قرص لاغری و داروی کاهش وزن فوری

همیشه تبلیغات مختلف در مورد رژیم لاغری فوری و رژیم‌های معجزه آسا وجود داشته است. اگر چه رژیم لاغری بدون گرسنگی کشیدن ممکن است، ولی این به معنی فوری بودن یا معجزه آسا بودن آن نیست. وقتی پای قرص لاغری و داروها به میان می‌آید بیشتر باید مراقب بود. چرا که این روش ممکن است برای شما بسیار گران شود.
همیشه تبلیغات مختلف در مورد رژیم لاغری فوری و رژیم‌های معجزه آسا وجود داشته است. اگر چه رژیم لاغری بدون گرسنگی کشیدن ممکن است، ولی این به معنی فوری بودن یا معجزه آسا بودن آن نیست. وقتی پای قرص لاغری و داروها به میان می‌آید بیشتر باید مراقب بود. چرا که این روش ممکن است برای شما بسیار گران شود.
اگر قبلاً به‌صورت موفقیت آمیز کاهش وزن را تجربه کرده‌اید، حتماً می‌دانید که کاهش وزن بدون تلاش و زحمت و پشت کار و تداوم غیرممکن است. با این حال همیشه تبلیغات مختلف در مورد رژیم لاغری فوری و رژیم‌های معجزه آسا وجود داشته است. اگر چه رژیم لاغری بدون گرسنگی کشیدن ممکن است، ولی این به معنی فوری بودن یا معجزه آسا بودن آن نیست. همه روش‌های کاهش وزن اصول و قوانین مشخصی دارند که باید رعایت شود. ولی وقتی پای قرص لاغری و داروها به میان می‌آید بیشتر باید مراقب بود. چرا که این روش ممکن است برای شما بسیار گران شود.
حقیقت آن است که قرص لاغری و داروهای معجزه آسا در بیشتر مواقع به ادعایی که می‌کنند نمی‌توانند عمل کنند. حتی مکمل‌های گیاهی و غذاها، مثل چای و قهوه هم آن طور که برخی از تبلیغات عنوان می‌کنند، معجزه آسا و اثر گذار نیستند. صدها قرص لاغری و محصولات کاهش وزن در بازار موجود هستند که با عناوینی مثل مکمل‌های لاغری یا قرص‌های لاغری و کاهش وزن و ... به فروش می‌رسند. در بهترین حالت، باید گفت که این داروها دارای ترکیبات نامشخص هستند که شاید بتوانند برخی از مشکلات را حل و مشکلات بیشتری ایجاد کنند.
برخی از افرادی که دچار اضافه وزن هستند واقعاً با استفاده از قرص لاغری کاهش وزن را تجربه می‌کنند. هر چند، در اکثر موارد، داروی های کاهش وزن در خوش‌بینانه‌ترین حالت اثرگذاری خاصی ندارند. این داروها و مکمل ها ممکن است ترکیباتی غیر ایمن داشته باشند که اثرات آن بر روی انسان به‌درستی مورد بررسی قرار نگرفته باشد. ذکر این نکته فوق‌العاده مهم است که طبیعی و سالم بودن ترکیبات به کار رفته به هیچ وجه به معنی ایمن بودن یا اثر گذار بودن آن نیست! بسیاری از ترکیبات شیمیایی موجود در گیاهان دارویی که به‌طور کلی مضر نیستند، در ترکیب باهم یا در دزهای بالا نه تنها مفید نیستند بلکه سمی و خطرناک هم هستند!
 

ترکیبات قرص لاغری

قرص لاغری برای کاهش وزن

یکی از ترکیبات رایج که برای کاهش وزن در قرص‌ها استفاده می‌شود سیبوترامین است استفاده از این ترکیب در سال 2010 ممنوع اعلام شد چرا که باعث افزایش خطر حمله قلبی و سکته مغزی می‌شد. یا مثلاً برخی از قرص‌های لاغری ترکیباتی از داروهای فشار خون، ضد افسردگی یا بهبود صرع دارند که ممکن است استفاده از آن‌ها عوارض مختلفی به همراه داشته باشد.
در تحقیقاتی که در آمریکا انجام شد، مشخص شد برخی از قرص‌های لاغری حاوی ترکیبی به نام فلوکستین هستند. فلوکستین ترکیبی فعال است که در داروی پروزاک که برای افسردگی و بیماری‌های دیگر تجویز می‌شود، به کار می‌رود. همچنین ترکیب دیگری به نام تریامترن در برخی داروهای لاغری وجود دارد که در واقع یک ترکیب ادرار آور قدرتمند است. این ترکیب هم می‌تواند عوارض شدید و غیر کنترل شده خود را داشته باشد.
در واقع قرص لاغری فقط در صورتی که تحت نظارت کامل پزشک باشد می‌تواند استفاده شود. این در حالی است که بسیاری از این محصولات به‌صورت آنلاین یا در بازار به‌راحتی قابل خرید هستند! به‌خصوص در سال‌های اخیر به دلیل حضور شبکه‌های اجتماعی و ظهور مراجع فروش غیر معتبر، احتمال ابتلا به عوارض استفاده از داروهای کاهش وزن فوری بسیار بیشتر شده است.
همان طور که گفتیم، احتیاط در مورد مصرف داروهای لاغری فقط محدود به قرص لاغری نمی‌شود. مکمل‌های غذایی و حتی داروهای گیاهی هم از این قاعده مستثنا نیستند. هر چند ممکن است عوارض آن‌ها خفیف‌تر باشد یا دیرتر بروز پیدا کند.
 

مکمل غذایی برای لاغری

برخی از مردم تصور می‌کنند مکمل‌های غذایی بی‌خطر هستند. ولی صرفاً تفاوت عنوان آن با قرص لاغری، نمی‌تواند به معنی سالم و بی‌خطر بودن آن باشد! محصولات کاهش وزن غیر تأیید شده و یا حتی تأیید شده که بدون نظارت مصرف شوند، می‌توانند عوارض شدید به دنبال داشته باشند. از افزایش فشار خون و افزایش تپش قلب گرفته تا حمله قلب، سکته مغزی و مرگ!
 

چطور قرص لاغری و محصولات کاهش وزن مشکوک را تشخیص دهیم؟

مکمل غذایی کاهش وزن

تشخیص چنین محصولاتی زیاد سخت نیست. وجه اشتراک بیشتر این محصولات تبلیغات اغراق آمیز آن‌هاست. مثلاً محصولی که ادعای 5 کیلوگرم کاهش وزن تضمینی در یک هفته را می‌دهد یا به بدن شما آسیب می‌زند، یا از پس ادعایی که می‌کند بر نمی‌آید. خود بحث تضمین کردن یا ادعای کاملاً معتبر بودن یک محصول هم یک نشانه خطر محسوب می‌شود. به‌خصوص که می‌دانیم هیچ دارو و قرص کاهش وزن تضمین شده‌ای تا فعلاً تولید نشده است.
اگر برچسب و یاد داشت‌های روی قرص لاغری به زبان غیر انگلیسی و فارسی است و نمی‌توانید از محتوا و اطلاعات آن مطمئن شوید، بهتر است به آن اعتماد نکنید. خرید و فروش داروهایی که در شبکه‌های اجتماعی، منابع غیر معتبر، وب سایت‌های غیر معتبر یا ایمیل و ... انجام می‌شوند را هم باید جزو موارد غیر معتبر دسته بندی کرد.
و در نهایت باید دانست که عناوینی مثل کاملاً گیاهی، یا جایگزین داروی تأیید شده، کاملاً طبیعی و ... هیچ گونه اعتباری به محصول نمی‌دهند. تنها اطلاعاتی که به یک دارو اعتبار می‌دهد، مجوز اداره بهداشت و شماره پروانه بهداشت است که تازه در آن صورت هم باید درست بودن اطلاعات بررسی شود.
 
به‌طور کلی، بهترین راه آن است که تحت نظر یک پزشک تغذیه متخصص و معتبر اقدام به خرید قرص لاغری و داروی کاهش وزن کنید. همچنین همیشه به وعده‌های جذاب و ادعاهای فراواقعی محصولات مشکوک باشید. به‌خصوص که اگر این محصولات منبع مشخصی ندارند یا در خارج از ایران و بدون تأیید و نظارت وزارت بهداشت تولید و پخش می‌شوند. از همه مهم‌تر اینکه هیچ وقت شواهد و تجربه شخصی دوستان و آشنایان را ملاک انتخاب یک دارو قرار ندهید.
 
منبع: fda.gov

نام نویسندهعباس رهامی
کلمه های کلیدیقرص لاغری, رژیم غذایی, کاهش وزن, تغذیه سالم
تاریخ ثبت1398/06/07
نام و نام خانوادگی:  
پست الکترونیک:  
متن پیام:  
 بازسازی
کد امنیتی :  

عضویت در خبرنامه

جهت عضویت در خبر نامه ایمیل خود را در قسمت روبرو وارد کنید
شما بعد از عضویت در خبرنامه در هر زمان می توانید با وارد کردن ایمیل خود عضویتتان را لغو کنید
لینک های مفید خدمات الکترونیکی شبکه های اجتماعی تماس با ما
تهران خیابان سئول شمالی شهرک سئول خیابان نسترن کوچه دوم شرقی پلاک 2 طبقه اول
تلفن تماس 1 : 88037734 (+9821)
تلفن تماس 2 : 88037834 (+9821)
پست الکترونیک : behsite@gmail.com