درمان آسم و تنگی نفس با تغذیه سالم

در حال حاضر افراد زیادی به آسم آلرژیک مبتلا هستند که شاید حتی خودشان هم خبر نداشته باشند. تنگی نفس، سرفه‌های مکرر و ... که به دلیل آلرژی و حساسیت ایجاد می‌شود. از این دسته است، درمان آسم و تنگی نفس با تغذیه سالم امکان پذیر است. و حتی می‌توان با درمان خانگی آسم را برطرف کرد.
در حال حاضر افراد زیادی به آسم آلرژیک مبتلا هستند که شاید حتی خودشان هم خبر نداشته باشند. تنگی نفس، سرفه‌های مکرر و ... که به دلیل آلرژی و حساسیت ایجاد می‌شود. از این دسته است، درمان آسم و تنگی نفس با تغذیه سالم امکان پذیر است. و حتی می‌توان با درمان خانگی آسم را برطرف کرد.
همه ما کم و بیش با بیماری آسم آشنا هستیم. متأسفانه افزایش قابل توجه افراد مبتلا به این آسم در سال‌های اخیر، واسطه آشنایی بسیاری از ما با این بیماری بوده است. در بیماری آسم، مجاری تنفسی ملتهب شده و متورم می‌شوند که نتیجه آن تنگی نفس و در حالت شدید، بسته شدن مسیر هوا خواهد بود. آسم به طرق مختلف ممکن است تحریک شود. همان طور که علت ایجاد آن هم در افراد مختلف متفاوت است. در حال حاضر افراد زیادی به آسم آلرژیک مبتلا هستند که شاید حتی خودشان هم خبر نداشته باشند. تنگی نفس، سرفه‌های مکرر و ... که به دلیل آلرژی و حساسیت ایجاد می‌شوند، از این دسته است. درمان آسم و تنگی نفس با تغذیه سالم امکان پذیر است. و حتی می‌توان با درمان خانگی آسم را برطرف کرد.
 
هم چاقی[1] و هم حساسیت‌های غذایی، هر دو به‌طور مستقیم با آسم و تغذیه مرتبط هستند. اگرچه رژیم به‌خصوص و مشخصی برای درمان آسم وجود ندارد، ولی می‌توان گفت چه ترکیباتی برای بهبود آن مؤثر هستند و کدام غذاها باعث وخامت بیشتر وضعیت می‌شوند.
 

برای درمان آسم و تنگی نفس چه بخوریم؟

به‌طور کلی توصیه می‌شود افراد مبتلا به آسم، با اضافه کردن ترکیبات دارای ویتامین دی (مثل شیر و تخم مرغ)، بتا کاروتن (سبزیجاتی مثل هویج و کلم و ...) و منیزیم (مثل اسفناج، خم کدو) به تغذیه سالم و بهتر خود کمک کنند.
 

مواد مغذی برای درمان تنگی نفس و آسم

مواد مغذی برای درمان تنگی نفس و آسم

ویتامین دی در بهبود عملکرد ریه‌ها نقش مؤثری دارد. دریافت به‌اندازه ویتامین دی در کاهش حملات آسم در کودکان 6 تا 15 سال مؤثر است[2]. ویتامین دی را می‌توان با خوردن ماهی، شیر و آب میوه‌های غنی شده و تخم مرغ به دست آورد. البته اگر به شیر یا تخم مرغ حساسیت غذایی داشته باشید، بهتر است این دو مورد را از رژیم غذایی حذف کنید. نباید فراموش کرد که برخی از انواع آسم به دلیل همین حساسیت‌های غذایی به وجود می‌آیند و اولین قدم در درمان آسم این افراد هم حذف مواد غذایی حساسیت‌زاست.
در یکی از مطالعات انجام شده[3]، مشخص شده که کودکان مبتلا به آسم معمولاً میزان ویتامین آ کمتری دارند. همین‌طور افزایش ویتامین آ باعث شد که ریه‌ها عملکرد بهتری داشته باشند. بنابراین تغذیه سالم که در آن هویج، طالبی (به‌شرط عدم حساسیت)، سیب زمینی و سبزیجات (مثل کاهو، برگ کلم، اسفناج) وجود داشته باشد برای بهبود تنگی نفس مفید است.
منیزیم یکی دیگر از ترکیبات مهم برای بهبود و درمان آسم است. در مطالعات انجام شده [4] مشخص شده است که ریه‌های کودکان 11 تا 19 سال که منیزیم کمتری در بدن داشتند، حجم و جریان بازدم کمتری دارد. خوشبختانه با یک رژیم غذایی متعادل و متشکل از غذاهای غنی از منیزیم مثل اسفناج، تخم کدو و ماهی می‌توان این مشکل را حل کرد.
 

میوه‌های مفید برای درمان تنگی نفس

علاوه بر مواردی که گفته شد، برخی میوه‌ها در درمان سرفه‌های مزمن نقش مؤثری دارند. مثلاً طبق تحقیقات انجام شده، خوردن سیب می‌تواند احتمال حمله آسم را کاهش دهد و به بهبود بیماری تنفسی کمک کند.
به‌علاوه طبق تحقیقات[5]، موز می‌تواند تنگی نفس و خس‌خس سینه در کودکانی که مبتلا به اسم هستند را کاهش دهد. احتمالاً آنتی اکسیدان و پتاسیم فراوان موز به بهبود عملکرد ریه‌ها و از بین رفتن عامل و علت تنگی نفس کمک می‌کند.
 

غذاها و ترکیبات مضر برای تنگی نفس

غذاها و ترکیبات مضر برای تنگی نفس

همان طور که تغذیه سالم به درمان آسم کمک می‌کند، رژیم غذایی نامناسب هم منجر به بدتر شدن تنگی نفس می‌شود. به‌طور کلی افراد مبتلا به آسم باید از مواد غذایی دارای سولفیت، نفاخ و غذاهایی دارای نگه دارنده، دوری کنند. البته همیشه قبل از حذف هر غذا یا ترکیب غذایی باید با پزشک متخصص مشورت شود.
 

رژیم غذایی برای درمان تنگی نفس

سولفیت‌ها ترکیبات نگه‌دارنده هستند که به بدتر شدن بیماری تنفسی کمک می‌کنند. سولفیت معمولاً در میوه‌های خشک شده، شراب، آب میوه‌ها و کنسروها یافت می‌شود.
از طرف دیگر غذاهای نفاخ مثل لوبیا، کلم، نوشیدنی‌های گاز دار، پیاز، سیر و غذاهای سرخ شده هم برای بیماری تنفسی مضر هستند. این غذاها باعث فشار آمدن به دیافراگم می‌شوند. به‌خصوص کسانی که رفلاکس معده دارند، بهتر است خوردن این غذاها را محدود کنند. فشاری که گاز این غذاها ایجاد می‌کند باعث تنگی نفس و تشدید عود کردن آسم شود.
می‌توان گفت معیار تغذیه سالم افراد مبتلا به اسم کمی با افراد دیگر متفاوت است. مثلاً ترکیبی به نام سالیسیلات که قهوه، چای و برخی دم نوش‌ها وجود دارد در برخی از افراد باعث تشدید تنگی نفس می‌شود. همین این افراد برای درمان آسم خود باید بیشتر از دیگران مراقب ترکیبات غیرطبیعی مثل مواد نگه دارنده، طعم دهنده‌ها و رنگ‌دانه‌های خوراکی باشند. این ترکیبات یکی از عوامل تحریک کننده حساسیت هستند.
 

روش‌های درمان آسم و تنگی نفس

روش‌های درمان آسم و تنگی نفس

معمولاً داشتن تغذیه سالم و ورزش برای بهبود آسم توصیه می‌شود. البته این به معنی قطع کردن مصرف داروهای تجویز شده برای بهبود اسم نیست و در واقع مکمل آن است. روش‌های رایج برای درمان آسم استفاده از کورتیکواستروئید، آنتاگونيست بتا بلند مدت، تنظیم کننده لکوترین، داروهای ضد حساسیت و ... می‌شود.
ولی مهم‌ترین کاری که برای بیماران مبتلا باید انجام دهند، جلوگیری از بدتر شدن آن است.
  • مراقبت در مورد بیماری‌های در ظاهر ساده مثل آنفلونزا و سرما خوردگی: این بیماری‌ها می‌توانند باعث تحریک حملات اسم شوند، باشند. مثلاً واکسن آنفلونزا به‌طور سالانه یکی از روش‌های پیش گیری است.
  • خود داری از قرار گرفتن در معرض گرد و خاک، آلودگی هوا و مایت خاکی و دود ( و استعمال سیگار)
  • استفاده از مرطوب کننده هوا برای جلوگیری از خشک شدن بیش از حد محیط
  • تغذیه سالم و رژیم غذایی برای کاهش وزن، کاهش فشار خون، کلسترول و هاضمه بهتر

نام نویسندهعباس رهامی
کلمه های کلیدیدرمان آسم, تنگی نفس, تغذیه سالم,
تاریخ ثبت1398/05/30
نام و نام خانوادگی:  
پست الکترونیک:  
متن پیام:  
 بازسازی
کد امنیتی :  

عضویت در خبرنامه

جهت عضویت در خبر نامه ایمیل خود را در قسمت روبرو وارد کنید
شما بعد از عضویت در خبرنامه در هر زمان می توانید با وارد کردن ایمیل خود عضویتتان را لغو کنید
لینک های مفید خدمات الکترونیکی شبکه های اجتماعی تماس با ما
تهران خیابان سئول شمالی شهرک سئول خیابان نسترن کوچه دوم شرقی پلاک 2 طبقه اول
تلفن تماس 1 : 88037734 (+9821)
تلفن تماس 2 : 88037834 (+9821)
پست الکترونیک : behsite@gmail.com