تأثیر منفی مصرف زیاد ویتامین دی بر MS

مطالعات اخیر نشان می‌دهند حجم بالای مکمل‌های ویتامین می‌توانند خود باعث افزایش التهاب و تحریک سلول‌های ایمنی بدن و افزایش حملات به لایه محافظ عصب‌ها که ملانین نام دارند شود.
مطالعات اخیر نشان می‌دهند حجم بالای مکمل‌های ویتامین می‌توانند خود باعث افزایش التهاب و تحریک سلول‌های ایمنی بدن و افزایش حملات به لایه محافظ عصب‌ها که ملانین نام دارند شود.
تحقیقات و مطالعاتی که در  سال‌های پیش نشان داد که سطح مناسب ویتامین دی در بدن می‌تواند به کاهش احتمال ابتلا به بیماری MS کمک کرده و همچنین روند پیشرفت آن را کندتر کند. برخی تحقیقات نشان می‌دهند که افرادی که بیشتر در معرض نور خورشید قرار داشته و سطح ویتامین D در بدن آن‌ها بالاتر است، کمتر در معرض ابتلا به بیماری MS هستند. به این ترتیب بود که مصرف مکمل‌های ویتامین D به‌عنوان یک شاخص کلیدی مهم که ابتلا و پیشرفت این بیماری را تحت تأثیر قرار می‌دهد، به بیماران توصیه شد. این در حالی است که مطالعات اخیر نشان می‌دهند حجم بالای مکمل‌های ویتامین می‌توانند خود باعث افزایش التهاب و تحریک سلول‌های ایمنی بدن و افزایش حملات به لایه محافظ عصب‌ها که ملانین نام دارند شود.
تا پیش از این توجه دانشمندان بیشتر بر کمبود ویتامین دی در افراد مبتلا به MS معطوف شده بود. مطالعات پیشین نشان می‌دهند افرادی که به MS مبتلا هستند می‌توانند از مزایای مکمل‌های ویتامین D برای محدود کردن تأثیر و روند پیشرفت این بیماری بهره ببرند. این افراد با مصرف ویتامین D علائم خفیف‌تر و بافاصله زمانی بیشتری را تجربه می‌کنند. همچنین ویتامین D کیفیت زندگی را افزایش داده و انتقال از فاز اول بیماری به فاز دوم (پیش‌رونده) را به تأخیر می‌اندازد.
ولی در این جا باید به یک نکته بسیار مهم توجه کرد. اینکه تمام این مطالعات مضرات کمبود ویتامین و فواید سطح کافی این ویتامین در بدن را مورد مطالعه قرار داده‌اند. موضوع مطالعه جدید بررسی ارتباط سطح بالاتر از حد معمول ویتامین D با وضعیت پیشرفت بیماری MS است. این تحقیق نشان می‌دهند که افزایش ویتامین دی می‌تواند باعث تغییر سطح کلسیم در بدن شود که نشان می‌دهد ارتباط سطح ویتامین D در بدن دست کم با آن چه تا پیش از این تصور می‌کردیم متفاوت است.
برای این کار، تحقیقات و بررسی‌های بلند مدت بر روی موش‌ها لازم بود. محققین برای موش‌های تحت بررسی، رژیم غذایی مخصوص حاوی مقادیر مختلف ویتامین D، در نظر گرفتند. با توجه به این یک موش به‌طور معمول به 1500 IU ویتامین D3 در هر کیلوگرم از غذای مصرفی خود نیاز دارد، محققین به بعضی موش‌ها 5IU، به برخی دیگر به‌اندازه مناسب و 1500IU و به برخی دیگر مقدار بسیار زیادی ویتامین D3 و معادل 75000IU، دادند. این فرآیند به مدت 15 هفته ادامه یافت.
سلول های تی بیماری ام اس
 
همچنین به موش‌های هر سه دسته مقدار مساوی کلسیم (1 درصد) و فسفات (0.7 درصد) داده می‌شد. پس از این مرحله، محققین بیماری مشابه MS را در موش‌ها القا کردند که عوارض بالینی مشابه MS، مثل التهاب سیستم عصبی مرکزی، آسیب دیدن آن و حمله سلول‌های ایمنی به عصب‌ها را به دنبال داشت.
نتایج این مطالعه نشان داد که موش‌های مبتلا به MS که ویتامین D3 کمتری دریافت کرده بودند به‌شدت در مقابل این بیماری آسیب پذیر بودند. گرچه مطالعات قبلی نشان از تأثیر مثبت مقادیر متوسط ویتامین D3 بر پیشرفت بیماری داشتند، ولی این تحقیق مشخص کرد که موش‌هایی با رژیم ویتامین D3 بسیار بالا به‌شدت در مقابل MS آسیب پذیر بوده و بیماری در آن‌ها پیشرفت زیادی داشته است.
موش‌هایی که سطح بالایی از ویتامین D (بیشتر از 200 نانو مول بر لیتر) دریافت کرده دچار ناتوانی دائم شدند که با التهاب گسترده سیستم عصبی و تصفیه سلول T کمکی فعال (Th1 و Th17) و از بین رفتن لایه محافظ میلین، همراه بود.
در واقع افزایش شدید سطح کلسیم در بدن عارضه جانبی پیش بینی نشده در سطح بالای ویتامین D بود که باعث فعال سازی، تقسیم سلولی و رفتار تهاجم سلول‌های T می‌شود. نتیجه این بررسی‌ها همچنین با آزمایش دیگری که تأثیر سطح بالای کلسیم در بدن را مورد بررسی قرار می‌دهد، مطابقت دارد. در آزمایش دیگر، محققین موش‌ها را با دزهای مختلف کلسیم، مشابه همان مقادیری که در بدن موش‌های تغذیه شده با ویتامین D یافت شد، تغذیه کردند. نتیجه این کار، افزایش ورود کلسیم به سلول‌ها و افزایش التهاب شد. بنابراین می‌توان گفت که ویتامین D به خودی خود برای افراد مبتلا به MS مضر نیست بلکه این افزایش سطح کلسیم است که باعث تکثیر و افزایش فعالیت سلول‌های T می‌شود.
کلسیم همچنین قابلیت سلول‌های تی برای عبور از سد خونی مغزی را افزایش می‌دهد. سد خونی مغزی یک غشا با قابلیت نفوذپذیری انتخابی بالاست که خون را پیش از ورود به مغز و نخاع تصفیه می‌کند و فقط به برخی از ترکیبات و سلول‌ها اجازه عبور می‌دهد.
مطالعه اخیر نشان می‌دهد که گرچه مصرف حد متوسط ویتامین D به تقویت بدن و کند کردن روند توسعه بیماری MS کمک می‌کند، ولی از طرف دیگر، افزایش بیش از حد سطح این ویتامین باعث وخیم‌تر شدن بیماری می‌شود.
 
نام نویسندهعباس رهامی
کلمه های کلیدیام اس, ویتامین D, کلسیم
تاریخ ثبت1398/12/15
نام و نام خانوادگی:  
پست الکترونیک:  
متن پیام:  
 بازسازی
کد امنیتی :  

عضویت در خبرنامه

جهت عضویت در خبر نامه ایمیل خود را در قسمت روبرو وارد کنید
شما بعد از عضویت در خبرنامه در هر زمان می توانید با وارد کردن ایمیل خود عضویتتان را لغو کنید
لینک های مفید خدمات الکترونیکی شبکه های اجتماعی تماس با ما
تهران خیابان سئول شمالی شهرک سئول خیابان نسترن کوچه دوم شرقی پلاک 2 طبقه اول
تلفن تماس 1 : 88037734 (+9821)
تلفن تماس 2 : 88037834 (+9821)
پست الکترونیک : behsite@gmail.com