پیدا شود.
در حال حاضر دارویی به نام رمدسیویر (remdesivir) پیشتاز رقابت برای درمان کرونا است که توسط شرکت Gilead تولید شده و بهترین گزینه برای درمان احتمالی به نظر می‌رسد. تحقیقات نشان می‌دهند که این دارو می‌تواند از تأثیر گذاری ویروس سارس و مرس بر سلول‌های بدن موش، جلوگیری کند. به‌علاوه اینکه این دارو به‌صورت بالینی برای جلوگیری و درمان بیماری ابولا مورد استفاده قرار گرفته است و نشانی از عوارض جانبی در آن دیده نمی‌شود.

کووید-19 میکروسکوپ
 
نتایج اولیه مثبت این دارو باعث شد که کشورهای چین و آمریکا از آغاز شیوع کرونا به استفاده از این دارو و تست‌های بیشتر بپردازند. نتایج آزمایش‌های احتمالاً تا ماه آینده (فروردین) در دست خواهد بود که اگر مثبت بودن آن‌ها تأیید شود، شرکت Gilead می‌تواند به‌سرعت کار تولید انبوه آن را آغاز کرده و به این ترتیب مقابله جدی و مؤثر با کرونا رسماً آغاز شود.
در حالی که داروی ضد کرونا چندان دور از دسترس به نظر نمی‌رسد، کوتاه‌ترین زمان برای دستیابی به واکسن آن، 8 ماه تخمین زده شده است. این در حالی است که گفته می‌شود ساخت و توزیع واکسن کرونا در عمل حدود 1 سال تا 1 سال و نیم دیگر (یا حتی بیشتر) به واقعیت بپیوندد.
یکی از استراتژی‌های ساخت واکسن، کپی کردن بخشی از ساختار ویروس است. در مورد ویروس کرونا، بخش کپی شده باید قسمتی باشد که ویروس از آن برای نفوذ به سلول استفاده می‌کند. با این کار سیستم ایمنی فردی که واکسن دریافت می‌کند، می‌تواند پادتنی مخصوص بسازد که قابلیت تشخیص و از بین بردن آن ساختار را داشته باشد. به این ترتیب در صورتی که ویروس کرونا به بدن فرد حمله کند، پاد تن‌ها از عملکرد و پیشروی آن جلوگیری خواهند کرد.
در زمینه تولید واکسن، فعلاً شرکت مدرنا (Moderna) از باقی رقبا جلوتر است. این شرکت واکسن‌های تولید کرده که برای تست آماده هستند. قرار است به‌زودی (در اسفند و فروردین ماه) آزمایش بالینی بر روی 45 فرد سالم، جهت حصول اطمینان از بی‌خطر بودن آن، آغاز گردد. پس از این مرحله، این واکسن باید بر روی گروهی بزرگ‌تر امتحان شده و مشخص شود که آیا واقعاً در پیش گیری از ابتلا به کرونای جدید می‌تواند مؤثر باشد یا خیر. این مرحله نیز احتمالاً 6 تا 8 ماه زمان ببرد. اگر این مرحله با موفقیت سپری شود، در قدم بعد تولید انبوه واکسن در دستور کار قرار خواهد گرفت که خود یک چالش است. فرآیند تولید، توزیع و نهایتاً رسیدن آن به دست ما خود ممکن است چند ماه به طول بینجامد. با در نظر گرفتن تمام این مراحل، می‌توان گفت که در بهترین حالت حدود 1 سال دیگر واکسن این بیماری در دسترس ما قرار خواهد گرفت.  

ساختار ویروس کرونا
 
تولید واکسن برای ویروس کووید-19 به‌طور کلی چالش برانگیز است چرا که تا کنون هیچ واکسنی برای مقابله با این ویروس تولید نشده، پلتفرم و زمینه ساخت واکسن از پیش وجود ندارد و مهم‌تر از همه آن که در مورد ایمنی واکسنی که قرار است تولید شود هیچ اطلاعاتی در دسترس نیست. یعنی نمی‌دانیم این واکسن چه عوارض جانبی احتمالی خواهد داشت.
در مقایسه باید گفت تولید واکسن برای ویروس H1N1 (آنفلوانزای خوکی) که در سال 2009 شیوع پیدا کرد، بسیار ساده‌تر بود چرا که هم آمریکا و هم دیگر کشورهای جهان واکسن‌های مختلفی برای  داشتند. هم‌زمان با یافتن واکسن H1N1 خطوط تولید واکسن آنفلوانزای فصلی متوقف شده و شروع به تولید این واکسن کردند. این کار نه چالش تولید واکسن جدید را به همراه داشت و نه آزمایش‌های بالینی برای آن نیاز بود. تنها کار لازم، تولید و توزیع این واکسن بود.
باوجود پیشرفت‌هایی که برای تولید دارو و واکسن ویروس کرونای جدید صورت گرفته، می‌توان گفت که این داروها و واکسن‌ها برای جلوگیری از شیوع بیشتر کرونا در کشور و در جهان به‌موقع آماده نخواهند شد. تا آن زمان این خود ما هستیم که باید با رعایت بهداشت فردی و عمومی گسترش کرونا را کند کنیم.
به همین دلیل است که حداقل تا چند ماه آینده پیش گیری و تقویت سیستم ایمنی و البته تصمیماتی که برای مدیریت این بحران گرفته می‌شود(!) مهم‌ترین سلاح برای مقابله با کرونا خواهد بود.  این سه در کنار هم می‌توانند کرونا را از یک ویروس غیرقابل توقف، به یک بیماری همه گیر ولی تحت کنترل تبدیل کرده و شمار مبتلایان به این ویروس را تا پیش از دسترسی به واکسن یا دارو تا حد امکان کاهش دهد.
 
منبع: theverge
نام نویسندهعباس رهامی
کلمه های کلیدیکرونا, واکسن
تاریخ ثبت1398/12/19
نام و نام خانوادگی:  
پست الکترونیک:  
متن پیام:  
 بازسازی
کد امنیتی :  

عضویت در خبرنامه

جهت عضویت در خبر نامه ایمیل خود را در قسمت روبرو وارد کنید
شما بعد از عضویت در خبرنامه در هر زمان می توانید با وارد کردن ایمیل خود عضویتتان را لغو کنید
لینک های مفید خدمات الکترونیکی شبکه های اجتماعی تماس با ما
تهران خیابان سئول شمالی شهرک سئول خیابان نسترن کوچه دوم شرقی پلاک 2 طبقه اول
تلفن تماس 1 : 88037734 (+9821)
تلفن تماس 2 : 88037834 (+9821)
پست الکترونیک : behsite@gmail.com